اخبار بورس

تحلیل تکنیکال سهام شلعاب مهرماه 1402 / سرنوشت شلعاب در گروی معاملات هفته سوم مهرماه

درخشش جریان معاملات سهام شلعاب در بازار آخرین روز هفته، که صف خرید یک میلیون و 399 هزار سهمی، حسن ختام آن بود، توجه اهالی بازار سرمایه را به خود جلب کرد. آیا رالی صعودی نماد «شلعاب» زودتر از سایر نمادهای شیمیایی آغاز خواهد شد؟

تجارت نیوز

به گزارش تجارت‌نیوز، شرکت لعابیران با نماد «شلعاب» در بازار دوم (تابلوی اصلی) بورس قابل معامله است. سهام شلعاب با ارزش بازاری بالغ بر هزار و 171 میلیارد تومان در گروه محصولات شیمیایی قرار دارد.

آنالیز تابلوی معاملات «شلعاب» نشان می‌دهد رفتار قیمت این سهم با وقفه کوتاهی در جهت تحرکات مشکوک حقوقی‌های سهم صورت می‌پذیرد. از این رو هر زمان که حقوقی شروع به خرید‌های سنگین کرده است کمی بعد، سهم از سویینگ‌های کف ساخته‌شده در نمودار خود، بازدهی‌ خوبی نصیب سهامداران کرده است. بنابراین برای تشخیص اعتبار موج صعودی، بررسی رفتار حقوقی‌های سهم اهمیت بالایی دارد.

تحلیل تکنیکال شاخص شیمیایی

در ابعاد هفتگی، مشخص کردن ساختار ماژوری در چارت شاخص گروه شیمیایی، کمک زیادی به تشخیص روند می‌کند. پس از اصلاح عمیق این صنعت که همزمان با ریزش بازار در سال 99 رخ داد، در نهایت از نیمه اسفند‌ماه همان سال، روند تازه‌ای در گروه شیمیایی‌ استارت خورد. ساختار‌های مشخص شده در نمودار شاخص این صنعت، خبر از صعودی‌بودن نماگر این گروه می‌دهد.

همچنین ساختار‌های پدیدارشده نشان می‌دهد امواج اصلاحی روند مذکور شباهت زیادی با یکدیگر دارند. به طوری که این شاخص طی اصلاح اخیر بازار از نیمه اردیبهشت‌ماه سال جاری به محض رسیدن به اندازه اصلاح قبلی، به پایان رسید و نماگر گروه شیمیایی شروع به ساختن سقف و کف‌های بالاتر کرد.

رسم ابزار چنگال اندروز به سبک پولبک، نشان از آن دارد که این شاخص با تست و سپس ری-تست خط میانی، میزان حمایت خریداران را سنجیده و پس از آن به سوی بالا پرتاب شده است. در صورت حفظ آخرین کف در محدوده 152 هزار واحدی، نماگر گروه نمادهای شیمیایی، تارگت رسیدن به سقف چنگال اندروز را در سر دارد.

]]>

تحلیل تکنیکال سهام شیمیایی

بنابراین می‌توان ادعا کرد سه موج اصلاحی قبلی از یک خانواده هستند. از سوی دیگر شیب موج اول این روند صعودی شباهت زیادی به آخرین موج صعودی بازار دارد که از آبان سال 1401 آغاز شد. بنابراین می‌توان از این نکته در ترسیم چنگال اندروز کمک گرفت.

تحلیل تکنیکال سهام شیمیایی

بر اساس این ترسیم، اگر کندل هفتگی این نماگر بالاتر از خط میانی بسته شود، شانس زیادی برای رشد شاخص تا موازی بالایی دارد. این مهم به معنی عبور شاخص از سقف قبلی خود است.

تحلیل تکنیکال سهام شلعاب

در بررسی نمودار قیمت سهام شلعاب، در تایم فریم ماهانه، داده‌های تاریخی قیمت حاکی از صعودی بودن روند این سهم در بازه بررسی بلندمدتی دارند. با ترسیم یک چنگال اندروز به سبک PBML یا پولبک-میدین‌لاین، نقشه راهی برای حدس مسیرهای احتمالی قیمت به دست می‌آید.

shelab

از سویی ترسیم موازی‌های لغزنده (sliding parallel) و بررسی رفتار قیمت در مواجه با آن‌ها، حاکی از آن است در چنگال ترسیم شده فرکانس با حفظ شیب، کمی به سمت پایین شیفت شده است. به طور کلی برخورد‌های دقیق قیمت با خطوط چنگال نشان از پذیرفته‌شدن فرکانس چنگال توسط قیمت دارد.

محدوده پر اهمیت هزار و 970 تا دو هزار و 124 تومان در نمودار قیمت شلعاب، در حال حاضر مقاومت اصلی پیش روی شلعاب است. آنالیز چارت قیمت سهام شلعاب نشان می‌دهد، عبور قیمت از این محدوده، راه را برای صعود قیمت تا سقف تاریخی سهم در سطح دو هزار و 896 تومان هموار می‌سازد.

shelll

تداوم اعتبار این سناریو منوط به حفظ ریتم صعودی قیمت شلعاب است که با خط روند سبز رنگ سنجیده می‌شود. شکست این خط و تثبیت آن زیر خط روند صعودی، خبر مثبتی برای سهامداران شلعاب نخواهد بود و احتمال حرکت «شلعاب» به سمت ساخت موج سوم از روند نزولی بزرگ‌تر افزایش می‌یابد.

]]>

سلب مسئولیت: کلیه مطالب درج شده در این سایت جنبه تحقیقاتی، علمی و خبری دارد و برای فعالیت مستقیم در هیچ بازاری توصیه نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا