اخبار سیاسی

ایران اجازه نمی‌دهد مرز‌های بین‌المللی منطقه تغییر کند

خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

یک کارشناس حوزه قفقاز در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

احمد کاظمی، کارشناس حوزه قفقاز در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان درباره مناقشه ارمنستان و جمهوری آذربایجان اظهار کرد: هدف صهیونیست‌ها از این مناقشات بحث احیای تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان نیست، بلکه رژیم صهیونیستی به دنبال تبدیل جمهوری آذربایجان به پایگاه منطقه‌ای خود است.  

وی گفت: دخالت صهیونیست‌ها در حوادث قفقاز به ویژه در بحث جمهوری آذربایجان و ارمنستان با هدف پیگیری کریدور تورانی ناتو است.

این کارشناس حوزه قفقاز افزود: هدف این رژیم آن است که با ایجاد کریدور تورانی ناتو مرز جمهوری ارمنستان و استان سیونیک تجزیه شود و اتصال ترکیه با جمهوری آذربایجان ایجاد شود و در بستر این کریدور اهداف مربوط به مبادلات انرژی و مباحث ترانزیتی دنبال شود.

کاظمی گفت: صهیونیست‌ها  به دنبال آن هستند فضایی ایجاد شود که براساس آن علیه ایران، روسیه و چین هزینه‌سازی شود ضمن اینکه به موازات این هدف بحث توسعه ناتو در منطقه هم دنبال می‌شود.

وی ادامه داد: کشور ما به درستی روی بحث حقوق امنیت ارامنه که ساکنان تاریخی قره باغ هستند تاکید کرده و علی‌اف نیز اذعان کرده که اکثریت ۷۵ درصدی قره باغ، ارامنه هستند و این نکته بسیار مهم است.

این کارشناس حوزه قفقاز بیان کرد: در حال حاضر مهمترین موضوعات اولویت‌دار مباحث مربوط به حقوق و امنیت ارامنه قره باغ و همچنین آوارگان است که ممکن است به سمت ارمنستان و یا حتی ایران گسیل شوند.

کاظمی اضافه کرد: مجموع صحبت‌های الهام علی‌اف از جمله تکرار توهمات تاریخی از زبان او در دیداری که با اردوغان در نخجوان داشت، نشان می‌دهد دولت باکو در فرآیندی که توسط اربابان غربی با محوریت انگلستان، ناتو و رژیم صهیونیستی تعریف شده احتمال دارد همچنان به ماجراجویی در منطقه سیونیک ارمنستان ادامه دهد.

وی گفت: این در شرایطی است که اساسا با فروپاشی دولت خودخوانده قره باغ، هیچ بهانه‌ای برای طرح کریدور جعلی زنگزور از استان سیونیک ارمنستان وجود ندارد و در صورتی که این موضوع از زبان دولتمردان باکو پس از این حوادث تکرار شود به معنای اعلام آشکار سیاست اشغالگری است و این سیاست، سیاستی نیست که مورد پذیرش جامعه جهانی باشد.

این کارشناس حوزه قفقاز اظهار کرد: ایران به عنوان کشوری که بیشترین تاثیرپذیری را از این تحولات دارد، تحت هیچ شرایطی اجازه نمی‌دهد که موقعیت ژئوپلیتیکی و مرز‌های بین‌المللی منطقه تغییر کند.

کاظمی تصریح کرد: با توجه به حضور رژیم صهیونیستی و تکفیری‌ها که عموما ملبس به یونیفرم‌های جمهوری آذربایجان هستند، در صورتی که ماجراجویی ژئوپلیتیکی از طرف باکو و آنکارا صورت گیرد، رفتار ایران صرفا محدود به جلوگیری از این تحولات نخواهد بود بلکه برای تغییر در فرآیند غیرمشروع ایجاد شده در قفقاز، ایران  اقدامات لازم و و حتی پیش‌دستانه‌ای را انجام خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا