اخبار اقتصادی

صادرات نفت ونزوئلا به بیش از ۸۰۰ هزار بشکه در روز رسید

صادرات نفت خام ونزوئلا در سپتامبر به ۸۰۰ هزار بشکه در روز رسید که دومین رکورد ماهانه صادرات این کشور از آغاز سال جاری میلادی بود.

خبرگزاری تسنیم

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل‌پرایس، صادرات نفت خام ونزوئلا در ماه گذشته میلادی یعنی آخرین ماه تابستان به 800 هزار بشکه در روز رسید که دومین رکورد ماهانه صادرات این کشور از آغاز سال جاری میلادی بود.

بیشتر صادرات نفت این کشور به چین صورت گرفته است.

افزایش صادرات نفت ونزوئلا ناشی از بهبود تولید این کشور در کمربند اورینوکو بوده که مقر بیشتر ذخایر نفتی ونزوئلاست.

البته تولید نفت طبق قراردادهای مشترک بین شرکت نفت دولتی ونزوئلا و شرکت شورون آمریکا از 147 هزار بشکه در روز در ماه اوت تا 145 هزار بشکه در روز در سپتامبر کاهش یافت. شورون امیدوار است این رقم تا پایان سال جاری میلادی به 200 هزار بشکه در روز برسد.

متوسط صادرات نفت ونزوئلا در نیمه اول 2023 برابر با 670 هزار بشکه در روز بوده است، یعنی 15 درصد بیشتر از متوسط صادرات این کشور در نیمه اول 2022.

بزرگترین خریدار نفت خام ونزوئلا چین است که بزرگترین سرمایه‌گذار نفت این کشور به شمار می‌رود. پکن 60 میلیارد دلار وام‌های با پشتوانه نفت از 2007 در اختیار ونزوئلا قرار داده است.

علی رغم این وام‌ها، تولید نفت ونزوئلا در سال گذشته میلادی به خاطر عدم سرمایه‌گذاری، سوء مدیریت و تحریم‌های آمریکا تا 700 هزار بشکه در روز، یعنی پایین‌ترین رقم طی 50 سال گذشته کاهش یافت.

شرکت نفت دولتی ونزوئلا متوسط تولید نفت این کشور را در ماه اوت 820 هزار بشکه اعلام کرد، یعنی 10 هزار بشکه در روز بالاتر از ماه ژوئیه و بسیار بالاتر از متوسط تولید 785 هزار بشکه در روز در 8 ماه اول سال جاری میلادی.

انتهای پیام/76

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا