اخبار بین الملل

آمریکا دولت مصر را در آستانه انتخابات تهدید کرد

یک رسانه آمریکایی با اشاره به وضعیت نابسامان حقوق بشر در مصر اعلام کرد که رئیس جدید کمیته روابط خارجی سنا در نامه‌ای دولت مصر را تهدید کرده است.

خبرگزاری تسنیم

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، درحالی که «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری مصر رسما نامزدی خود را برای انتخابات آتی این کشور اعلام کرده است، روزنامه آمریکایی واشنگتن پست گزارش داد، «بن کاردین» رئیس جدید کمیته روابط خارجی سنا نامه مهمی برای مصر درباره نقض حقوق بشر فرستاده است. او پیشتر تهدید کرده بود که کمک‌های نظامی به ارزش 235 میلیون دلار به مصر که اخیرا دولت «جو بایدن» رئیس جمهوری ایالات متحده با آن موافقت کرده بود، متوقف خواهد شد.

بر اساس این گزارش، سناتور کاردین تاکید کرد که اگر مصر اقدام ملموس، معنادار و پایداری در زمینه حقوق بشر انجام ندهد، او برای ممنوعیت کمک‌های نظامی و فروش سلاح به این کشور در آینده تلاش خواهد کرد.

هیئت تحریریه واشنگتن پست در مقاله‌ای به این منظور نوشت، عبدالفتاح السیسی مدتی طولانی از پاسخگویی در خصوص تبدیل کردن مصر به یک زندان بزرگ که ده‌ها هزار زندانی سیاسی در آن محبوس هستند، فرار کرده است. از یک دهه قبل معارضان و خبرنگاران در مصر بدون هیچگونه اتهام رسمی مورد حمله قرار می‌گیرند؛ زیرا نظامی در این کشور روی کار است که حقوق بشر را نقض می‌کند و در عین حال تلاش دارد از طریق آنچه که «گفتگوی ملی» می‌خواند، بر این سیاست‌های ظالمانه سرپوش بگذارد و وجهه خود را بهبود دهد.

طبق این مقاله، کمک‌های نظامی تعلیق شده به مصر، مشروط به بهبود وضعیت حقوق بشر در این کشور در زمینه آزادی بیان و تجمعات مسالمت‌آمیز، اجازه دادن به رسانه‌های مستقل برای کار بدون دخالت دولت، آزادی زندانیان سیاسی و امکان دادن به زندانیان برای انجام اقدامات قانونی است. مصر سالانه 1.3 میلیارد دلار از ایالات متحده دریافت می‌کند و از بزرگترین دریافت‌کنندگان مالی از این کشور است.

تصمیم سناتور بن کاردین برای تعلیق کمک‌های نظامی به مصر و تهدید این کشور بعد از آن گرفته شد که سناتور «باب منندز» رئیس سابق کمیته روابط خارجی سنا متهم به دریافت رشوه در ازای کمک به دولت مصر با استفاده از نفوذ خود در سنای آمریکا شد.

واشنگتن پست در ادامه اعلام کرد که مصر در تلاش است روند قانون‌گذاری در آمریکا را به فساد بکشد. بر همین اساس مصر موظف است مسئولانی که در این معامله دست داشته‌اند را محاکمه کند و البته این کافی نیست؛ زیرا نقش حقوق بشر در مصر سابقه‌ای طولانی دارد.

این درحالی است که عبدالفتاح السیسی که از سال 2014 پست ریاست‌جمهوری مصر را در اختیار گرفته برای انتخابات آتی این کشور نیز نامزد شده است. وی در نطق نامزدی خود گفت که می‌خواهد گفت‌وگو در مصر را به کمال رسانده و از تمام واجدان شرایط خواست تا در انتخابات به صورت گسترده شرکت کنند.

کمیسیون ملی انتخابات مصر با اعلام جدول زمانبندی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور که در ماه دسامبر برگزار خواهد شد، اعلام کرد که نام نویسی نامزدهای انتخابات از 5 اکتبر (13 مهر) آغاز و تا 14 همین ماه (22 مهر) ادامه خواهد داشت. انتخابات ریاست جمهوری مصر در تاریخ یکم، دوم و سوم دسامبر در خارج و 10، 11 و 12 دسامبر در داخل این کشور برگزار می‌شود. البته اگر انتخابات به دور دوم کشیده شود، رای‌گیری دوباره در پنجم، ششم و هفتم ژانویه 2024 در خارج و هشتم، نهم و دهم ژانویه در داخل مصر انجام می‌گیرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا