اخبار اقتصادی

برنامه روسیه برای لایروبی کانال ولگا و تسهیل تردد کشتی‌های تجاری

خبرگزاری مهر

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت راه و شهرسازی، علی‌اکبر صفایی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با ایلیا ولینسکی، وزیر صنعت، تجارت و انرژی منطقه آستراخان روسیه، دیدار و درباره توسعه همکاری بندری و دریایی و کشتیرانی منظم در خزر، ایجاد ظرفیت ترانزیتی و فعال‌سازی کریدور شمال-جنوب و کاهش تراز آب دریای خزر گفت‌وگو کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی در این دیدار با اشاره به علاقه‌مندی تهران و مسکو برای توسعه همکاری تجاری و اقتصادی طی سال‌های اخیر، تاکید کرد: با توجه به قدمت همکاری‌های بندری و دریایی بین بنادر شمالی ایران با بنادر منطقه آستارا خان روسیه، فعال‌سازی همه پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های موجود تجاری بین استان‌های شمال ایران و استان آستارا خان از اهداف کلیدی دولت سیزدهم قلمداد می‌شود.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در این نشست با اشاره الحاق ۳۰ فروند شناور تجاری به ظرفیت کشتیرانی ایران در خزر و علاقه‌مندی تهران برای تداوم توسعه ناوگان از طریق ظرفیت‌های آستارا خان، تاکید کرد: ظرفیت‌های خالی در بنادر آستارا خان و بنادر شمالی ایران کشور، ایجاب می‌کند در زمینه بندری، تردد کشتی‌های رو-رو، کشتی‌های کانتینری و کشتی‌های رو-رو ریلی را آغاز کنیم.

صفایی با اشاره با بحران کاهش تراز آب دریای خزر ناشی از کاهش سطح آب ورودی از رودخانه ولگا به دریا، هشدار داد: در صورت تداوم این وضع و عدم رسیدگی به آن، ابتدا بنادر روسیه و سپس بنادر سایر کشورها دچار مشکلات جدی خواهند شد.

استقبال از هرگونه همکاری اقتصادی و تجاری با ایران

وزیر صنعت، تجارت و انرژی منطقه آستراخان نیز در این نشست با اشاره به وضعیت ژئوپلیتیکی جدید کریدور شمال-جنوب ناشی از تحولات منطقه‌ای، تاکید کرد: از نظر دولت فدرال روسیه، این کریدور یک مسیر اصلی قلمداد می‌شود و برنامه‌ریزی شده تا در یک افق و دورنمای بزرگ، از ظرفیت بازار کشورهای آفریقا نیز در این راهگذر استفاده کنیم.

ایلیا ولینسکی با اشاره به عدم استفاده از کل ظرفیت تجاری بندر آستارا خان، تاکید کرد: با توجه با برنامه‌ای توسعه‌ای در دست انجام در این بندر، از هرگونه مشارکت اقتصادی و تجاری با شرکای ایرانی استقبال می‌کنیم.

وی با اعلام خبر در دست ساخت بودن بندر جدید تمام مکانیزه، احداث بزرگ‌ترین ترمینال بندری، ساخت انبارهای جدید و همچنین ساخت پایانه کانتینری مدرن در منطقه آستارا خان خاطر نشان کرد: با توجه به رویکردهای توسعه‌ای در بنادر آستارا خان، دولت از افزایش سطح همکاری‌ها شرکت‌های ایرانی با روسیه و افزایش ناوگان ایرانی در خزر استقبال می‌کند.

وی همچنین با اشاره به مشکل عمق آب کانال ولگا خاطر نشان کرد: ولادیمیر پوتین در سخنرانی خود که چند ماه پیش در مجلس دومای روسیه انجام شد وعده داد که عمق کانال دسترسی منتهی به بندر آستارا خان را به ۴/۵ متر می‌رساند تا رفت و آمد کشتی‌های تجاری به بندر یاد شده با سرعت و سهولت انجام‌پذیر باشد.

وی افزود: سهم بنادر روسی دریای خزر از کل مبادلات تجاری دریایی روسیه با جامعه بین‌الملل کمتر از یک درصد است و اکنون روسیه می‌کوشد تا با افزودن کشتی‌های چند منظوره کانتینر بر و بهبود عمق اصلی‌ترین بندر خود در نوار ساحلی دریای خزر یعنی آستارا خان، بر میزان استفاده خود از ظرفیت کریدور شمال – جنوب بیفزاید.

همچنین در این دیدار، جلیل اسلامی، معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی نیز به نشست سه جانبه اخیر ایران، هند و روسیه در تهران پیرامون تسهیل ترانزیت در کریدور شمال-جنوب، اشاره و بر ایجاد ظرفیت ترانزیتی از طریق ایران به روسیه و بلعکس از روسیه به کشورهای خلیج‌فارس تاکید کرد.

عضو هیأت عامل سازمان بنادر و دریانوردی، امکان جذب سرمایه‌گذاری در حوزه‌های حمل‌ونقل دریایی و تجهیزات بندری و امکان سرمایه‌گذاری شرکت‌های روسی در بنادر جنوب ایران برای ایجاد هاب لجستیکی در راستای توسعه حمل‌ونقل و ترانزیت کالا را از دیگر مصوبات نشست سه جانبه برشمرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا