اخبار اقتصادی

2 دهک دیگر به طرح کالابرگ اضافه می‌شوند – تجارت‌نیوز

وزیر کار در آخرین اظهار نظر خود درباره یارانه‌های نقدی، اعلام کرده که دهک‌های ششم و هفتم مشمول طرح کالا‌برگ الکترونیکی خواهند شد.

تجارت نیوز

به گزارش تجارت‌نیوز، در حالی که اوایل شهریورماه امسال، وزارت کار اعلام کرد که دهک‌های چهار و پنج به طرح کالابرگ اضافه می‌شوند که حالا مرتضوی هم از افزایش دهک‌های مشمول این طرح خبر داده است. قرار شده اعتبار کالابرگ دهک‌های 6 و هفت افزایش پیدا کند؛ این تصمیم از هفته آینده اجرا خواهد شد.

شهریورماه بود که دهک‌های چهار و پنج به سه دهک کم‌درآمد جامعه برای دریافت اعتبار کالابرگ اضافه شدند. بر اساس اطلاعات منتشر شده، قرار بر این شد که هر کدام از دهک‌های اول تا پنجم که به میزان 200 هزار تومان از یارانه خود را از بین 11 قلم کالای سبد معیشت شامل شیر خام، پنیر، ماست، مرغ، تخم‌مرغ، گوشت منجمد، برنج، حبوبات، ماکارانی و قند و شکر خریداری کنند، به میزان 120 هزار تومان یارانه مضاعف برای آنها واریز می‌شود.

به این معنا که سه دهک کم‌درآمدی از یارانه 400 هزار تومانی خود و دو دهک چهار و پنج از یارانه 300 هزار تومانی اگر به میزان 200 هزار تومان خرید کنند، مشمول این طرح می‌شوند.

دولت وعده جبران تورم اقلام کالابرگ را داد

در ضمن دولت اعلام کرد که تصمیم دارد تورمی که به 11 قلم کالای معیشتی اضافه شده است را جبران کند، این کالاها به نرخ پایه سال 1401 برای مشمولان کالابرگ الکترونیکی محاسبه می‌شود.

به عنوان مثال اگر فردی کالاهای منتخب خود از سبد معییشتی را از مغازه خریداری کند که قیمت امروز آن 800 هزار تومان است، در حالی که قیمت این کالاها در سال گذشته 500 هزار تومان بوده، باید مبلغ پایه را از جیب خود بپردازد و 300 هزار تومان مابه‌التفاوت را به میزان 200 هزار تومان از اعتبار کالا برگ و 100 هزار تومان هم به عنوان مابه‌التفاوت تورم از سوی دولت جبران می‌شود. علاوه بر این چون 200 هزار تومان از این کالاها خریداری کرده 120 هزار تومان به عنوان یارانه مضاعف برایش واریز می‌شود.

]]>

120 هزار تومان یارانه مضاعفی که برای مشمولان کالابرگ واریز می‌شود، هم باید صرف خرید اقلام همان سبد معیشتی شود.

حالا قرار بر این شده تا از هفته آینده، دهک‌های ششم و هفتم مشمول طرح کالا‌برگ الکترونیکی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا