اخبار ورزشی

معمایی که ۱۰ ساله نشد؛ چرا ستاره محبوب تیم ملی از چشم کیروش افتاد؟

خبر ورزشی

۹ سال قبل در جام ملت‌های ۲۰۱۵ آسیا اتفاقی افتاد که آن موقع رسانه‌ها از جمله خبرورزشی به آن پرداختند. کارلوس کیروش بعد از جام جهانی ۲۰۱۴ اقدام به تغییر نسل کرد و تعدادی جوان مثل سردار آزمون و چهره‌های تازه مثل وحید امیری را به تیم ملی دعوت کرد. کیروش پیش از آن نشان داده بود که سر سازگاری با بازیکن سالاری و تخلف ندارد. او در حساس‌ترین شرایط در مسیر رسیدن به جام چشم به روی مهره‌های بزرگی بست و کسانی را به تیم ملی آورد که تا پیش از آن اسمی از آنها در فوتبال نبود. کیروش هر چقدر در مورد متخلفین سختگیر بود، نسبت به بازیکنانی که خود انتخاب و به آنها اعتقاد داشت با تعصب کار را دنبال می‌کرد. کسانی که او به تیم ملی آورد تا روز آخر کنارش ماندند و این قانون کلی تنها یک استثنا داشت…

تیم ملی در جام ملت‌های ۲۰۱۵ و در حالی که قبل از جام عراق را به راحتی برده بود، در یک چهارم نهایی تا دقیقه ۳۰ از این تیم جلو و چند گل دیگر را هم نزده بود. با اخراج مهرداد پولادی ایران ۱۰ نفره شد و تا ۱۲۰ دقیقه بارها کامبک زد. رضا قوچان‌نژاد زننده گل حساس در پایان وقت اضافه بود. بازی به ضربات پنالتی رفت و ایران در عین شایستگی حذف شد. بعد از آن شکست تلخ، از تیم ملی مثل یک قهرمان استقبال به عمل آمد. همه از نمایش ایران در جام جهانی و جام ملت‌ها راضی بودند و کیروش هم جوانان را به تیم ملی آورده بود. تنها حاشیه آن تیم، صحبت در گوشی برخی بازیکنان بود که به رسانه‌ها درز کرد! اینکه بازیکنی بوده که در آن شرایط حساس از زدن پنالتی خودداری کرده و کارلوس از دست او ناراحت شده است. آن موقع کسانی که این موضوع را نوشتند متهم به حاشیه‌سازی برای تیم ملی شدند و چون سند و مدرکی هم وجود نداشت همه چیز فراموش شد.

سه سال بعد کارلوس ایران را به جام جهانی ۲۰۱۸ برد. ایرانی که حالا در پیشانی خط حمله یک تغییر بزرگ داشت. سردار آزمون جانشین رضا قوچان نژاد شده بود. بازیکنی که خود کارلوس به تیم ملی آورد و خیلی محکم پای او ایستاد و او هم با زدن گل‌های سرنوشت ساز جواب اعتماد مربی را داد. آن زمان همه این تغییر را به حساب لیاقت سردار گذاشتند اما در جام جهانی اتفاقی رخ داد که به یک معمای بزرگ تبدیل شد. در شرایطی ایران مقابل اسپانیا عقب بود یا مقابل پرتغال گل لازم داشت، کارلوس از آوردن قوچان نژاد به زمین خودداری کرد. ستاره‌ای که علاوه بر آن گل‌های حساس و بردن تیم به جام جهانی در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل زننده تک گل ما بود و در اوج آمادگی با بهترین رکورد به جام آمد!

بازی نکردن قوچان نژاد در روسیه برای همه عجیب بود اما عجیب‌تر از آن خداحافظی او در اوج آمادگی از تیم ملی که بی سر و صدا پس از آن تورنمنت ساکش را برداشت و برای همیشه رفت! نه کارلوس در این مورد اظهار نظر کرد و نه قوچان نژاد و باز همه همه چیز را به حساب فوتبال گذاشتند. حالا و بعد از سال‌ها قوچان نژاد در یک گفتگوی رسانه‌ای معمای ۹ ساله را حل و سند روسفیدی را به ما داد. او افشا کرد که از زدن آن پنالتی حساس خودداری کرده و تایید کرد که کارلوس از دست او ناراحت شده و توضیح داد که خودش هم بعد از جام جهانی ترجیح داده از تیم ملی برود!

حالا همه چیز مشخص شد. کارلوس حتی قید بازیکنی را که خودش با هزار زحمت به تیم ملی آورده بود زد تا روح تیمی دست نخورده باقی بماند. این درست که سردار آزمون بسیار بازیکن خوبی است اما آن زمان که قوچان نژاد در اوج بود، کنار گذاشتن او و میدان دادن به یک بازیکن ۱۹ ساله که حتی سابقه بازی در لیگ برتر را هم نداشت از کمتر مربی در دنیا بر می‌آمد. اما کیروش این کار را کرد و قید ستاره اش را هم زد و با جوانان تیمی دیگر ساخت تا هیچ بازیکنی در هر سطح حاشیه امنیت نداشته و خود را بالاتر از تیم نداند. کارلوس ا از فوتبال ما رفته اما درس‌هایی که از دوران او هنوز هم رو می‌شود کماکان به درد فوتبال ما می‌خورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا