اخبار بین الملل

کارشناسان صهیونیست: اسرائیل آماده عملیات زمینی نیست

کارشناسان و محافل نظامی و سیاسی صهیونیست با اعتراف به اینکه مقاومت فلسطین ابتکار عمل جنگ را در دست دارد تاکید کردند نیروی زمینی ارتش اسرائیل برای شرکت در هیچ عملیاتی آماده نیست.

خبرگزاری تسنیم

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، در حالی که مقامات رژیم اشغالگر مدعی شده بودند در کمتر از 48 ساعت حمله زمینی به نوار غزه را آغاز می‌کنند اما محافل و کارشناسان این رژیم با اشاره به وحشت سران صهیونیست از ورود حزب‌الله به جنگ تاکید می‌کنند ترس اسرائیل از این است که عملیات طوفان الاقصی با برنامه‌ریزی دقیق مقاومت انجام شده باشد و ممکن است حزب‌الله جبهه جدیدی را علیه اسرائیل باز کند.

ترس صهیونیست‌ها از صدور دستور حمله زمینی به غزه

«آوی ایسخاروف» سردبیر امور عربی در روزنامه عبری یدیعوت آحارانوت در تحلیلی در این زمینه اعلام کرد، آنچه که در مرز غزه رخ می‌دهد معضل بزرگی برای اسرائیل است و حماس از قبل خودش را برای پاسخ تهاجمی اسرائیل آماده کرده؛ به ویژه زمانی که بحث عملیات زمینی به میان بیاید، حماس یک سیستم تونلی مناسب برای دفاع و حمله در کنار تسلیحات و خط دفاعی دارد. بنابراین عواملی وجود دارد که حمله زمینی به غزه را به تاخیر می‌اندازد و موجب وحشت و خودداری بنیامین نتانیاهو و مشاوران وی از صدور دستور این حمله می‌شود.

وی افزود، نتانیاهو اکنون شرایط سیاسی بسیار متشنجی دارد اما اسرائیل مجبور است برای محافظت از ساکنان جنوب (شهرک‌نشینان اطراف غزه) یک عملیات گسترده در نوار غزه آغاز کرده و در عین حال از وقوع جنگ سخت در جبهه شمالی جلوگیری کند. اجتناب از عملیات زمینی به معنای اظهار ضعف اسرائیل بوده و بهای گزافی برای آن خواهد داشت. بنابراین هرگونه تاخیر در انجام این عملیات به نفع فلسطینی‌هاست و این همان چیزی است که اکنون می بینیم.

این تحلیلگر صهیونیست ادامه داد، حماس که حملاتی را در داخل شهرک‌های اسرائیلی انجام داده اعلام کرده که همچنان در موضع هجومی قرار دارد و نیروهای زبده آن که در تونل‌ها مستقر هستند از هیچ چیزی نمی‌ترسند و متمرکز بر کیفیت حملات خود علیه اسرائیل هستند. در این شرایط تا زمانی که اسرائیل هیچ ابتکار عملی به دست نگیرد، ابتکار عمل جنگ همچنان در دست حماس باقی خواهد ماند؛ زیرا اسرائیلی‌ها صبح شنبه با شوکی بزرگ از خواب بیدار شدند و حماس توانسته بود آنها را تحقیر کند و به قتل برساند. روشن است که انجام این حمله از ماه‌ها قبل برنامه‌ریزی شده بود و فلسطینی‌ها انتظار موفقیت در این عملیات را داشتند.

نیروی زمینی اسرائیل آماده عملیات نیست

«یوسی یهوشه» کارشناس نظامی روزنامه یدیعوت آحارانوت نیز به نوبه خود اعلام کرد، زمان با سرعت می‌گذرد و اسرائیل با تصور اینکه همه جهان کنار آن ایستاده هیچ اقدام موثری انجام نمی‌دهد. ما نگرانیم که اگر یکی دیگر از قدرت‌های منطقه حمله مشابهی را آغاز کند انگیزه‌ها برای هدف قرار دادن اسرائیل در منطقه بیشتر خواهد شد و حادثه‌ای بی‌سابقه رخ می‌دهد که تاکنون ندیده‌ایم. با وجود اینکه ارتش اسرائیل حملات فشرده‌ای علیه نوار غزه آغاز کرده اما تصور غالب این است که اسرائیل علاوه بر شکست اطلاعاتی و عملیاتی مقابل حماس، شوک بزرگی از این جنبش دریافت کرد که جبران آن آسان نیست.

وی تصریح کرد، بنابراین انتظار می‌رود که ارتش اسرائیل حملات را ادامه دهد؛ زیرا ما در برابر یک رویداد استراتژیک هستیم که پاسخی کاملا متفاوت از جنگ‌های قبلی را می‌طلبد. اما واقعیت این است که نیروی زمینی ارتش آمادگی لازم را ندارد و در عین حال مجبور است در داخل شهرک‌ها با فلسطینی‌ها درگیر شود. اما واقعیت شگفت‌انگیزتر این است که نیروهای حماس با گذشت چند روز از جنگ همچنان در میدان هستند.

این کارشناس صهیونیست ادامه داد، ارتش اسرائیل هزاران سرباز را در چند موضع مستقر کرده و با استفاده از تانک و سیستم نظارتی و نیروی هوایی سعی در کنترل مرزهای غزه دارد. اما با این وجود اسرائیلی‌ها به هیچ وجه نمی‌توانند راحت بخوابند و دائما باید منتظر شبیخون حماس باشند. این حمله حماس نشان داد که قواعد بازی تغییر کرده و وضعیت بسیار شبیه جنگ دوم با لبنان در سال 2006 است؛ زیرا نیروی هوایی اسرائیل مجبور شده همه امکانات و توانایی خود را مورد استفاده قرار دهد.

وی در پایان گفت، حمایت‌های آمریکا از اسرائیل درواقع ضعف اسرائیل را نشان می‌دهد و آمریکا با اعلام ارسال ناوگروه تهاجمی خود برای کمک به تل‌آویو می‌خواهد این پیغام را به حزب‌الله بدهد که اگر به اسرائیل حمله کند، واشنگتن ساکت نمی‌ماند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا