اخبار بورس

چهارمین هاوینگ رقم خورد | انتظار چه چیزی را داشته باشیم؟

شبکه بیت کوین عصر جمعه چهارمین فرآیند نصف کردن (هاوینگ) خود را به پایان رساند و پاداش کسب شده توسط ماینر‌ها را از ۶.۲۵ به ۳.۱۲۵ بیت کوین کاهش داد.

نبض بورس

به گزارش نبض بورس، ترجمه: پویا احمدی | شبکه بیت کوین عصر جمعه چهارمین فرآیند نصف کردن (هاوینگ) خود را به پایان رساند و پاداش کسب شده توسط ماینر‌ها را از ۶.۲۵ به ۳.۱۲۵ بیت کوین کاهش داد.

به گزارش کوین متریک، قیمت بیت کوین پیش از این رویداد نوسان داشته است و در این هفته حدود ۴ درصد کاهش یافته و در حدود ۶۴۱۰۰ دلار معامله شده است.

از نظر مکانیکی، خود هاوینگ نباید بر قیمت بیت کوین در کوتاه مدت تأثیر بگذارد، اما بسیاری از سرمایه گذاران بر اساس عملکرد این ارز دیجیتال پس از هاوینگ‌های قبلی، انتظار سود‌های بزرگی در ماه‌های آینده دارند. پس از هاوینگ سال‌های ۲۰۱۲، ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰، قیمت بیت کوین به ترتیب حدود ۹۳ برابر، ۳۰ برابر و ۸ برابر شده که از قیمت روز هاوینگ تا بالای چرخه آن افزایش یافته است.

با این حال، این رویداد آزمون بزرگی برای شرکت‌های ماینینگ است.

رجی اسمیت، تحلیلگر جی‌پی مورگان، در یادداشتی برای سرمایه‌گذاران گفت: «در شرایط برابر، رویداد هاوینگ، درآمد صنعت را به نصف کاهش می‌دهد و باعث موجی از ادغام و تعطیلی کسب‌وکار می‌شود، در حالی که (امیدواریم) نرخ هش شبکه و هزینه‌های سرمایه‌ای صنعت عقلانی باقی بماند، که در نهایت برای اپراتور‌های باقیمانده مفید است.»

نرخ هش معیاری از قدرت محاسباتی است که برای پردازش تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین استفاده می‌شود. هرچه نرخ هش ماینر بیشتر باشد، فرصت درآمد بیشتری دارد.

سهام شرکت‌های ماینینگ در روز‌های منتهی به این رویداد نوسان داشته است. بسیاری از آن‌ها پس از رشد بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ درصدی در سال ۲۰۲۳، افت دو رقمی در سال اخیر را ثبت کرد اند. برای مثال، Riot Platforms در سال ۲۰۲۴ تا پایان روز جمعه حدود ۴۱ درصد کاهش یافته است، اما در سال ۲۰۲۳، حدود ۳۵۶ درصد افزایش یافته است.

چهارمین هاوینگ رقم خورد | انتظار چه چیزی را داشته باشیم؟

Gautam Chhugani, تحلیلگر برنشتاین، گفت: «بازار تاکنون سهام ماینینگ بیت کوین را تنها به عنوان جایگزینی برای بیت کوین، در نبود صندوق‌های قابل معامله در بورس بیت کوین (ETF) دیده است. هاوینگ [بیت کوین]بیشتر برنده‌های با هزینه کم و مقیاس بالا را که در حال ادغام هستند، از سایر استخراج‌گران کوچک‌تر که ممکن است پس از نصف شدن با مشکل مواجه شوند، متمایز می‌کند.»

با این حال، ممکن است سفته بازان همچنان روی این رویداد معامله کنند. نیکولاس پانینگرتزوگلئو، تحلیلگر دیگری از جی‌پی مورگان، روز پنجشنبه گفت که انتظار دارد قیمت بیت کوین در کوتاه مدت پس از هاوینگ کاهش یابد، با اشاره به شرایط خرید بیش از حد و قیمت‌هایی که هنوز با در نظر گرفتن نوسانات، بالاتر از مقایسه ارز دیجیتال با طلا هستند. او همچنین به کاهش سرمایه‌گذاری خطرپذیر در پروژه‌های رمزنگاری اشاره کرد.

تحلیلگران دویچه بانک نیز دیدگاه مشابهی دارند.

چهارمین هاوینگ رقم خورد | انتظار چه چیزی را داشته باشیم؟

ماریون لابور، از دویچه بانک در یادداشتی روز پنجشنبه گفت: «هاوینگ بیت کوین تا حدودی توسط بازار قیمت گذاری شده است و ما انتظار افزایش قابل توجهی در قیمت پس از رویداد هاوینگ نداریم»، و افزود که «این رویداد به دلیل ماهیت الگوریتم بیت کوین از پیش به طور گسترده پیش بینی شده است.»

او با اشاره به انتظارات برای تایید صندوق‌های قابل معامله در بورس برای اتریوم در آینده، کاهش نرخ بهره بانک‌های مرکزی و تحولات نظارتی، افزود: «ما همچنان انتظار داریم قیمت‌ها در آینده بالا بماند.»

بیت کوین در حال حاضر کمی کمتر از ۶۴،۰۰۰ دلار معامله می‌شود که تقریباً ۱۳ درصد از بالاترین قیمت تاریخ خود در ۱۴ مارس یعنی ۷۳،۷۹۷.۶۸ دلار پایین‌تر است.

 

منبع: CNBC

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا