پنجشنبه, ۱۰ آذر ۱۴۰۱ / قبل از ظهر / | 2022-12-01
کد خبر: 762079 |
تاریخ انتشار : 23 فروردین 1401 - 9:16 |
ارسال به دوستان
پ

کوشا مگ / به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، جریانِ امنیت‌بخشی به بانوان سینمای ایران به تشکیل شورای اخلاق حرفه‌ای سینما رسید. تشکیل این شورا در واکنش به بیانیه سینماگران زن در اعتراض به خشونت و باج‌خواهی جنسی پشتِ صحنه سینما اتفاق افتاد. محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی در جدیدترین اظهارنظر خود به این نکته […]

کوشا مگ /

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، جریانِ امنیت‌بخشی به بانوان سینمای ایران به تشکیل شورای اخلاق حرفه‌ای سینما رسید. تشکیل این شورا در واکنش به بیانیه سینماگران زن در اعتراض به خشونت و باج‌خواهی جنسی پشتِ صحنه سینما اتفاق افتاد. محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی در جدیدترین اظهارنظر خود به این نکته اشاره کرده است که  “قطعاً سازمان سینمایی، دولت و وزارت ارشاد اگر کوچک‌ترین مسئله‌ای پیش بیاید قاطعانه با آن برخورد خواهد کرد، اصلاً چه در حوزه سینما و چه حوزه‌های دیگر صیانت از بانوان نه‌تنها وظیفه ما بلکه وظیفه حاکمیت است.”

(او به این نکته اشاره کرده که در این زمینه با خانه سینما صحبت کرده و شورای صیانت را مجدداً فعال کرده است) ـ خزاعی همچنین تأکید کرد: کنار شکایت‌های فردی ممکن است شکل دومی هم وجود داشته باشد بر این اساس که جریانی صنفی بوده که شکل گرفته است و دوستان قصد دارند بداخلاقی‌ها و آزارها و خشونت‌هایی را که ممکن است در جریان یک پروژه سینمایی و سر صحنه وجود داشته باشند، پیگیری کنند چون ممکن است به‌دلیل فشار کاری به برخی از عوامل صحنه توهین یا جسارت شود که این مسائل هم باید پیگیری شود.

رئیس سازمان سینمایی همچنین به این نکته اشاره کرده است که سازمان سینمایی با تمام راهکارهای قانونی‌اش آماده است شکایات هرکدام از این دوستان شورای 5نفره یا هرکدام از عزیزانی را که این بیانیه را امضا کرده‌اند و یا حتی جزو این 300 نفر نیستند، پیگیری قانونی کند تا به نتیجه برسد اما اگر این جریان یک جریان صنفی نیست و قرار است به یک جریان دیگری مانند یک جنبش اجتماعی یا سیاسی در کشور تبدیل شود من در جریانش نیستم و تحلیلی از این اتفاقات ندارم اما اگر جریان صنفی مطرح باشد ما در هر شرایطی از هنرمندانمان صیانت می‌کنیم.

سینمای ایران , فیلم , صدا و سیما , بازیگران ,

روزِ گذشته گفت‌وگویی با سحر زکریا در این باره منتشر شد و امروز با فاطمه گودرزی بازیگر سینما و تلویزیون هم‌کلام شدیم و او درباره این موضوع و جریانِ امنیت‌بخشی به بانوان سینمای ایران گفت‌وگویی با خبرنگار تسنیم انجام داد که مشروح آن را در ادامه بخوانید:

شرایط سخت ایجادشده برای ورود تازه‌واردها

نخستین بازی فاطمه گودرزی در تلویزیون مجموعه «آیینه» بود. با «ماه‌منیر»، «ترانه مادری» و «دردسرهای والدین» بیشتر شناخته شد. «می‌خواهم زنده بمانم» ایرج قادری فصل جدیدی از بازیگری او را در سینمای ایران رقم زد. او درباره جریانِ امنیت‌بخشی به بانوان در سینمای ایران، تأکید کرد: همه این مطالبی را که گفته می‌شود به‌چشم ندیدم اما خیلی شنیدم. متأسفانه شرایط برای حضور کسانی که قرار است وارد این حرفه بشوند، بسیار سخت شده است، شرایطی که باعث شده است به خیلی از کارها تَن دهند، مشکلی است که شاید خیلی سال وجود داشته و در سال‌های اخیر، ظاهراً بیشتر هم شده است. 

نباید دنبال مقصر بگردیم

او با ابراز اینکه “نباید دنبال مقصر بگردیم”، گفت: به‌نظر می‌رسد همه‌چیز باید قانونمند و قانونی دنبال شود تا این مسائل حل شود. ما نیاز داریم قوانینی گذاشته شود که به‌هنگامِ بروز هر تخلفی با صراحت پیگیری و اقدام کند. حالا این آقا و یا این خانم، پارتی و نفوذی دارند می‌توانند مسائل‌شان را پیش ببرند؛ این‌طور نباید باشد، البته فقط هم به حرفه ما برنمی‌گردد در شغل‌های دیگر هم شاهد این اتفاقات هستیم، اما چون ما جلوی دوربینیم و هر اتفاقی بیفتد رسانه‌ها روی آن متمرکز می‌شوند بیشتر نمایان است.

نوشتن اسم‌ها در خوب‌ها و بدها راهی به جایی نمی‌برد

گودرزی در پاسخ به این مطلب که فضای سینما و نمایشی کشور در گذشته بهتر از امروز بوده است، تأکید کرد: من فکر می‌کنم در دوره‌های مختلف کم‌وبیش شاهد این اتفاقات بوده‌ایم اما این سال‌ها شدت بیشتری پیدا کرده است، حریم‌هایی که باید حفظ می‌شده به آن توجه نشده است، به مسائل دیگری توجه کرده‌اند؛ صرفاً فرستادن آدم‌ها سر پروژه‌ها و مثل بچه‌های کلاس اول تنبیه و توبیخ کردن (اسم‌ها را در خوب‌ها و بدها نوشتن) راهی به جایی نمی‌برد، درست‌ترین شکل آن با همکارها به راهکاری رسیدن است. باید بزرگان این حرفه و هنرمندان در جلساتی گردهم آیند و به راه‌حل‌ و راهکار برسند، شاید این مسائل در کشورهای دیگر باشد اما چون ما مدعی اخلاق اسلامی هستیم یک مقداری بیشتر فشار می‌آورد.

آیا سرمنشأ این اتفاقات به میهمانی‌های شبانه و تقسیم نقش‌ها برمی‌گردد؟

او درباره اینکه آیا سرمنشأ بیشتر این اتفاقات در میهمانی‌های شبانه و تقسیم نقش‌ها به این صورت و اشکال غیرمرسوم دیگر برمی‌گردد، گفت: من هیچ‌وقت در این میهمانی‌ها نبوده‌ام. ممکن است در این میهمانی‌ها هم نقش انتخاب کنند، چنین ارتباطاتی وجود داشته باشد، اما فضای کشورمان آلوده است، آن‌قدر در کشور این مشکلات ایجاد شده است که به فقر فرهنگی و اجتماعی برمی‌گردد. به‌نظر من این موضوع باید شکل قانونمندی پیدا کند و طی جلساتی صحبت کنند؛ نه اینکه دودستگی و تقسیم‌بندی‌ها باعث شود دور یک میز ننشینند، باید کنار هم و با اصول و منطق به راهکار درستی دست پیدا کنند.

محیط بیرون از سینما آلوده شد و این آلودگی‌ها به داخل سینما نفوذ کرد

این بازیگر سینما و تلویزیون در پاسخ به این مسئله که همین ناامنی‌ها باعث شده است برخی از خانواده‌ها هراس دارند فرزندان‌شان وارد این حرفه بشوند، توضیح داد: من از سن کمتر کار می‌کردم در همان دوره پدرها و مادرها پیگیر محیط امن و ناامن در این حوزه بودند، چون علاقه‌مندان به این حرفه بسیار است. بخشی از این امنیت به خود آدم‌ها برمی‌گردد؛ من 35 سال است در این حرفه فعالیت دارم، در دوره‌ای فضا تمیزتر، پاک‌تر و ارتباطات درست‌تر بود، از کسی که استعداد داشت به‌عنوان بازیگر و هنرمند استفاده می‌کردند و آرام آرام محیط بیرون از سینما آلوده شد و این آلودگی‌ها به داخل سینما نفوذ کرد.

فکر می‌کنند همه‌چیز در شهرت خلاصه می‌شود

وی تأکید کرد: یادم است آن موقع برای ما خیلی خانواده و لطمه نخوردن به زندگی‌هایمان اهمیت داشت و الآن برخی اوقات این اتفاق نمی‌افتد؛ همه خانواده و زندگی فدای حرفه می‌شود، فکر می‌کنند همه‌چیز در شهرت خلاصه شده است. همه این اتفاقات باید با شکل درست و سیستماتیک پیش برود، در این صورت هیچ ناراحتی و هراسی خانواده‌ها نداشته باشند و با طیب خاطر اجازه بدهند فرزندان‌شان وارد این حرفه و فضای نمایشی کشور بشوند.

گودرزی در پایان صحبت‌هایش از حضور در سریال تلویزیونی خبر داد که به‌دلیل رسانه‌ای نشدن توسط عوامل و سازندگان نخواست نامی از این مجموعه ببرد.

انتهای پیام/+    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مجله اینترنتی کوشا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    نظرتان را بیان کنید