اخبار بین الملل

اظهارات اردوغان درباره زنگزور مبنای حقوقی ندارد/ اهداف پنهان باکو با نقض آتش‌بس آشکار شد

خبرگزاری خبرآنلاین

«سالار سیف الدینی» در ارزیابی خود از تحولات قفقاز و تاکید بر ایجاد کریدور «زنگزور» گفت: کریدور از همان ابتدا مبنا نداشت؛ مبنا تفاهم‌نامه آتش‌بس هشتم نوامبر ۲۰۲۰ بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان و همچنین روسیه است که در متن آتش‌بس درباره لاچین (که قره‌باغ را به ارمنستان متصل می‌کند) از کلمه کریدور استفاده شده اما در بند دیگری تنها از واژه راه‌های مواصلاتی استفاده شده است.

وی تصریح کرد: با اتفاقاتی که اخیرا رخ داد، عملا تفاهم‌نامه آتش‌بس را نقض کردند، صلح‌بانان روسیه به وظیفه خود و ضمانت آتش‌بس عمل نکردند و لاچین و قره‌باغ تصرف شد. به ازای این اقدامات به دنبال ایجاد کریدور زنگزور هستند و از همان ابتدا به مسئله اتصال زمینی جمهوری آذربایجان به نخجوان تاکید داشتند چون به هدف خود نرسیدند، اکنون هدف پنهان خود را آشکار کرده‌اند و می خواهند این دالان ادعایی را ایجاد کنند.

این کارشناس مسائل قفقاز جنوبی همچنین خاطرنشان کرد: تغییر مرزها براساس حقوق و قانون بین‌الملل نباید اتفاق بیفتد چراکه چنین اقدامی زور و خلاف است. پیش از این طرح صلحی هم مطرح شد که بخشی از ارمنستان به جمهوری آذربایجان و بالعکس داده شود تا مسئله حل‌ گردد اما نه تنها بخشی از آذربایجان را به ارمنستان ندادند بلکه بخش دوم دیگری را هم می‌خواهند بگیرند و آنچه می‌گویند از موضع زور است.

سیف الدینی اظهار داشت: آنچه جمهوری اسلامی ایران می‌گوید، طبق حقوق بین‌الملل و تغییرناپذیری مرزهاست؛ استان جنوبی سیونیک بخشی از خاک رسمی ارمنستان است. ایران در مواضع رسمی مخالفت خود را اعلام کرده و مابه‌ازا این مخالفت، این است که مداخله خواهد کرد.

سیف الدینی کارشناس مسائل قفقاز، در این راستا یادآور شد: در جریان دیدار سرلشکر باقری با دبیر شورای امنیت ملی ارمنستان، اعلام آمادگی شد که نیروهای نظامی ناظر به منطقه اعزام شوند؛ این عبارت معنای مشخصی دارد یعنی ایران می خواهد در این منطقه پایگاه داشته باشد و از منافع خودش دفاع کند.

این کارشناس مسائل قفقاز در ادامه با اشاره به صحبت‌های اردوغان مبنی بر عبور زنگزور از ایران و سیگنال مثبت از سوی تهران برای ایجاد کریدور گفت: صحبت‌های اردوغان خالی از مبنای حقوقی است و به نوعی پیشنهاد به ایران است. فکر نمی‌کنم حتی باکو هم موافق باشد، اگر غیر از این بود نیازی به جنگ و حتی مطرح کردن ایجاد کریدور زنگزور نبود.

وی در تحلیل خود از سفر «خلف خلف‌اف» دستیار ویژه رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان به ایران هم گفت: باکو هر موقع بخواهد اقدامی در عمل علیه ایران انجام دهد، سعی می‌کند نزدیک شده و فریب دهد با این عنوان که به منافع حیاتی شما احترام می‌گذاریم تا از این طریق حساسیت ایران کم شود و بتواند کار خود را به پیش ببرد. به نظر می رسد اکنون باکو به دنبال بازگشایی سفارتش در تهران است، در حالی که ابتدا گفتند این مسئله تروریستی است اکنون عقب‌نشینی کرده و آن را مسئله‌ای شخصی عنوان می کنند، ایران هم با صدور حکم فرد حمله کننده به سفارت آذربایجان حسن‌نیت خود را نشان داد.

این کارشناس مسائل قفقاز در پایان خاطرنشان کرد: موضوع زنگزور در عالی‌ترین سطوح تصمیم‌گیری کشور تدوین و ابلاغ شده است.

311311

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا