اخبار بورس

گزارش اختیار معاملات – ۱۲ مهر ۱۴۰۲

گاهی در یک قیمت اعمال چندین تاریخ سررسید وجود دارد که انتخاب سررسید مناسب نسبت به جهت انتخابی خریدوفروش متفاوت هستند.

بورس نیوز

بورس‌نیوز:

امروز در اختیار خرید‌ها ۳ میلیون و ۷۵۲ هزار برگه و در اختیارفروش‌ها ۳۴۳ هزار ۵۶۵ اوراق معامله شدند. 

درباره سررسید شدن آپشن‌ها، اختیار معامله‌های مهرماه برای دارایی‌های پایه شستا، وبصادر و ذوب امروز منقضی شدند. از این لیست، ضصاد ۷۰۰۰ الی ۷۰۰۴، ضستا ۷۰۱۰ تا ۷۰۱۲ و ضذوب ۷۰۰۰ و ۷۰۰۱ در سود به کار خود پایان دادند. دارندگان می‌توانند با تسویه فیزیکی و پرداخت قیمت اعمال قراردادها، سهام مربوطه را از فروشندگان متعهد شده مطالبه کنند. 

در سمت اختیار فروش‌ها طخود ۸۰۱۸ با ۱۳ میلیارد تومان طخود ۸۰۱۹ با ۶۴ میلیارد تومان و طستا ۱۲۱۵ با ۶.۵ میلیارد تومان و طستا ۱۲۱۶ با ۸.۳ میلیارد تومان ارزش مفهومی معاملات، همراه بود.

در پایان تخصصی بودن بازار اختیار معامله و اثرگذاری چندعاملی بر آن تحلیل هر قرارداد را از دیگری متمایز می‌کند. گاهی در یک قیمت اعمال چندین تاریخ سررسید وجود دارد که انتخاب سررسید مناسب نسبت به جهت انتخابی خریدوفروش متفاوت هستند. نکته دیگر قابلیت استفاده از کاوردکال برای پوشش‌دادن ریسک سبد سهام بلندمدتی و نیز بهره‌گیری از اختیار فروش‌ها به‌منظور کسب سود از افت قیمت‌ها است. 

برای بیمه‌شدن سهام موجود در سبد می‌توان اوراق تبعی فروش خریداری نمود که کارکردی مشابه اختیار فروش‌ها دارند؛ ولی فقط ناشر متعهد و فروشنده این اوراق است؛ بنابراین به نفع سهام‌دار بلندمدتی و نیز ناشر خواهد بود که قیمت سهام بالاتر از نرخ اعمال باشد هرچند نفع اقتصادی حق اعمال قرارداد را برای خریدار نفی نمی‌کند و خریدار در صورت ریزشی بودن قیمت سهام در سررسید می‌تواند سهام خود را بیمه کرده و با نرخ اعمال به فروشنده اوراق تبعی منتقل کند. این سازوکار در اختیار فروش نیز وجود دارد.

سالار داداش‌زاده، کارشناس مالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا