اخبار فرهنگی و هنری

ابلاغ دستورالعمل «ارزش‌گذاری دارایی‌های نامشهود»

دستورالعمل «ارزش‌گذاری دارایی‌های نامشهود» برای نخستین بار در کشور تهیه و ابلاغ شد.

خبرگزاری صدا و سیما

دستورالعمل «ارزش‌گذاری دارایی‌های نامشهود» برای نخستین بار در کشور تهیه و ابلاغ شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما  مدیرکل دفتر تأمین مالی و سرمایه‌گذاری این معاونت براساس نامگذاری سال ۱۴۰۱ مبنی بر سال «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» ، هر وزارتخانه ‏موظف به تنظیم آیین‌نامه ویژه‌ای در حوزه دانش بنیان برای خود شد که در این میان وزارت امور اقتصاد و دارایی موضوع استانداردسازی و نحوه ارزش‌گذاری دارایی‌های نامشهود را در آیین‌نامه خود جای داد.

عبدالمجید مرشدی افزود: پس از تصویب آیین نامه وزارت امور اقتصادی و دارایی در هیات دولت با هماهنگی وزارتخانه برای تسریع انجام کار، مقرر شد جلسات گروه ویژه در معاونت علمی و فناوری پیگیری شود.

وی ادامه داد: با اضافه شدن همکاران وزارت اقتصاد و گذشت کمتر از یک سال از تصویب آیین‌نامه وزارت اقتصاد، تدوین دستورالعمل در معاونت پایان یافت و از طریق وزارت‌اقتصاد برای سازمان حسابرسی ارسال و درنهایت ادامه مسیر آغاز شد.

مدیرکل دفتر تأمین مالی و سرمایه‌گذاری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، تعریف دقیق رویکرد‌ها و روش‌های ارزش‌گذاری را از مهم‌ترین موضوعات دستورالعمل برشمرد و افزود: استانداردسازی تعاریف یکی دیگر از نیازمندی‌هایی بود که در دستورالعمل به آن پرداخته شده است.

به گفته وی باتوجه به اینکه اکنون اطلاع رسانی مهمترین وظیفه دفتر تامین مالی و سرمایه ‏گذاری است، برگزاری دوره‌های آموزشی و تدریس این دستورالعمل و آگاه سازی تمام فعالان زیست‌بوم فناوری و نوآوری کشور درخصوص دستورالعمل در دستور کار است.

آقای مرشدی خاطر نشان کرد: در سالهای قبل هر یک از افراد با توجه به تجربه و تحصیلات خود، از روش‌های ارزش گذاری استفاده می‏‌کردند به همین دلیل اعداد و ارقام حاصل از ارزش‌گذاری به دلیل نبود یک مرجع رسمی با یکدیگر قابل قیاس نبود.

مدیرکل دفتر تأمین مالی و سرمایه‌گذاری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری خاطر نشان کرد: امیدواریم که شرکت‌ها براساس استاندارد حسابداری شماره ۱۷، دارایی نامشهود را در دفاتر خود شناسایی و در سال ۱۴۰۳ براساس دستورالعمل ارزشگذاری دارایی‌های نامشهود، دارایی‌های شناسایی شده را تجدید ارزیابی کنند که موجب می‌شود سرمایه آنها به صورت واقعی نشانگر ظرفیت‏‌های آنها باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا