اخبار اجتماعی

آتش‌نشانان با ۲۰ سال خدمت بازنشسته می‌شوند

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهر تهران با بیان اینکه طبق مصوبه سال ۹۰ مجلس شورای اسلامی، آتش‌نشانی جزو مشاغل «سخت و زیان‌آور» محسوب می‌شود، گفت: برای برخی از آتش‌نشانان که ذیل پوشش صندوق تأمین اجتماعی هستند، «بازنشستگی» در ۲۰ سال خدمت محقق شود.

خبرگزاری تسنیم

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، قدرت‌الله محمدی؛ مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته نارضایتی‌های معیشتی و مشکلات متعددی برای آتش‌نشان‌ها وجود داشت که موجبات نارضایتی آنان را فراهم کرده بود، اظهار کرد: البته بخش بسیاری از این مشکلات با دستور شهردار تهران در سال‌های اخیر مرتفع شده است.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران با بیان اینکه طبق مصوبه سال 90 مجلس شورای اسلامی، آتش‌نشانی جزو مشاغل «سخت و زیان‌آور» محسوب می‌شود، تصریح کرد: همین موضوع باعث شده برای برخی از آتش‌نشانان که ذیل پوشش صندوق تأمین اجتماعی هستند، «بازنشستگی» در 20 سال خدمت محقق شود.

وی با تأکید بر آنکه البته عمده آتش‌نشان‌های شهرداری تهران تحت خدمات بیمه‌ای شرکت شهر سالم هستند و با 25 سال سابقه بازنشسته می‌شوند، افزود: رایزنی‌هایی با مجلس شورای اسلامی برای بازنشسته شدن همکاران ما که تحت پوشش تأمین اجتماعی نیستند، صورت پذیرفته و امیدواریم با عنایت نمایندگان عملیاتی شود.

محمدی اضافه کرد: البته تصویب این قانون در اختیار شهرداری تهران یا شورای شهر نیست؛ بلکه بازنشستگی با 20 سال سابقه می‌باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد. این فرایند زمان‌بری است. البته ما بطور همزمان تلاش می‌کنیم با مشوق‌هایی این مشکلات را برای همکارانمان جبران کنیم.

وی با اشاره به تعداد ایستگاه‌های فعال و نیروهای آتش‌نشان تهران، ادامه داد: هم‌اکنون حدود 5000 آتش‌نشان در 138 ایستگاه آتش‌نشانی وجود دارد. برای خدمت‌رسانی نسبتاً مناسب، حدود 1000 نفر کسر نیرو به مشکلات و حوادث احتمالی باید به بدنه سازمان افزوده شود.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی با یادآوری آنکه 24 ساعته آتش‌نشان‌ها منتظر اعلام حادثه و اعزام به مأموریت هستند، اظهار کرد: روزی که هیچ تلفنی در 138 ایستگاه ما زنگ نخورد، روز خوب ماست! آرزوی ما این است که شهروندان تهرانی در آسایش و آرامش باشند. البته روزانه به‌طور میانگین 2 تا 3 مأموریت هر ایستگاه آتش‌نشانی برای امدادرسانی دارد.

وی اضافه کرد: در قیاس با سال‌های گذشته با فرهنگ‌سازی و اقدامات صورت‌گرفته، «مزاحمت‌های تلفنی» بسیار کمتر شده است و شهروندان می‌دانند هرکجای شهر تهران میانگین رسیدن همکاران من به محل حادثه حدود 5 دقیقه است.

محمدی در پاسخ به این سؤال که کاهش زمان امدادرسانی آتش‌نشانی چگونه محقق شده، گفت: افزایش پایگاه‌های آتش‌نشانی شهرداری تهران موجبات سرعت امدادرسانی و خدمت‌رسانی ما به شهروندان شده است. الان در مقایسه با بزرگ‌ترین پایتخت‌های دنیا (مثلاً لندن یا مسکو)، تعداد ایستگاه‌های امدادرسانی آتش‌نشانی تهران، بیشتر است.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی درباره تجهیزات و امکانات آتش‌نشانی پایتخت نیز گفت: در شهر تهران برای امدادرسانی در ساختمان‌های بلندمرتبه با نردبان‌های 64متری، امکانات مناسبی مستقر شده است. با این تجهیزات هم عملیات نجات محبوسین در آتش اتفاق می‌افتد، هم اطفای حریق. تجهیزاتی که تا ساختمان‌های حدود 20 طبقه را پوشش می‌دهند.

وی موضوع «مسکن» را مهم‌ترین دغدغه آتش‌نشانان دانست و افزود: با پیگیری‌های فراوان و دستور شهردار تهران دو پروژه مسکونی ویژه آتش‌نشانان طراحی و عملیات اجرایی آن آغاز شده است. امیدواریم با اتمام این پروژه‌ها تا 2 سال آینده همه آتش‌نشانان ما صاحب‌خانه شوند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا