اخبار فناوری

نبرد ابرقدرت‌های جهان برای فرود در «نیمه تاریک ماه»

با فرود موفقیت‌آمیز کاوشگر چینی "چانگ‌ای ۶" در سمت دور ماه، بار دیگر توجه‌ها به رقابت فزاینده کشورهای جهان برای دستیابی به قمر زمین جلب شده است.

نبض فناوری

به گزارش نبض فناوری، این رقابت که برخی آن را “نبرد جدید فضایی” می‌نامند، دلایل متعددی دارد که از منافع اقتصادی تا اهداف استراتژیک را شامل می‌شود.

از زمان نخستین قدم نیل آرمسترانگ روی ماه در سال ۱۹۶۹، این جرم آسمانی به هدفی استراتژیک تبدیل شده است. اما امروزه، دلایل این علاقه فراتر از صرفاً کنجکاوی علمی است.

یکی از مهمترین این دلایل، منابع طبیعی ماه است. هلیوم-۳، تیتانیوم، و آب یخ‌زده در ماه می‌توانند انقلابی در تولید انرژی پاک، صنایع هوافضا، و حتی تأمین آب و سوخت برای مأموریت‌های فضایی ایجاد کنند.

اما فقط منابع طبیعی نیست که توجه‌ها را به ماه جلب کرده است. کشورهایی مانند چین، آمریکا، روسیه، و حتی هند، ماه را به‌عنوان نمادی از برتری فناورانه و قدرت نرم می‌بینند. فرود در سمت دور ماه، مانند آنچه چین انجام داده، پیامی قوی به جهانیان است.

سمت دور ماه، که با عنوان نادرست «نیمه تاریک ماه» نیز شناخته می‌شود بخشی است که همیشه از دید ما پنهان است. اولین تصاویر از این منطقه در سال ۱۹۵۹ توسط شوروی گرفته شد.

این منطقه با کوه‌های بیشتر و دریاهای قمری کمتر، می‌تواند اسرار تاریخ منظومه شمسی را در خود داشته باشد.

به نظر می‌رسد که نبرد برای ماه تازه آغاز شده است. این رقابت می‌تواند آینده بشر را در زمین و فضا شکل دهد.

/ایتنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا