اخبار اقتصادی

پایبندی آلمان به رقیب چینی بانک جهانی

دولت آلمان اعلام کرده است که قصد دارد به حمایت از بانک سرمایه‌گذاری زیرساخت آسیا (AIIB)، که رقیب چینی بانک جهانی محسوب می‌شود، ادامه دهد.

خبرگزاری تسنیم

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، دولت آلمان اعلام کرده است که قصد دارد به حمایت از بانک سرمایه‌گذاری زیرساخت آسیا (AIIB)، که رقیب چینی بانک جهانی محسوب می‌شود، ادامه دهد.

این در حالی است که شریک آلمان در گروه 7 یعنی کانادا روابط خود را با این مؤسسه مالی بین‌المللی به دلیل نگرانی در مورد نفوذ پکن در آن متوقف کرده است.

اعلام حمایت آلمان از بانک سرمایه‌گذاری زیرساخت آسیا اندکی پس از دیدار روز یکشنبه بین کریستین لیندنر، وزیر دارایی این کشور و هه لیفنگ، معاون نخست وزیر چین در فرانکفورت اعلام شد.

در ماه ژوئن، کریستیا فریلند، همتای کانادایی لیندنر، گفته بود که اتاوا تصمیم گرفته است تا تمام روابط خود را با بانک سرمایه‌گذاری زیرساخت آسیا تا انجام بررسی‌های بیشتر از سوی دولتش، متوقف کند.

این اقدام به دلیل ادعای یکی از مدیران ارشد سابق کانادایی این بانک مبنی بر “تسلط کمونیستی” گسترده چین روی آن صورت گرفته است.

بانک سرمایه‌گذاری زیرساخت آسیا که در سال 2015 به عنوان جایگزینی برای صندوق بین المللی پول و بانک جهانی تحت سلطه غرب راه اندازی شد، این اتهامات را رد کرده است.

بر اساس بیانیه مشترکی که پس از اجلاس فرانکفورت منتشر شد، آلمان، یکی از اعضای موسس بانک سرمایه‌گذاری زیرساخت آسیا، به “تقویت هماهنگی” با چین در زمینه مالی ادامه خواهد داد و بازارهای دوجانبه را بر اساس رقابت منصفانه گسترش خواهد داد.

طرفین همچنین تعهد خود را برای توانمند ساختن این بانک به منظور حل بهتر نیازهای توسعه پایدار کشورهای عضو ابراز کرده‌اند.

علاوه بر این، برلین و پکن متعهد شدند که اطمینان حاصل کنند که این بانک بر اساس استانداردهای بین المللی عمل می‌کند و به یک موسسه یک پارچه در معماری مالی جهانی تبدیل می‌شود.

بانک AIIB که در حال حاضر دومین موسسه بزرگ توسعه چندجانبه جهان است، تاکنون 109 کشور را از تمام قاره ها به عنوان عضو پذیرفته است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا