اخبار بین الملل

استانکزی: سازمان ملل به معیشت جایگزین مواد مخدر در افغانستان کمک کند

معاون وزارت خارجه طالبان در دیدار با معاون سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل خواستار کمک به معیشت جایگزین مواد مخدر در افغانستان شد.

خبرگزاری تسنیم

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «شیر محمد عباس استانکزی»، معاون وزارت خارجه طالبان در دیدار با «بیت بیکدول»، معاون سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل از نهادهای بین‌المللی به‌ویژه این سازمان خواست تا کمک‌های خویش را بادر نظر داشت اصل پایداری، در پروژه‌های زیربنایی و مطابق بخش کشاورزی و نیازمندی‌های کشاورزان افغان متمرکز سازد.

بر اساس اطلاعیه منتشر شده توسط وزارت خارجه طالبان، استانکزی در این دیدار بر آغاز مجدد پروژه‌های مربوط به تغییرات اقلیمی و محیط زیست و توجه به کشت و معیشت جایگزین برای مواد مخدر تأکید کرد.

بیکدول نیز در این دیدار با تأکید بر اینکه طی 20 سال گذشته، این بلندرتبه‌ترین هیئت سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل است که به افغانستان سفر می‌کند، افزود: ما تصمیم داریم کمک‌های خویش را در بخش فنی، توزیع بذر‌های اصلاح‌شده، بهداشت دام، آبیاری، تغییرات اقلیمی، مکانیزه‌سازی کشاورزی و سایر بخش‌ها ادامه و گسترش دهد.

به گزارش نهادهای بین‌المللی پس از به قدرت رسیدن دوباره طالبان در افغانستان کشت خشخاش در این کشور تا حدود 90 درصد کاهش یافته است؛ با این حال کارشناسان تصریح می‌کنند ممنوعیت کشت و تولید مواد مخدر بدون ارائه جایگزین‌های اقتصادی، آسیب‌های اجتماعی-اقتصادی شدیدی را برای مردم افغانستان ایجاد می‌کند.

چندی پیش نیز نشریه «تایمز» گزارش داده بود ممنوعیت فعلی کشت خشخاش به اقتصاد افغانستان 1.3 میلیارد دلار خسارت زده و باعث از بین رفتن 450 هزار شغل به طور مستقیم شده است.

انتهای پیام/.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا