اخبار فرهنگی و هنری

ویژه‌های رادیو در هفته بسیج؛ از راه‌اندازی میدان بسیج تا مدرسه عشق

خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

بسیج مستضعفین با فرمان امام خمینی رحمه الله در ۵ آذر ۱۳۵۸ تشکیل شد و پس از تصویب مجلس شورای اسلامی در دی ۱۳۵۹ به صورت قانونی رسمیت پیدا کرد.

بررسی دستاورد‌های بسیجیان نمونه در رادیو جوان

برنامه «پرچمدار» به بررسی دستاورد‌های بسیجیان نخبه و معرفی ابتکارات و خلاقیت‌های آنان می‌پردازد. در برنامه «رادیوم» به هفته بسیج و دستاورد‌های علمی آن اشاره می‌شود.

برنامه «جوان ایرانی سلام» به مناسبت هفته بسیج، به اطلاع‌رسانی درباره فعالیت‌های بسیج و گفتگو با فرماندهان آن می‌پردازد و به اهمیت و جایگاه بسیج مردمی در اهداف انقلاب اسلامی تاکید می‌کند. برنامه «شکوه حماسه» به بررسی دستاورد‌های گروه‌های جهادی و روایت پیشرفت و محرومیت‌زدایی می‌پردازد. در برنامه «کافه رادیو» بخشی مربوط به بسیجیان فرهنگی تهیه و به شنوندگان رادیو جوان ارائه می‌شود. برنامه «جوونی مجاز» با فرماندهان و جوانان بسیجی در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی گفتگو می‌کند. برنامه «بازی باز» به صورت مسابقه‌ای با محوریت هفته بسیج برگزار و برنامه «جورواجور» توسط نوجوانان درباره هفته بسیج تهیه و به شنوندگان رادیو جوان ارائه خواهد شد.

مسابقه فرمانده با حضور نخبگان بسیجی در رادیو ایران

«آرمان» نام ویژه برنامه‌ای که در هفت قسمت با هفت نخبه بسیجی در جایگاه‌های مختلف گفتگو می‌کند که همزمان با هفته بسیج ساعت ۱۳:۳۰ تقدیم مخاطبان می‌شود.

برنامه صبح گاهی «سلام صبح بخیر» در ارتباط با مسئولان بخش‌های مختلف بسیج و عملکردشان اطلاع رسانی می‌کند. این برنامه شنبه تا پنجشنبه ساعت ۶:۱۵ از رادیو ایران پخش می‌شود. برنامه «نمودار» همزمان با هفته بسیج در خصوص اقدامات حمایتی بسیج، محور اصناف در حفظ ثبات بازار و کمک به اقشار کم برخوردار جامعه با مسئولین گفتگو می‌کند. «نمودار» از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۰:۲۰ شنیده می‌شود. 

برنامه «به افق آفتاب» برنامه دیگری که هر روز ساعت ۱۱:۲۵ روی آنتن می‌رود و در این هفته به برنامه‌های هفته بسیج در پایگاه‌های مختلف بسیج و بسیج مساجد اشاره می‌کند. برنامه «پلاک هشت» در گفتگو با فرماندهان و مدیران در خصوص فعالیت‌های جهادی و حرکت‌های جهادی استان‌های مختلف کشور و از نحوه تشکیل و عضویت گروه‌های جهادی توضیحاتی ارائه می‌دهد. برنامه «باغ هنر» در گفتگو با کارشناسان برنامه درباره برنامه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی بسیج، جشنواره تئاتر بسیج، بررسی ادبیات و سینمای دفاع مقدس اطلاع رسانی می‌کند. برنامه «ورزش ایران» نیز در این هفته از ساعت ۱۹:۳۰ گفتگو با ورزشکاران بسیجی و «مسابقه فرمانده» نیز با حضور نخبگان بسیجی در هفته بسیج ساعت ۲۲ تقدیم می‌شود.

خط اول روی آنتن رادیو ورزش

«به اضافه ورزش» در روز‌های سوم، چهارم و پنجم آذر ماه با حضور کارشناسان این حوزه به بررسی فعالیت بسیج ورزشکاران می‌پردازد از ساعت ۱۲ ما را همراهی کنید. «مستند ورزشی» نیز در این روز‌ها از ساعت ۱۸:۳۰ به موضوع اردو‌های بسیج و ورزشکاران بسیجی می‌پردازد. «خط اول» تا پنجم آذر از ساعت ۱۴ به باز تولید و پوشش و پیگیری رویداد‌های ورزشی به مناسبت هفته بسیج از ساعت ۱۴ می‌پردازد.

«باشگاه خبر» تا پنجم آذر به پوشش رویداد‌های ورزشی و گفتگو با مسئولین ذیربط به مناسبت هفته بسیج می‌پردازد. این برنامه هر روز از ساعت ۲۱ روی آنتن رادیو ورزش می‌رود.

رادیو معارف در «مدرسه عشق»

ویژه برنامه روز بسیج رادیو معارف با عنوان «مدرسه عشق»، روز ۵ آذر، ساعت ۹ تا ۱۰ صبح با موضوع نقش فرهنگ بسیج در عملکرد جبهه مقاومت با کارشناسی حجت‌الاسلام نادم پخش می‌شود. برنامه زنده «مهربان باشیم» ساعت ۶:۵۰ با موضوع «بسیج، ویژگی و فعالیت‌های آن» از رادیو معارف شنیده می‌شود. مسابقه زنده «یار مهربان» هر روز ساعت ۱۹ با معرفی کتاب ۱۳ ساله‌ها پخش خواهد شد.

تدارک رادیو فرهنگ از گروه تاریخچه تا کتاب‌هایی درباره بسیج

شبکه رادیویی فرهنگ یکشنبه ۵ آذر ماه، با نگاهی به فرهنگ بسیج، فعالیت‌های هنری و فرهنگی بسیجیان را با رویکردی تخصصی، روی آنتن می‌برد. رادیو فرهنگ شنبه ۴ آذرماه، ویژه برنامه‌ای زنده‌ای را با محوریت شناخت و آگاهی‌بخشی از بسیج، شاخصه‌ها و مؤلفه‌های آن تدارک دیده است که ساعت ۹ تقدیم مخاطبان می‌شود.

«پویش» یکی از برنامه‌های مستمر رادیو فرهنگ که به صورت زنده ساعت ۸، یکی از بخش‌های گفتگو محور را به اطلاع رسانی برنامه هفته بسیج اختصاص داده است. برنامه «سرزمین من» نیز از ساعت ۱۳ در بخش گفتگوی روز با یکی از مسئولان بسیج همراه می‌شود و در این گفتگو درباره تشکیل بسیج مستضعفان به فرمان امام خمینی رحمت الله علیه و چگونگی و چرایی تشکیل بسیج مطرح می‌شود.

«کتاب فرهنگ» نیز ساعت ۱۸این هفته با موضوع معرفی کتاب درباره بسیج، رزمندگان و نویسندگان بسیجی و کودک و نوجوان و … روی آنتن می‌رود. 

راه اندازی میدان بسیج در رادیو تهران

با آغاز هفته بسیج، شبکه رادیویی تهران ویژه برنامه «میدان بسیج» را تا ۵ آذر (بجز پنجشنبه و جمعه) از ساعت ۸ صبح و تکرار آن ۱۶ در گفتگو با فرماندهان بسیجی و پایگاه‌های بسیج از گروه فرهنگ و جامعه روی آنتن می‌برد.

برنامه «شهر آفتاب» در طول هفته از ساعت ۶:۳۰ در گفتگو با مسئولان بسیج درباره عملکرد و وظایف بسیج به اطلاع رسانی می‌پردازد. «بازار تهران» از ساعت ۱۱ نقش اقتصادی بسیج در اقتصاد کشور را بررسی می‌کند. برنامه «باغ فردوس» با کارکرد بسیج در مساجد از ساعت ۱۱:۳۰، «پل مدیریت» در گفتگو با مسئولان بسیج شهرستان‌ها از ساعت ۱۲ و ۳۰ و «باغ فیض» با موضوع بسیج و بسیجی از ساعت ۲۱ روی موج اف. ام ردیف ۹۴ مگاهرتز می‌رود.

گرامیداشت رادیو صبا در «صبح صبا و عصر صبا»

ویژه برنامه «سربند» در قالب مسابقه رادیویی در ۵ قسمت با محوریت هفته بسیج ساعت ۱۰ پخش می‌شود، در این مسابقه سه شرکت کننده برای به دست آوردن «سربند» در بخش‌های مختلف «اطلاعات عمومی، زندگینامه، شهدای بسیجی، تاریخچه بسیج و مرور خاطرات بسیجیان» با یکدیگر رقابت می‌کنند. مجله عصرگاهی «عصر صبا» این هفته با موضوعات مختلف هفته بسیج را گرامی می‌دارد، «عصر صبا» شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۷ تقدیم مخاطبان می‌شود.

رادیو پیام و «من یک بسیجی ام»

«من یک بسیجی ام» به مدت ۲ دقیقه در خصوص اقدامات بسیج در سازندگی کشور می‌گوید که در بخش‌های متوالی در روز پخش می‌شود. «پیام ولایت» به مدت ۲ دقیقه به موضوع انعکاس بیانات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در خصوص بسیج می‌پردازد که ۱۴ بار در روز پخش می‌شود. «پیام همدلی» با موضوع ترویج فرهنگ همدلی و بسیج در کار‌ها به مدت ۲ دقیقه۷ بار در روز شنیده می‌شود.

رادیو قرآن و «یاوران بی ادعا»

«یاوران بی ادعا» رادیو قرآن به کارکرد‌های امروزی بسیج می‌پردازد. این برنامه اشاره به روز شمار بسیج و ویژگی‌های بسیجیان در آیات قرآن دارد. همچنین علیرضا کریمی راوی و مجری برنامه نیز از خاطرات خود و دیگر بسیجیان دوران دفاع مقدس روایتگری خواهد کرد. این برنامه به مدت یک هفته ساعت ۱۷:۴۵روی آنتن رادیو قرآن خواهد رفت.

ایرانصدا و کتاب‌های گویا

کتاب «در همسایگی گلوله ها» نوشته «رضا کریمی صالح» به روایت‌هایی از پیمان قریب پناه از رشادت و رنج مردم فوعه و کفریا در سه سال و نیم محاصره می‌گوید.

«آچار پی جی» روایت خاطرات «حاج رضا نیک آیین» یکی از نیرو‌های مردمی و فنی است که با روایت رامین پور ایمان در قالب نمایشی به مدت ۳۰۰ دقیقه شنیده می‌شود.

از مجموعه «ترکش‌های ولگرد» کتاب «برادران مزدور» و «جاسم رمبو» به قلم داوود امیریان به روایت، محمودرضا قدیریان شنیده می‌شود. «برادران مزدور» نام جلد اول کتاب ترکش‌های ولگرد است که دربردارنده این داستان‌هاست؛ معتمد محله‌ی ما، ترکش بی ریا، گودزیلای عراقی، پرسپولیس هورا، اسیر شکم، تحفه ها، کدخدای نوجوان، برادران مزدور، تاب تاب عباسی، پسِ کلّه‌ی جبار، جلد دوم «جاسم رمبو» به مدت ۷۴ دقیقه از ایرانصدا شنیده می‌شود.

رادیو اقتصاد در «بزرگراه»

مجله صبحگاهی «روزی نو» در هفته بسیج، در گفتگو با مسئولان بسیج کشور، دستاورد‌های بسیج در حوزه اقتصادی به خصوص اشتغال مورد بررسی قرار می‌گیرد. این برنامه شنبه تا پنجشنبه ساعت ۶:۳۰ از رادیو اقتصاد پخش می‌شود.

برنامه مفرح عصرگاهی «گذر بازار»، همزمان با هفته بسیج با کارآفرینان بسیجی به گفتگو می‌نشیند و اقدام‌های جهادی آن‌ها در عمران و سازندگی کشور را مورد بررسی قرار می‌دهد. برنامه «گذر بازار» شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۶ پخش می‌شود. «رهیافت» با حضور مسئولان و صاحبنظران اقتصادی به بررسی و ریشه یابی مهمترین مسائل و مشکلات اقتصادی روز و ارائه راهکار‌های عملیاتی می‌پردازد. «رهیافت» شنبه تا چهارشنبه ساعت ۲۱ پخش می‌خواهد شد. جنگ عصرگاهی «بزرگراه» روز ۳ آذر ساعت ۱۸ همزمان با هفته بسیج به طلاع رسانی در خصوص فعالیت جهادی در توسعه راه‌های روستایی می‌پردازد. مستند «بریم بسازیم» فعالیت‌های گروه‌های جهادی در ساختن‌های بی منت برای رفع محرومیت‌ها را انعکاس می‌دهد. این برنامه ۵ آذر ساعت ۱۱:۳۰ پخش می‌شود.

«روی خط اقتصاد» در هفته بسیج، اخبار و رویداد‌های هفته بسیج و دستاورد‌های آن را به اطلاع شنوندگان می‌رساند این برنامه شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۹ روی آنتن رادیو اقتصاد می‌رود.

رادیو نمایش در «طلایه داران»

ویژه برنامه «طلایه داران» با گویندگی مینا مولایی، روز یکشنبه ۵ آذر، ساعت ۷:۳۰ درباره فعالیت‌های بسیج، پیشرفت‌ها و صحبت با مسئولین است.

رادیو گفتگو و کارکرد‌های سیاسی بسیج

همزمان با هفته بسیج رادیو گفتگو در برنامه‌های مختلف به کارکرد‌های سیاسی اجتماعی و بین المللی بسیج و همچنین تحولات و رخداد‌های این هفته می‌پردازد.

همزمان با هفته بسیج گروه سیاسی اجتماعی با برنامه‌های «رویداد» و «بدون خط خوردگی» به تحولات و رخداد‌های هفته بسیج و کارکرد‌های سیاسی، اجتماعی و بین الملل بسیج و ظرفیت‌هایی که بسیج در حوزه‌های مختلف به ویژه تحولات غزه ایجاد کرده می‌پردازد. همچنین به نقش رسانه‌ای بسیج برای رسیدن به تمدن نوین اسلامی و ظرفیت فرامنطقه‌ای بسیج به عنوان الگوی انقلابی پرداخته می‌شود.

رادیو گفتگو در برنامه‌های «روزنه»، «گفتگوی علمی»، «صبح و گفتگو» و «ترنج» به موضوعات مختلف از جمله جهاد علمی و اعتلای فرهنگ و هنر، رویکرد بسیج در حل مسائل کشور و بسیج اساتید و کار ویژه‌های مهم در اعتلای علمی کشور خواهد پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا