اخبار بین الملل

همزمان با افزایش تنش‌ها وزیر خارجه طالبان و پاکستان در تبت دیدار می‌کنند

در بحبوحه افزایش تنش‌ها و اعلام تصمیم اسلام‌آباد برای اخراج پناهجویان افغان، وزرای خارجه طالبان و پاکستان در تبت دیدار می‌کنند.

خبرگزاری تسنیم

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «جلیل عباس جیلانی» و «امیرخان متقی» وزرای خارجه پاکستان و طالبان در بحبوحه افزایش تنش‌ها و اعلام تصمیم اسلام‌آباد برای اخراج بیش از 1.7 میلیون پناهجوی افغان در منطقه خودمختار تبت واقع در چین دیدار می‌کنند.

وزارت خارجه پاکستان در بیانیه‌ای اعلام کرد جیلانی در حاشیه مجمع «ترانس هیمالیا» این مجمع چندین دیدار دوجانبه از جمله با همتایان چینی و افغان خود خواهد داشت. با این حال، دیدار او با متقی با توجه به تنش‌های اخیر بین دو کشور قابل توجه است.

دیدار وزرای خارجه طالبان و پاکستان تنها چند روز پس از اقدامات تازه اسلام‌آباد برای فشار بر کابل از جمله اعلام ضرب الاجل یک ماهه برای اخراج پناهجویان افغان، افزایش محدودیت‌ها بر ترانزیت افغانستان و اتهامات پیاپی مبنی بر حمایت کابل از تحریک طالبان پاکستان صورت می‌گیرد.

اکسپرس تریبون، نشریه نزدیک به ارتش پاکستان در گزارشی دراین‌باره نوشت: علیرغم درخواست‌های مکرر پاکستان، طالبان افغانستان تمایلی به اقدام علیه تحریک طالبان پاکستان و پناهگاه‌های آن در سراسر مرز ندارند. اما اقدام پاکستان برای سرکوب مهاجران غیرقانونی، تنش‌ها را با دولت طالبان افغانستان بیشتر کرده است.

این نشریه افزود: پاکستان دولت افغانستان را تحت فشار قرار داده تا اقدام قاطعانه‌ای علیه تحریک طالبان انجام دهد، با این حال، کابل علناً حضور تحریک طالبان پاکستان در خاک خود را رد می کند. رژیم کابل همچنین مُصر است که تحریک طالبان پاکستان مشکل داخلی پاکستان است و ربطی به افغانستان ندارد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا