اخبار بین الملل

آمریکا با تامین تسلیحاتی اسرائیل در منطقه خواهان خویشتنداری است

خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

روزنامه نگار آمریکایی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

پاسخ سخت جمهوری اسلامی ایران به رژیم صهیونیستی در سحرگاه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳، تحولی تاریخی را رقم زد که در کنار «طوفان الاقصی»، تاریخ منطقه غرب آسیا و به تبع آن جهان را دستخوش تغییر خواهد کرد. طبق اذعان رسانه‌های غربی، این اقدام نظامی، بزرگترین عملیات پهپادی، موشکی تاریخ جنگ‌های جهان تا کنون بوده است. اما عظمت و شکوه این اقدام، تنها مربوط به سطح عملیاتی آن نیست و در حقیقت اینکه بزرگترین حمله پهپادی جهان، علیه رژیم صهیونیستی، به عنوان عامل حفظ منافع غرب و آمریکا در منطقه غرب آسیا صورت می‌گیرد، وجه بزرگتری از این تحول تاریخی است.

حال برای بررسی این موضوع باشگاه خبرنگاران جوان مصاحبه‌ای ترتیب داده با جولی بیندل، تحلیلگر و روزنامه نگار آمریکایی که در ذیل مشروح آن از نظرتان می‌گذرد.

-به نظر شما دست درازی‌ها رژیم صهیونیستی به منطقه خاورمیانه چه پیامد‌هایی می‌تواند به همراه داشته باشد؟

جولی بیندل: در حالی که هیچکس به طور رسمی مسئولیت حمله‌های هوایی اخیر اسرائیل در منطقه را بر عهده نگرفته است و دولت‌های غربی نیز ترجیح داده اند درباره آن سکوت کنند، با توجه به پرتاب اخیر صد‌ها پهپاد و موشک توسط ایران به اسرائیل، حدس زدن منشأ آن دشوار نیست. توجه داشته باشید که این امر صرفاً در تلافی حمله مرگبار اسرائیل در ۱ آوریل به کنسولگری ایران در دمشق، سوریه صورت گرفت.

رسانه‌های آمریکا به نقل از برخی مقامات ناشناس این کشور تاکید کردند اسرائیل منشأ حملات اخیر بوده است. به نوبه خود، آنتونیو تاجانی، وزیر امور خارجه ایتالیا – رئیس نشست این هفته گروه ۷ در کاپری ایتالیا – تاکید کرد که آمریکا به شرکای خود در گروه هفت اطلاع داده است که یک هشدار “لحظه آخر” از اسرائیل در مورد حمله قریب الوقوع هواپیما‌های بدون سرنشین دریافت کرده است.

این اقدام در بحبوحه فراخوان‌های جهانی برای «خویشتن‌داری» برای جلوگیری از «تشدید» بیشتر در منطقه پس از حمله ایران به اسرائیل، انجام شد، اما غرب تلاش کرد ایران را با تحریم‌های جدید آمریکا محکوم کند – چیزی که بدیهی است هرگز در پاسخ به این اتفاق نمی‌افتد.

از ۷ اکتبر، ارتش اسرائیل بیش از ۳۴۰۰۰ فلسطینی از جمله بیش از ۱۳۰۰۰ کودک را در نوار غزه قتل عام کرده است؛ و در حالی که به نظر می‌رسد این به اندازه کافی «تشدید» باشد، اما صرفاً پس از نزدیک به ۷۶ سال پاکسازی قومی اسرائیل و قتل عام در فلسطین رخ می‌دهد.

-شما رویکرد آمریکا در مواجهه با تشدید تنش‌ها در منطقه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ به نظر شما مقصر اصلی کیست؟

جولی بیندل: از جمله کسانی که اکنون خواستار “خودداری” در رویارویی اسرائیل و ایران هستند، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا است، که شاید اگر آخرین رئیس دولت آمریکا نبود که اسرائیل را تا دندان تسلیح کرد و این رویکرد را هم در تمام نشست‌ها آشکارا فریاد می‌زند.

روز شنبه، مجلس نمایندگان آمریکا در مورد ۲۶.۳۸ میلیارد دلار دیگر به عنوان “کمک امنیتی” به اسرائیل رای داد – کمکی که خود بایدن از آن حمایت می‌کند و روز چهارشنبه در مقاله‌ای از وال استریت ژورنال نوشت: «اسرائیل قوی‌ترین شریک ما در خاورمیانه است. غیرقابل تصور است که اگر قدرت دفاعش تضعیف شود و ایران بتواند تخریبی را که در نظر دارد در این روز‌های اخیر انجام دهد.»

هرگز تصور نکنید اسراییل در قتل و تخریب‌های منطقه تنهاست، به سال ۲۰۱۴ برگردید، زمانی که ارتش اسرائیل در عرض ۵۰ روز ۲۲۵۱ فلسطینی از جمله ۵۵۱ کودک را در غزه کشت. طی ۲۲ روز در دسامبر ۲۰۰۸ و ژانویه ۲۰۰۹، همان ارتش حدود ۱۴۰۰ فلسطینی را کشت که ۳۰۰ نفر از آنها کودک بودند. به طور طبیعی، تمام این فعالیت‌ها با حمایت کامل آمریکا انجام شد.

در همین حال، در لبنان، آمریکا کشتار حدود ۱۲۰۰ نفر را طی ۳۴ روز در ژوئیه و اوت ۲۰۰۶ با بمب‌گذاری از طریق اسرائیلی‌ها و تحریک علیه آتش‌بس تسهیل کرد. در این چنین وضعیتی جامعه جهانی چگونه خواستار خویشتنداری از سوی کشورهایی، چون ایران است در حالی که آمریکا بی وقفه در حال تجهیز اسرائیل تا دندان است! بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در پاسخ به درخواست‌های اخیر جهانی برای خویشتن‌داری، از نگرانی‌های جهان تشکر کرد و تکرار کرد که اسرائیل هر کاری که بخواهد انجام می‌دهد – گویی ما قبلاً از آن آگاه نبودیم.

–   نظر شما درباره جنگ غزه و کشتار بی سابقه مردم چیست؟

جولی بیندل: برای من عجیب است، چگونه می‌توان کلمه «محدودیت» را در زمینه یک نسل کشی همه جانبه اسرائیل در غزه به کار برد! نه اعمال خود آمریکا هرگز در خاورمیانه بسیار محدود بوده است و نه متحدانش. زمانی که به این موضوع فکر می‌کنیم تلفات نجومی غیرنظامیان در عراق و افغانستان به ذهن متبادر می‌شود – دو محل غرق در خون که در آن تجاوزات آمریکا با بهانه فعالیت‌های برخی کشور‌های همین منطقه توجیه شده است. واقعا مسخره است!

کمتر کسی است که این روز‌ها نداند آمریکا در تروریسم کاملاً مقصر است – فقط آن زمان را در ژوئیه ۱۹۸۸ به یاد بیاورید که نیروی دریایی آمریکا پرواز ۶۵۵ ایران ایر را در آسمان منفجر کرد و همه ۲۹۰ مسافر آن را کشت. سپس جنگ ایران و عراق در دهه ۱۹۸۰ بود که آمریکا به صدام حسین در تلاش‌هایش برای کشتار ایرانی‌ها با سلاح‌های شیمیایی کمک کرد – البته همان صدام حسین سال‌ها بعد به نقش یک ابر تروریستی تبدیل شد. توجیه تلاش‌های تروریستی آمریکا در خارج از کشور و همکاری آمریکا و اسرائیل با گروهک منافقین – که برای سال‌ها توسط خود آمریکا به عنوان یک گروه تروریستی طبقه‌بندی می‌شود – فقط کل صحنه را بیش از پیش تشدید می‌کند.

اکنون، وزارت امور خارجه آمریکا به شهروندان خود درباره سفر به ایران «به دلیل خطر تروریسم» هشدار می‌دهد – اگرچه اقدام پهپادی روز جمعه نشان می‌دهد که این «تروریسم» ممکن است معانی دیگر هم داشته باشد و شاید دیگر این روز‌ها شکی درباره منشا آغاز این تروریسم در منطقه نیست.

از این گذشته، همانطور که متوجه شدیم، اسرائیل “خودداری” نمی‌کند، بهتر بگویم اصلاً این راه را آموزش ندید و از آنجایی که بایدن و متحدان دیگرش همچنان به درخواست‌های خسته‌کننده و خودپسندانه برای کاهش تنش در منطقه‌ای که آمریکا و اسرائیل هرگز خویشتنداری نشان نداده‌اند، ادامه می‌دهند، می‌توانیم آرامش در منطقه را ابتدا با تنش‌زدایی از لفاظی‌های ریاکارانه شروع کنیم. آمریکا در واقع اگر خواهان صلح و آرامش در منطقه است قبل از هر چیز باید خود آماده خروج کامل از این منطقه و پایان دست درازی به منابع نفتی آن کند، حقیقتی که سالهاست حاضر نیست آن را بپذیرد یا حتی در مورد آن گفتگو کند.

جولی بیندل روزنامه نگار، نویسنده و تحلیلگر آمریکایی است. مشهورترین کتاب وی در دفاع از حقوق زنان و برخورد دولت‌های غربی با زنان با عنوان “فمینیسم برای زنان: مسیر واقعی رهایی”، (پاسبان، رابینسون) در ماه می ۲۰۲۱ در آمریکا منتشر شد. وی همچنین به اوضاع منطقه شرق آسیا، چین و روسیه تسلط دارد و در دانشگاه‌های آمریکا به عنوان متخصص این منطقه شناخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا