اخبار اقتصادی

تداوم اختلافات عراق و ترکیه بر سر خط لوله صادرات نفت

در شرایطی که ترکیه از جریان دوباره نفت از خط لوله عراق_ترکیه خبر داده، عراق اعلام کرد مذاکرات هنوز تکمیل نشده است.

خبرگزاری تسنیم

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل‌پرایس، در حالی که ترکیه در روز دوشنبه اعلام کرد صادرات نفت عراق از خط لوله مسدود شده در این هفته از سر گرفته می‌شود، اما عراق می‌گوید مذاکرات همچنان در جریان است.

طبق گفته یکی از مقامات رسمی عراق:«جلسات بیشتری برگزار خواهد شد تا مشخص شود ترکیه چقدر انعطاف پذیری نشان خواهد داد».

این اظهارات حاکی از آن است که مذاکرات هنوز تکمیل نشده و عراق انتظار عکس‌العمل بیشتری را از سوی ترکیه قبل از سرگیری جریان نفت دارد.

اتاق بازرگانی بین الملل جریان نفت از خط لوله عراق به ترکیه را در ماه مارس متوقف کرد و به ترکیه دستور داد 1.5 میلیارد دلار غرامت به دولت عراق برای صادرات غیرقانونی نفت توسط دولت اقلیم کردستان عراق بین سال‌های 2014 و 2018 پرداخت کند. صادرات این نفت از خط لوله عراق_ترکیه و بندر جیحان انجام شده است. اما قرارداد بین ترکیه بغداد و دولت منطقه کردستان هنوز تکمیل نشده است.

این اختلاف به وجود آمده بین شرکت بازاریابی نفت عراق، دولت نیمه خودمختار کردستان و ترکیه، جریان نفت از طریق این خط لوله حیاتی را از 25 ماه مارس مختل کرده است. گفتگو بین این سه گروه ماه‌ها طول کشیده و جریان 400 هزار بشکه نفت در روز از طریق این خط لوله متوقف شده است.

وزیر نفت عراق در ماه مه گفت بغداد و اربیل طی حداکثر دو هفته به توافقی در مورد صادرات نفت از اقلیم کردستان می‌رسند. اما 5 ماه از آن زمان گذشته و هنوز توافقی صورت نگرفته است.در این بین، اقلیم کردستان عراق میلیاردها دلار از درآمد نفتی خود را از دست داده است.

عراق به عنوان دومین تولید کننده بزرگ نفت اوپک پس از عربستان، در حال حاضر نفت خود را تنها از پایانه‌های جنوب کشور صادر می‌کند.

انتهای پیام/75

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا