اخبار بورس

موفقیت واکسن ترکیبی کووید۱۹ – آنفولانزای مدرنا در آزمایشات اولیه

مدرنا روز چهارشنبه گفت واکسن ترکیبی آن برای محافظت در برابر کووید-۱۹ و آنفولانزا در مقایسه با تزریق انفرادی برای هر یک از ویروس ها، در یک مطالعه اولیه یک پاسخ ایمنی قوی ایجاد کرد.

نبض بورس

به گزارش نبض بورس، ترجمه: پویا احمدی | مدرنا روز چهارشنبه گفت واکسن ترکیبی آن برای محافظت در برابر کووید-۱۹ و آنفولانزا در مقایسه با تزریق انفرادی برای هر یک از ویروس ها، در یک مطالعه اولیه یک پاسخ ایمنی قوی ایجاد کرد.

قیمت سهام مدرنا در معاملات پیش از بازار روز چهارشنبه تقریباً ۲ درصد افزایش یافت.

مدرنا گفت که این ترکیب، آنتی‌بادی‌هایی شبیه یا بیشتر از واکسن‌های آنفولانزای موجود در بازار تولید می‌کند و شبیه به دارو‌های مستقل تقویت‌کننده کووید قبلی خود در برابر ویروس کرونا است.

به گفته این شرکت، این واکسن که mRNA-۱۰۸۳ نام دارد، در مقایسه با واکسن‌های آنفولانزای پرکاربرد GSK و Sanofi در برابر هر چهار سویه A و B آنفولانزا در افراد مسن موثر است.

مدرنا همچنین گفت که این ترکیب بی‌خطر و قابل تحمل است و میزان عوارض جانبی آن مشابه با افرادی است که واکسن کووید-۱۹ آن را در طول مطالعه دریافت کرده‌اند.

این شرکت اعلام کرد که قصد دارد آزمایشی را برای این ترکیب در اواخر سال جاری آغاز کند.

رئیس مدرنا استفان هوگ در مصاحبه‌ای گفت: “این احتمال وجود دارد که این ترکیب تا پایان سال تایید شود، اما به احتمال زیاد ما عرضه تجاری آن را در فصل پاییز ۲۰۲۵ داشته باشیم. زیرا هنوز ترکیب بیماری آنفولانزا و کووید آنچنان به وقوع نپیوسته. پس دو سال از امروز با آن فاصله داریم. “

آخرین داده‌ها بر اساس دو بخش از یک مطالعه بزرگتر است که در آن حدود ۱۰۰۰ نفر شرکت داشتند – یکی با سویه فلواریکس GSK در بزرگسالان ۵۰ تا ۶۴ ساله و دیگری با سویه Fluzone HD Sanofi در افراد ۶۵ تا ۷۹ سال. فلوزون واکسن با دوز بالا برای افراد مسن است.

در ماه سپتامبر، Moderna اعلام کرد که واکسن آنفولانزای مستقل آن نسبت به واکسن‌های موجود آنفولانزا در مرحله آخر آزمایش، پاسخ ایمنی قوی‌تری در برابر هر چهار سویه A و B ویروس آنفولانزا ایجاد کرده است.

Moderna در همان روز گفت که تولید واکسن کووید خود را کاهش می‌دهد تا با تقاضای کمتر پس از همه گیری مطابقت داشته باشد و به شرکت کمک کند تا زودتر به هدف خود، یعنی رشد حاشیه ناخالص به ۷۵ تا ۸۰ درصد دست یابد.

 

منبع: Reuters

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا