اخبار سیاسی

خرید تضمینی گندم در سال جاری بیشتر از سال‌های قبل خواهد بود

خبرگزاری مهر

به گزارش خبرنگار مهر، محمدعلی نیکبخت در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی و در جریان ارائه گزارش از نحوه اجرای قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی، اظهار کرد: در تأمین محصولات غذایی و امنیت غذایی کشور نیازمند حمایت مجلس شورای اسلامی هستیم.

وی متذکر شد: بنده کمتر از یک سال است که در وزارت جهاد کشاورزی مشغول به کار شدم و به محض شروع به کار، با توجه به ظرفیت‌هایی که بخش کشاورزی داشت، راهبردها و جهت‌گیری‌هایی را در وزارتخانه پیش گرفتیم تا بتوان از تمام ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها به نحو احسن استفاده کرد.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: راهبرد اول ما حداکثرسازی تولید با حفظ منابع بود. اگر بخواهیم نیاز غذایی کشور برای جمعیت بزرگ ایران را تأمین کنیم باید از همه ظرفیت‌های تولید در حوزه کشاورزی استفاده کنیم.

نیکبخت افزود: راهبرد دوم ما یکنواختی در تولید بود؛ یکی از بحث‌هایی که همیشه دچار نوسان بود میزان و مقدار برخی از محصولات بود، به عنوان مثال در محصولاتی مانند سیب‌زمینی، گوجه و پیاز ما همواره در کشور با بحران مواجه بودیم و شاهد نوسان در میزان و قیمت این محصولات بودیم.

وی تصریح کرد: در نهایت با پیگیری و برنامه‌هایی که صورت گرفت، از سال ۱۴۰۲ تا الان وضعیت به حالت ثبات رسیده است. نه تنها در تأمین نیاز داخلی مشکلی نداشتیم، بلکه در برخی مقاطع مازاد تولید داشتیم و نسبت به صادرات اقدام کردیم. ما در برخی از مقاطع حدود ۱۲ هزار تن از این سه محصول را صادر کردیم.

در حال تکمیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا