اخبار بین الملل

لاوروف: معماری استراتژیک امنیتی در اروپا تقریبا نابود شده است

خبرگزاری خبرآنلاین

به گزارش خبرآنلاین، لاوروف در نشست عمومی شورای وزیران امور خارجه گروه ۲۰ گفت: «وقتی ما نیروها را به یکدیگر ملحق کنیم، جهان می‌تواند به سمت بهتر شدن تغییر کند و به جلو حرکت کند.»

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، وزیر خارجه روسیه گفت: «قرن بیستم نقطه عطف مهمی در رهایی بشریت از قید و بندهای استعمار بود. به نظر می‌رسد ما راهزنان اقتصادی، استثمار کار و ثروت دیگران را شکست دادیم. گذار به تنش‌زدایی در طول جنگ سرد به اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده اجازه داد تا پایه و اساس مهار خطرات نظامی و ایجاد یک معماری امنیتی استراتژیک قابل اعتماد را، در درجه اول در اروپا، ایجاد کنند. ما متأسفیم که این دستاوردها امروز تقریبا به طور کامل از بین رفته است.»

به گزارش ایسنا لاوروف پیشتر در مصاحبه با یک رسانه برزیلی هم گفته بود که نسبت به احیای روابط میان روسیه و اتحادیه اروپا بدبین است و همچنین متذکر شد که هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات ایالات متحده، روسیه را «یک تهدید و یک دشمن» می‌دانند. او در این باره گفت: «ما متوهم نیستیم. انتظار نداریم آمریکا در آینده نزدیک رویه ضدروسی خود را تغییر دهد.»

سرگئی لاوروف در همان گفت‌وگو تاکید کرد که روسیه از راهکار دیپلماتیک در مسئله اوکراین استقبال می‌کند، اما «کی‌یف و غرب عزم سیاسی لازم را برای حل این مناقشه» نشان نمی‌دهند.

وزیران خارجه گروه ۲۰ از چهارشنبه نشست دو روزه‌ای را در برزیل با دستورکار درگیری‌ها و بحران‌ها در جهان، از جنگ غزه و اوکراین گرفته تا دو قطبی شدن فزاینده فضای بین‌الملل آغاز کردند.

۳۱۱۳۱۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا