اخبار بین الملل

رقابت برای شهرداری استانبول؛ شاگردان اربکان و اوجالان علیه اردوغان

ائتلاف اخیر پسر اربکان با اردوغان که در انتخابات اخیر به عنوان یک برگ برنده رو شد، تنها ۷ ماه دوام آورد و حزب دوباره رفاه، در استانبول، ازمیر و آنکارا نامزد مستقل به میدان آورده و کار را برای حزب حاکم ترکیه سخت کرده است.

خبرگزاری تسنیم

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، تصمیم اخیر فاتح اربکان فرزند نخست وزیر فقید اسلامگرای ترکیه نجم الدین اربکان، تیم اردوغان و حزب حاکم ترکیه را به شدت نگران کرده است.

ماجرا از این قرار است که پسر اربکان که در این سال ها تمایلی به همراهی با شاگردان قدیمی پدرش در حزب اسلامگرای سعادت نداشته، حزبی به نام «دوباره رفاه» (Yeniden Refah Partisi)تاسیس کرده است.

او قبل از انتخابات سراسری، حاضر شد به ائتلاف جمهور بپیوندد و از اردوغان و باغچلی حمایت کند. اما حالا که کمتر از دو ماه به انتخابات شهرداری های ترکیه زمان باقی مانده است، فاتح اربکان از اردوغان امتیازاتی طلب کرد و شروط سنگینی در نظر گرفت و همان دعوایی که کسی انتظارش را نداشت، بین اردوغان و اربکان درگرفت.

یکی از شروط اولیه پسر اربکان، این بود که اردوغان راضی شود در 5 شهرستان مهم استان استانبول نامزد معرفی نکند و میدان رقابت این شهرداری ها به حزب دوباره رفاه واگذار شود. اربکان همچنین دو شهرداری کلانشهر کوجاعلی و ساکاریا  و 32 شهر کوچک آناتولی شرقی را نیز از اردوغان طلب کرده است.

ولی پاسخ اردوغان و حزب او چنین بود: «اولاً حزب شما در آن شهرستان ها شانسی برای پیروزی ندارد و نمی توانیم ریسک کنیم. ثانیاً، چنین چیزی را به عنوان زیاده خواهی و امتیاز غیرمعقول قمداد می کنیم و پاسخ ما منفی است».

چنین شد که ائتلاف اخیر پسر اربکان با اردوغان که در انتخابات اخیر به عنوان یک برگ برنده رو شد، تنها 7 ماه دوام آورد و حزب دوباره رفاه، نه تنها در استانبول، بلکه در آنکارا و ازمیر هم نامزد مستقل به میدان آورد.  

مهمت آلتن اوز شوهر خواهر فاتح اربکان و به عبارتی دیگر داماد ارشد مرحوم نجم الدین اربکان، در استانبول نامزد شده و در ازمیر و آنکارا نیز دو مهندس و کارآفرین جوان معرفی شده اند که ظرفیت رای بالایی دارند. اگر چه آنان نمی توانند برنده نهایی باشند اما در هر حال، بازی را به ضرر حزب عدالت و توسعه تغییر خواهند داد.

اربکان که مدت ها بر سر مسائل مالی و میراث پدر با خواهرش اختلاف داشت، در استانبول و در حضور هواداران حزب، دست خواهر و داماد خود را بالا برد و از آنها خواست با تمام توان و به سبک مرسوم مرحوم نجم الدین اربکان، خانه به خانه به فکر جذب مردم باشند.

در سوی دیگر میدان، شاگردان عبدالله اوجالان رهبر زندانی گروه تروریستی پ.ک.ک نیز برای همراهی با مخالفین اردوغان شروط سنگینی تعیین کردند و این شروط مورد قبول قرار نگرفت.

به همین دلیل، حزب دموکراسی یا دم پارتی، به عنوان مهمترین نهاد اقماری پ.ک.ک، یکی از نمایندگان پارلمان و از وکلای مدافعان اوجالان یعنی مرال دانش بشتاش را به عنوان نامزد در استانبول معرفی کرد. با توجه به ظرفیت بالای رای کردهای استانبول که جمعیت آنان بین 4 تا 5 میلیون نفر تخمین زده می شود، اکرم امام اوغلو نیز در هول و ولا افتاده و به عبارتی دیگر، نه برای دولت اردوغان. نه برای مخالفین، شرایط ایده آلی در میان نیست و رقابت، دشوارتر و پیچیده تر شده است.

آیا موازنه به ضرر اردوغان است؟

تحولات روزهای اخیر و بالا گرفتن تنش در ائتلاف جمهور به رهبری اردوغان، اظهارنظر بسیاری از متخصصین و کارشناسان سیاسی ترکیه را به دنبال آورد.

پروفسور ابراهیم اوسلو از اساتید دانشگاه استانبول می گوید: کسی انتظار نداشت به این زودی، در ائتلاف اردوغان، خلل و شکاف پدید آید. اما حالا چنین اتفاقی افتاده و اتفاقاً فاتح اربکان کسی را به عنوان نامزد معرفی کرده که یک چهره محبوب است و ظرفیت رای گیری بالایی دارد. بر اساس پیش بینی های من، نامزد حزب دوباره رفاه، حداقل بین 4 تا 6 درصد رای می گیرد و بدون شک این رای از سبد نامزد مورد حمایت اردوغان کم خواهد شد.

اسلو در ادامه گفته است: در ائتلاف مخالفین اردوغان نیز اتفاق عجیبی روی داد و با معرفی نامزد حزب دموکراسی و برابری، شرایط برای مخالفین اردوغان نیز سخت شده است.

همچنین سوات اوزچلبی از تحلیلگران سیاسی ترکیه گفته است: هنوز فرصت ناچیزی برای تداوم چانه زنی بین اردوغان و اربکان وجود دارد. اگر اردوغان نتواند تا 20 فوریه اربکان را قانع کند، حزب عدالت و توسعه نه تنها در استانبول، بلکه در سراسر ترکیه با مشکلات بیشتری روبرو خواهد شد. چرا که واضح است حزب اربکان، از محافظه کاران رای می گیرد و هر یک برگ رای که به صندوق نامزدهای مورد حمایت اربکان ریخته می شود، از حساب آرای حزب اردوغان کسر شده است! پس در چندین استان حزب اردوغان تحت فشار است و مراد کوروم نامزد مورد حمایت رئیس جمهور در استانبول، نمی تواند امیدی به پیروزی داشته باشد.

کشور ترکیه , رجب طیب اردوغان ,

روزنامه جمهوریت از مهمترین تریبون های رسانه ای مخالفین اردوغان، در یک گزارش اختصاصی درباره این موضوع نوشته است: مراد کوروم نامزد مورد حمایت حزب حاکم و دولت اردوغان، در کمپین انتخاباتی خود، از تمام امکانات دولت استفاده می کند و همه چیز در اختیار او قرار گرفته است. حالا اتفاق جدیدی روی داده و تیم کوروم به دنبال این است که تدبیری برای ممانعت از حمایت تجار کارادنیزی اتخاذ کند. کارادنیز یا دریای سیاه، به استان هایی اطلاق می شود که در ساحل دریا سیاه قرار گرفته اند و معمولاً مردم این استان ها، تعصب منطقه ای بالایی دارند. از آنجایی که اکرم امام اوغلو نیز اهل این منطقه است و در دوران 5 ساله فعالیت خود به  عنوان شهردار، به بسیاری از کارادنیزی ها، کار و فرصت شغلی داده، تجار کارادنیزی هم با او همراه شده اند و این همان موضوعی است که حزب عدالت و توسعه را نگران کرده است.

کشور ترکیه , رجب طیب اردوغان ,

در پایان باید گفت، انتخابات شهرداری های ترکیه در فروردین ماه پیش رو، تنها رقابت سیاسی مرسومی برای برگزیدن شهرداران و اعضای شورای شهر و روستاها نیست. بلکه اصل رقابت، فراتر از حد شهرداری ها است و در صورتی که حزب عدالت و توسعه در این رقابت بزرگ، نتواند شکست سنگینی را بر مخالفین خود تحمیل کند، در سال 2028 میلادی و در جریان انتخابات سراسری و ریاست جمهوری، کار برای انتخاب جایگزین اردوغان توسط حزب او، دشوار خواهد شد. چرا که اگر امام اوغلو دوباره در استانبول پیروز شود، یاران اردوغان در شرایط سختی قرار خواهند گرفت.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا