یکشنبه, ۹ بهمن ۱۴۰۱ / بعد از ظهر / | 2023-01-29
کد خبر: 760972 |
تاریخ انتشار : 22 فروردین 1401 - 10:57 |
ارسال به دوستان
پ

کوشامگ – بیوک میرزایی، هنرمند پیشکسوت کشورمان که سریال «جشن سربرون» به کارگردانی مجتبی راعی را آماده پخش دارد، درباره لزوم شکل‌گیری رقابت سالم میان شبکه‌های تلویزیونی و این که اساسا چه‌قدر به این رقابت‌ها اعتقاد دارد می‌گوید: «به دلیل خط قرمزها و ارتباطاتی که در سازمان صداوسیما وجود دارد، اصلا رقابت در شرایط فعلی […]

کوشامگ –

بیوک میرزایی، هنرمند پیشکسوت کشورمان که سریال «جشن سربرون» به کارگردانی مجتبی راعی را آماده پخش دارد، درباره لزوم شکل‌گیری رقابت سالم میان شبکه‌های تلویزیونی و این که اساسا چه‌قدر به این رقابت‌ها اعتقاد دارد می‌گوید: «به دلیل خط قرمزها و ارتباطاتی که در سازمان صداوسیما وجود دارد، اصلا رقابت در شرایط فعلی نمی‌تواند سالم باشد. رقابت زمانی درست است که میدان برای عرض اندام همه به شکل مساوی برقرار باشد.»

این هنرمند که به گفته خودش این روزها بیشتر در رادیو مشغول است، در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که مرز میان رقابت سالم و ناسالم کجاست و اگر اساسا رقابتی میان شبکه‌های تلویزیون نباشد، چقدر می‌توانیم به بالا بردن کیفیت آثار امیدوار باشیم، تصریح کرد: «متاسفانه این روزها برخی کارگردان‌ها و تهیه‌کنندگانی پای کار هستند که برای تصویب کارهایشان، به عنوان مثال اشاره کوتاهی به موضوعات مذهبی مانند سینه‌زنی و مسجد می‌کنند و همان مسائل هم باعث می‌شود متنشان تصویب شود. چرا این اتفاق می‌افتد؟! به خاطر همین قضایا من معتقدم رقابت سالم وجود ندارد چون رقابت سالم زمانی ایجاد می‌شود که کارگردان‌های درست هم مشغول به کار باشند.

به عنوان مثال فیلم سینمایی «موقعیت مهدی» یک کار سالم و خوبی درباره دفاع مقدس و اسلام است و اصلاً آدم دوست دارد کار را نگاه کند، چون صادقانه دست روی متنی گذاشته و برایش زحمت کشیده شده است، اما یک عده فقط بی‌خود و بی‌جهت حرف از جبهه و جنگ می‌زنند و بعد می‌بینیم اصلاً در کارشان هیچ پیامی وجود ندارد، بنابراین رقابت سالم زمانی می‌تواند شکل بگیرد که میدان برای عرض اندام همه به شکل مساوی برقرار باشد و بتوانند حضور داشته باشند؛ در غیر این صورت دیگر رقابت سالمی وجود ندارد.»

او سپس با انتقاد از سریال‌های مناسبتی تلویزیون خاطرنشان کرد: «به عنوان مثال در ایام دهه فجر، نوروز و ماه محرم سریال‌هایی را روی آنتن می‌برند که آدم می‌ماند چطور به این کارها اجازه پخش داده‌اند! متاسفانه هیچ‌چیز سر جای خودش نیست. کارگردان‌های خوب ما در خانه بیکار نشسته‌اند و ما آثار تلویزیونی‌مان هر روز ضعیف‌تر می‌شود.

در هر صورت ما آدم‌های آرزومندی هستیم، آرزو می‌کنم سال جدید در کنار سلامتی به همه افراد فرصت عرض‌اندام و میدان بدهند تا همه کار کنند. طبیعتا همه ما دوست داریم در رزومه‌های کاری‌مان حداقل چند کار خوب ثبت کنیم نه اینکه فقط به خاطر پول کار کنیم. در حال حاضر وضعیت به گونه‌ای شده که همه اول بودجه را می‌پرسیم و بعد سراغ متن و کارگردان را می‌گیریم؛ در حالی که در گذشته اول می‌پرسیدیم متن چیست؟ این اتفاق خیلی بد است.»

میرزایی در ادامه همین صحبت‌هایش خطاب به رئیس فعلی سازمان صداوسیما گفت: «آرزو می‌کنم آقای جبلی با توجه به این معضلات و مشکلات موجود سازمان، به افرادی که بلدِ کار هستند میدان بدهد وگرنه خانه از پای بست ویران است. به صراحت می‌گویم در حال حاضر تلویزیون بُردش را از دست داده است.

منِ بازیگر که روزهای پنجشنبه و جمعه در خانه هستم ترجیح می‌دهم تلویزیون تماشا کنم اما وقتی می‌بینم واقعا چیزی مرا جذب نمی‌کند، همین می‌شود که دست روی کانال‌های ماهواره می‌گذارم که اتفاقاً آن‌ها هم چیزی ندارند ولی در نهایت آدم را سرگرم می‌کنند. رسانه ملی که زمانی خیابان‌ها برای تماشای سریال‌هایش خلوت می‌شدند، الان چرا دیگر اینطور نیست؟»

بازیگر مجموعه‌های «همسایه‌ها»، «خانه سبز»، «روزگار جوانی»، «گمگشته» و «کلاه پهلوی» سپس به ورود تهیه‌کنندگان نابلد در سازمان صداوسیما اشاره کرد و نسبت به این اتفاق انتقاد کرد.

او گفت: «معذرت می‌خواهم این‌گونه صحبت می‌کنم اما کسانی هستند که باغدارند، زمین‌دار هستند و در واقع برج‌سازی می‌کنند اما آمده‌اند و تهیه‌کننده شده‌اند! خوب معلوم است که نگاهشان هم کیلویی است، چه توقعی می‌توان از آن‌ها داشت؟ متاسفانه کسی هم نیست بگوید شما اصلاً این‌کاره نیستید.

این تهیه‌کنندگان همان‌هایی هستند که دخترعمو، پسرعمو و دخترخاله‌هایشان را سر کار می‌آورند و همین اتفاق باعث افت تلویزیون می‌شود.

متاسفانه در حال حاضر به خاطر تغییر و تحولاتی که در سازمان شکل گرفته آن‌قدر خط قرمزها زیاد شده که همه به شبکه نمایش خانگی روی آورده‌اند و اتفاقا ما کارهای خوب را در همین شبکه می‌بینیم.»

میرزایی خاطرنشان کرد: «تلویزیون این روزها خیلی کم کار خوب ارائه می‌دهد. به همین خاطر کارگردان‌های خوب ما هم به شبکه نمایش خانگی روی آورده‌اند و شرایط به گونه‌ای شده که برخی‌ها دست روی مسائلی می‌گذارند که فقط تصویب شود. به عنوان مثال یکسری کارهای مذهبی و قرآنی ارائه می‌دهند، البته نه اینکه ما مخالف این کارها باشیم خیر، ما هم مسلمان هستیم ولی دوستان با این حربه وارد می‌شوند ولی بعد می‌بینیم نه متنشان درست است، نه کارگردان درست دارد.

این روزها تهیه‌کننده حرف اول را می‌زند چون اوست که پول می‌دهد. بعضا می‌بینیم نقش‌های بازیگران را هم تهیه‌کننده انتخاب می‌کند! حرف اول در یک سریال خوب را ابتدا قصه‌اش می‌زند و بعد انتخاب کَست (انتخاب بازیگر) درست، ولی این روزها کارگردان قدرت انتخاب بازیگر را ندارد و با این اتفاق همه چیز بر هم می‌ریزد.

من فکر می‌کنم در مجموع ما سه الی چهار کارگردان داریم که قدرت انتخاب دارند، مثل آقایان داوود میرباقری، حسن فتحی و… متاسفانه تهیه‌کنندگان الان انتخاب بازیگران را به دست گرفته‌اند و کاری هم ندارند که فلان نقش با بازیگر همخوانی ندارد. آن‌ها به کار خوب فکر نمی‌کنند فقط می‌خواهند پول دربیاورند.»

او سپس به حضور کارگردان‌های مطرح در شبکه نمایش خانگی اشاره کرد و گفت: «این روزها کارگردان های خوب ما یا کار نمی‌کنند یا کسی سراغ‌شان را نمی‌گیرد و یا مشغول شبکه نمایش خانگی هستند. اسپانسرهای خوب می‌گیرند و پول خوبی هم به بازیگران می‌دهند و همین امر باعث می‌شود بازیگر هم به سمت همین شبکه‌ها برود.

برای ماه محرم و ماه رمضان با من تماس‌هایی گرفته شد و کارهایی پیشنهاد شد ولی آن‌قدر برخوردهایشان شکل بدی داشت که آدم ترجیح می‌دهد کار نکند. به نظر من زمانی کار نکردن خودش کار کردن است.

من خودم شخصا به خاطر همین مسائل است که بیشتر در رادیو هستم، درواقع این روزها کار اصلی ام رادیو است؛ در حالی که یک بازیگر با این همه سابقه نباید در خانه بنشیند و یا فقط در رادیو کار کند. من ترجیح می‌دهم اندک پولی از رادیو بگیرم ولی هر کاری را انجام ندهم.»

این هنرمند در ادامه درباره کارهای جدیدی که برای تلویزیون دارد توضیح داد: «اخیرا به یک رئالیتی‌شو جدید شبیه به برنامه «جوکر» دعوت شده‌ام که در مرحله پیش تولید است و همین روزها تکلیفش مشخص می‌شود.

به نظرم یک کار خوب و پربازیگری است و بازیگران خوبی هم از جمله حسن پورشیرازی، مهران رجبی، امید روحانی و دیگر دوستان با آن همکاری خواهند کرد.

همچنین سریال «جشن سربرون» را که یکی دو ماه پیش تمام کردیم برای پخش دارم. ابتدا قرار بود این مجموعه بهمن‌ماه ۱۴۰۰ پخش شود که امکانش نبود. این کار یک درام عاشقانه و یک سریال کلاسیک پرزحمت است که نزدیک به سه سال تولید آن طول کشید.»

بیوک میرزایی در پایان به نقشش در سریال «جشن سر برون» اشاره کرد و گفت: «در مجموع «جشن سر برون» کار خوبی است ولی به دلیل این که من سر صحنه صدمه دیدم و از اسب زمین خوردم نقشم کمرنگ‌تر شد وگرنه کار، عالی بود. ان‌شاءالله بازتاب خوبی هم داشته باشد.

در این سریال نقش یکی از فرمانده‌های زمان قاجار را بازی کردم، شخصیتی که از سربازی به سرداری می‌رسد. یک آدم فرصت‌طلب که به خاطر موقعیت خودش دست به هر کاری می‌زند و در نهایت جوابش را هم می گیرد. به نظرم نقش خوبی است و من دوستش داشتم. امیدوارم مخاطبان هم دوست داشته باشند.

یکی دو سریال دیگر هم صحبتش شد اما به سرانجام نرسید، متاسفانه کارها طوری شده که یا سر قرارداد به توافق نمی‌رسیم و یا متن‌ها آن‌قدر ضعیف‌اند که ترجیح می‌دهیم کار نکنیم.»لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مجله اینترنتی کوشا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    نظرتان را بیان کنید