اخبار ورزشی

مراکش بعد از چهار تلاش به رویای خود رسید

سال پرفراز و نشیبی که مراکش پشت سر گذاشت، در نهایت با به دست آوردن میزبانی جام جهانی ۲۰۳۰ به پایان رسید.

ورزش3

به گزارش “ورزش سه”، حدود 10 ماه قبل تیم ملی مراکش با پیروزی برابر تیم‌هایی مثل اسپانیا و پرتغال به مقام چهارم جام جهانی قطر رسید تا بهترین نتیجه تاریخ یک تیم آفریقایی در این رقابت‌ها را کسب کند. همچنین این کشور ماه گذشته دچار زلزله ویرانگری شد که جان هزاران نفر را گرفت و غم و اندوه بزرگی را برای این کشور به همراه آورد. اما این سال پر نوسان مراکش، با به دست آوردن میزبانی مشترک جام جهانی ۲۰۳۰ هم همراه بود.

جام جهانی ۲۰۳۰، یکی از عجیب‌ترین دوره‌های جام جهانی محسوب می‌شود که از یک قاره آغاز می‌شود و در دو قاره دیگر به پایان می‌رسد. اروگوئه، آرژانتین و پاراگوئه به دلیل صدمین سالگرد آغاز اولین جام جهانی میزبان 3 بازی اول خواهند بود و پس از آن مسابقات در پرتغال، اسپانیا و مراکش آغاز می‌شود.

نکته جالب اینکه مراکش پیش از این هم چهار بار برای میزبانی جام جهانی تلاش کرده بود. در دو تلاش اول مراکش در سال‌های 1994 و 1998، میزبانی جام جهانی به آمریکا و فرانسه رسید. این کشور در سال 2006 هم برای میزبانی تلاش کرد اما با تصمیم فیفا، این دوره از مسابقات هم به آلمان رفت.

در 2010، مراکش در بهترین شرایط برای میزبانی قرار داشت اما این جام جهانی در میان شایعات و اتهامات مختلف پیرامون پرداخت رشوه آفریقای جنوبی، میزبانی این دوره به این کشور سپرده شد.

البته این کشور در‌ جام جهانی 2026 هم شانس میزبانی داشت اما با توجه به اینکه این کشور باید 16 میلیارد دلار برای تکمیل ساخت و توسعه استادیوم‌ها و زیرساخت‌ها هزینه می‌کرد، این اتفاق باز هم رقم نخورد و این تورنمنت به آمریکا، کانادا و مکزیک خواهد رفت.

مراکش حالا در شرایطی میزبان جام جهانی خواهد بود که بر اساس گزارش‌های مختلف، این میزبانی ممکن است به اقتصاد مراکش کمک کند، چرا که خشکسالی شدید و نرخ بالای تورم، این کشور را تحت فشار قرار داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا