اخبار اقتصادی

هوش مصنوعی؛ سریع‌ترین موج جهان است

تجارت نیوز

مدیر ارشد بخش هوش مصنوعی مایکروسافت معتقد است هوش مصنوعی سریع‌ترین موجی است که جهان از ابتدا تاکنون با آن روبه‌رو شده است.​

به گزارش تجارت‌نیوز، «مصطفی سلیمان»، مدیر ارشد بخش هوش مصنوعی مایکروسافت می‌گوید هوش مصنوعی سریع‌ترین موج نوآوری است که جهان از ابتدا تاکنون با آن روبه‌رو شده است. او هوش مصنوعی را نوع متفاوت و جدیدی از یک گونه دیجیتالی می‌نامد که «سریعترین و پرپیامدترین موج جهان» را به‌وجود آورده است.  

مصطفی سلیمان معتقد است متخصصانی که در زمینه توسعه هوش مصنوعی فعالیت می‌کنند، باید دقت داشته باشند که ابزارهای مبتنی بر این حوزه، برای عموم قابل درک باشند. سلیمان، مدیر ارشد هوش مصنوعی مایکروسافت، طی سخنرانی در TED 2024 گفت که هوش مصنوعی توانسته آغازگر موجی جدید در دنیا باشد.

مصطفی سلیمان می‌گوید صنایع نیاز دارند تا به‌شکل مناسبی با پتانسیل‌های آینده هوش مصنوعی کنار بیایند. موجی به راه افتاده است و هنوز صنایع آمادگی لازم را برای رویارویی با این موج ندارند. این موج جدید باید در خدمت بشریت باشد. درحالی که متخصصین هوش مصنوعی از این فناوری به‌عنوان «ابزار» یاد می‌کنند، سلیمان می‌گوید تنها با اطلاق نام ابزار به این فناوری، نمی‌توان درکی از قابلیت‌های آن داشت. در واقع او معتقد است که این اصطلاح، قابلیت‌های هوش مصنوعی را به‌خوبی نشان نمی‌دهد.

سلیمان گفت برای مهار این موج، قراردادن عامل انسانی در مرکز آن، و کاهش پیامدهای ناخواسته و اجتناب‌ناپذیری که ممکن است پدید آیند، باید از همین حالا به فکر باشیم و آن‌ها را به‌عنوان نوع جدیدی از یک گونه دیجیتالی ببینیم.

او همچنین می‌گوید آینده‌ای را می‌بیند که در آن «همه چیز»، از مردم گرفته تا کسب‌وکارها و حتی دولت، توسط یک شخصیت تعاملی یا «هوش مصنوعی شخصی» که «بی‌نهایت دانشمند» و «دقیق و قابل اعتماد» است، در ارتباط خواهد بود.

سلیمان می‌گوید: «اگر هوش مصنوعی بخشی از پتانسیل خود را در یافتن راه‌حل مشکلات بشر از مراقبت‌های بهداشتی گرفته تا آموزش و تغییرات آ‌ب‌وهوایی به‌کار گیرد، دهه آینده پربارترین دهه در تاریخ بشر خواهد بود.»

وقتی از سلیمان پرسیده شد که چه چیزی او را بی‌خواب می‌کند. وی پاسخ داد خطرِ افتادن صنعت هوش مصنوعی در تله بدبینی او را مشوش می‌کند. این درحالی است که وی اعتقاد دارد باید با شجاعت، مقابل سناریوهای تاریکِ احتمالی ایستاد و از مزایای هوش مصنوعی بهره برد.

منبع :

دیجیاتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا