اخبار اقتصادی

بازدهی بازارها در هفته اول خرداد 1403

تجارت نیوز

به گزارش تجارت‌نیوز، بازدهی بازارها در هفته اول خرداد، چندان بالا نبود و بازدهی‌های مثبت و منفی بازارها، از یک درصد فراتر نرفت. از سوم تا دهم خرداد، بورس بازدهی منفی داشت و بازارهای مالی با بازدهی مثبت به کار خود خاتمه دادند.

روند قیمت در بازارهای مالی در نخستین روزهای خرداد ضربان محدود کاهشی و افزایشی را پشت سر گذاشت. این هفته قیمت دلار در کریدور پنجم یک کانال پیشروی کرد و قیمت طلا و سکه نیز، میان محدود‌ه قیمتی مشخصی، در گردش بود.

در هفته اخیر موضوع مذاکرات ایران و آمریکا در عمان و صدور یا عدم صدور قطعنامه‌ای علیه ایران در نشست پیش روی شورای حکام، مورد توجه معامله‌گران قرار داشت.

در همین راستا کارشناسان اقتصادی به حساسیت بالای بازار ارز نسبت به وقایع اقتصادی و سیاسی اشاره می‌کنند. آنها معتقدند هر چند نظام متشکلی در حوزه عرضه و تقاضا وجود ندارد، اما بازار ارز بیشترین حساسیت را نسبت به موضوعات اقتصادی و غیراقتصادی مانند مذاکرات برجام از خود نشان می‌دهد.

دلار ۱۰۰۰ تومان گران شد

قیمت دلار از سوم تا ۱۰ خرداد با رشد پلکانی در کانال هشتم از کریدور پنجم پیشروی کرد و در برخی ساعات تا پله پایانی این کریدور جلو رفت. دلار این هفته بازدهی مثبت ۱.۸۲ درصدی و رشد قیمت هزار و ۵۰ تومانی داشت. در آخرین معامله روز پنجشنبه اسکناس آمریکایی در پله‌های هفتم از کانال هشتم کریدور پنجم معامله شد.

قیمت اونس جهانی ۲۵ دلار ریخت

روز پنجشنبه ۱۰ خرداد هر گرم طلای ۱۸ عیار به قیمت سه میلیون و ۳۷۵ هزار تومان رسید و با رشد ۵۱ هزار تومانی نسبت به هفته گذشته، بسته شد. این هفته طلا رشد ۱.۵۳ درصدی داشت. در هفته اخیر هر مثقال طلای ۱۸ عیار روی رقم ۱۴ میلیون و ۶۲۲ هزار تومانی ایستاد و رشد بازدهی ۱.۵۴   درصدی و افزایش قیمت ۲۲۲ هزار تومانی داشت.

گفتنی است این هفته اونس جهانی طلا برخلاف بازار طلای داخل، با کاهش قیمت همراه شد. طلای جهانی در یک هفته اخیر ۲۵ دلار ارزان شد و در لحظه نگارش این گزارش با رقم ۲۳۳۷ دلاری در حال معامله است. اونس جهانی طلا این هفته نسبت به مدت مشابه هفته قبل افت بازدهی  ۱.۰۶ درصدی داشت.

همچنین اونس جهانی نقره با رشد یک دلاری روی رقم ۳۱ دلار و ۳۲ سنتی ایستاد.

بازدهی سکه امامی ۱ درصد رشد کرد

در هفته اخیر سکه امامی با رشد بازدهی یک درصدی افزایش قیمت ۴۰۵ هزار تومانی داشت. این قطعه در آخرین معامله روز پنجشنبه ۱۰ خرداد با قیمت ۴۰ میلیون و ۷۰۷ هزار تومان به کار خود پایان داد.

روز پنجشنبه قیمت سکه بهار آزادی در سطح ۳۷ میلیون  و ۴۹۵ هزار تومانی قرار گرفت. در آخرین معامله این هفته نیم‌سکه با قیمت ۲۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، ربع سکه با رقم ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی معامله شدند. سکه گرمی روی رقم ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومانی ایستاد.

افزایش ۱۰ درصدی «نبروج» در نوسان ۲ درصدی!

بررسی بازدهی نمادهای بازار سهام در هفته اول خرداد 1403 نشان می‌دهد که سهام نبروج توانسته است در این هفته با رشد 10 درصدی، بیشترین بازدهی را به ثبت برساند و با ارزش 1759 تومان معامله شود.

شکلر و تفیرو نیز دیگر سهم‌هایی بودند که در این هفته بازدهی مثبتی از خود بر جای گذاشتند؛ به نحوی که این دو سهم در این هفته به ترتیب 9 و هشت درصد افزایش قیمت داشتند. به این ترتیب در پایان معاملات این هفته شکلر به قیمت 876 و تفیرو به 5850 تومان رسیدند.

IMG_20240530_113039_501

کمترین بازدهی نمادها در هفته اول خرداد

در طرف مقابل اما در جریان بررسی بازدهی نمادهای بازار سهام، روشن شد که ارقام ریزش سهم‌های کم‌بازده نیز در همین مقدار بوده با این تفاوت که تعداد سهم‌های کم‌بازده بیشتر بوده است؛ به طوری‌که بکهنوج، مادیرا، زماهان و وثنو با افت 10 درصدی بیشترین کاهش قیمت را میان رقبای خود در بازار سهام ثبت کرده‌اند.

IMG_20240530_113040_102

همچنین ومشان نیز در این هفته 9 درصد کاهش قیمت داشته است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا