اخبار اقتصادی

سهم ۵.۲ میلیون تومانی مصالح ساختمانی در ساخت هر متر مسکن

برآوردها نشان می دهد سهم تمامی مصالح ساختمانی در ساخت هر مترمربع واحد مسکونی به طور متوسط ۵ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان است که شامل ۵۳ درصد هزینه کل ساخت می شود.

خبرگزاری تسنیم

به گزار خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، وزارت راه و شهرسازی (دفتر اقتصاد مسکن) برآوردها در خصوص تعیین سهم هزینه‌ها از جمله هزینه مصالح، هزینه دستمزد بدون سود پیمانکار و هزینه‌های غیرساختمانی بدون احتساب قیمت زمین را منتشر کرد.

بر این اساس سهم هزینه‌ها در قیمت تمام شده ساخت بدون قیمت زمین محاسبه شده است. این بررسی، شامل شاخص‌های هزینه مصالح (سیمان، فولاد، سایر مصالح)، هزینه دستمزد (بدون سود پیمانکار) و هزینه‌های غیرساختمانی (بیمه کارگران ساختمانی، بیمه پیمانکاری، مالیات ساخت، پروانه ساختمانی، هزینه خدمات مهندسی، مالیات بر ارزش افزوده و سود پیمانکار) است.

اگر میانگین هزینه ساخت یک مترمربع واحد مسکونی 9 میلیون و 807 هزار و 519 تومان در نظر گرفته شود از این مقدار، هزینه مصالح در مجموع برای هر مترمربع واحد مسکونی به طور متوسط 5 میلیون و 180 هزار تومان و هزینه دستمزد بدون سود پیمانکار برای هر مترمربع 2 میلیون و 220 هزار تومان است.

 همچنین هزینه های غیر ساختمانی شامل بیمه ها، پروانه ساخت، خدمات مهندسی، مالیات بر ارزش افزوده و سود پیمانکار برای هر مترمربع معادل 2 میلیون و 407 هزار و 519 تومان است.

در مجموع سهم هزینه کل مصالح به کار رفته در ساختمان 53 درصد هزینه کل، هزینه دستمزد 23درصد و هزینه غیرساختمانی شامل 25 درصد از کل هزینه‌هایی است که در ساخت مسکن هزینه می‌شود.

بر اساس بررسی انجام شده، هزینه سایر مصالح ساختمانی در ساخت یک واحد مسکونی به غیر از سیمان و فولاد 36 درصد، هزینه دستمزد بدون سود پیمانکار 23 درصد، هزینه فولاد 14 درصد، مالیات ساخت 8 درصد، مالیات بر ارزش افزوده 7 درصد، بیمه پیمانکاری 6 درصد، سود پیمانکار 3 درصد، بیمه کارگران ساختمانی 2 درصد، پروانه ساختمانی 2 درصد، هزینه خدمات مهندسی یک درصد است.

بازار مسکن , قیمت مسکن ,

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا