اخبار اقتصادی

بازگشت رکود به بازار تیرآهن/ جدیدترین قیمت‌ آهن در بازار

بررسی بازار تیرآهن و پروفیل حاکی از بازگشت رکود در بازار آهن است. طوری‌که در بیشتر مبادی فروش شاهد ثبات یا کاهش قیمت آهن هستیم.

تجارت نیوز

به گزارش تجارت‌نیوز، بررسی بازار آهن نشان می‌دهد جدیدترین قیمت تیرآهن در هر شاخه از سایزهای مختلف شرکت‌های تولیدکننده در بنگاه‌های تهران و اصفهان بین سه میلیون و ۷۰ هزار تا ۱۲ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان عرضه شد. عمده قیمت‌ها نسبت به روز قبل ثابت یا کاهش بوده و کاهش قیمت‌ها بین ۰.۱ تا ۱.۹ درصد بوده است.

قیمت بیشتر انواع ورق سیاه نیز نسبت به روز گذشته ثابت بوده یا نزولی بوده و فقط در چند مورد شاهد افزایش قیمت بودیم. برای اساس قیمت هر رول از انواع ورق سیاه امروز بسته به سایز و شرکت تولیدکننده بین حدود ۲۹ هزار تومان تا ۳۴ هزار و ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد.

قیمت ورق رنگی نیزبا کاهش ۰.۹ درصدی نسبت به روز قبل به حدود ۵۱ هزار و ۴۰۰ تا ۵۲ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده است.

قیمت بیشتر انواع پروفیل ساختمانی نیز نسبت به روز گذشته ثابت بوده یا بین ۰.۵ تا ۰.۸ درصد کاهش یافته است. قیمت هر پروفیل ساختمانی شش متری به ۳۳ هزار و ۳۰۰ تا ۳۵  هزار و ۵۰۰ تومان قیمت دارد.

البته هفته گذشته در پی رفتارهای هیجانی بازارهای مالی و کالاهای سرمایه‌ای به دلیل اخبار سیاسی مرتبط با تنش بین حماس و اسرائیل، قیمت‌ها در بازار آهن نیز افزایش یافت. بر این اساس در پی تنش بین اسرائیل و حماس، درگیری‌هایی که با عملیاتی با عنوان «طوفان‌الاقصی» شروع شد، بازار ارز در فاصله زمانی کوتاهی رشد بیش از ۲۰۰۰ تومانی را تجربه کرد و بازار سرمایه نیز قرمزپوش شد.

]]>

این وضعیت بر بازارهای مختلف مالی نیز اثر داشت و منجر به افزایش قیمت کالاهای سرمایه‌ای از جمله آهن‌آلات شد.

اما به نظر می‌رسد با توقف افزایش نرخ ارز، روند صعودی در سایر بازارهای مالی و کالاهای سرمایه‌ای نیز متوقف شده است. هرچند با وجود توقف روند صعودی در بازار ارز، نرخ دلار در بازار آزاد هنوز به قبل از شروع جنگ، یعنی به زیر ۵۰ هزار تومان برنگشته است.

روند قیمت آهن در ماه‌های گذشته

به طور کلی قیمت آهن‌آلات به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ از جمله این فاکتورها می‌توان به نوسانات قیمت دلار، میزان عرضه و تقاضا، نیاز صنایع وابسته، وضعیت بورس کالا، میزان صادرات و واردات، هزینه‌های حمل‌و‌نقل و غیره اشاره کرد.

در ماه‌های اخیر هم در بیشتر موارد شاهد رکود و ثبات طولانی در بازار آهن به دلیل رکود در بازار مسکن، کاهش قیمت‌های جهانی و همچنین اخبار سیاسی مثبت و به تبع آن کنترل نسبی نرخ ارز بودیم. بر این اساس ماه‌ها بود که بازار آهن داخلی به دلیل رکود در بازار مسکن و نبود نقدینگی، گرفتار رکود بود و تقاضای مؤثری در آن مشاهده نمی‌شد.

آنطور که رضا شهرستانی، عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد، در گفت‌وگو با تجارت نیوز توضیح داده، در اصل اخبار مرتبط با توافق هسته‌ای در ماه‌های اخیر باعث شد مردم  منتظر کاهش نرخ ارز باشند و برای خرید دست نگه دارند. از طرف دیگر سیاست‌های انقباضی بانک‌ها منجر به کاهش پرداخت وام‌ها شده و در نتیجه نقدینگی از دست مردم خارج شده است.

]]>

همچنین طبق گفته‌های او کاهش قیمت جهانی نیز در پی دامپینگ روس‌ها در بازار و رقابت منفی بین خودشان برای صادرات و نابسامانی در بازار چین بوده است. در اصل چین به دلیل مشکلاتی که در حوزه مسکن داشته، سیاست‌های انقباضی در پیش گرفته که منجر به رکود شده است. در آمریکا و اروپا نیز افزایش نرخ بهره برای کنترل تورم منجر به کاهش ساخت و ساز و توسعه شده است. در مجوع همه این شرایط منجر به رکود در بازار جهانی فلزات در ماه‌های گذشته شد.

علاوه بر این، طبق گفته‌های رئیس اتحادیه فروشندگان آهن، بازارهای صادراتی هم امسال بازار خوبی نبوده و به جای ایران، ترکیه با برنامه‌ریزی توانسته موفقیت‌های بیشتری در منطقه کسب کند. با توجه به این شرایط و طبق گفته‌های فعالان بازار به تظر می‌رسد شرط رونق بازار در بازار آهن، برنامه‌ریزی برای صادرات یا رونق ساخت و ساز مسکن خواهد بود. هرچند معادلات بین‌المللی در حال حاضر باعث بهم‌ریختگی بازارهای داخلی در کشور شده است.

برای مطالعه بیشتر در ایرن رابطه صفحه بازار کالا را در تجارت نیوز دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا