دوشنبه, ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ / بعد از ظهر / | 2023-01-30
کد خبر: 762477 |
تاریخ انتشار : 23 فروردین 1401 - 9:44 |
ارسال به دوستان
پ

کوشا مگ / یکی از مباحثی که در رابطه با علوم انسانی می توان به آن اشاره داشت سفسطه می باشد که افراد در اثر آن دچار اشتباه و خطا شده چرا که اطلاعاتی غلط و استدلالی غیر منطقی در اختیارشان قرار گرفته می شود. توانایی تشخیص این وضعیت نیاز به مهارت دارد که باید […]

کوشا مگ /

یکی از مباحثی که در رابطه با علوم انسانی می توان به آن اشاره داشت سفسطه می باشد که افراد در اثر آن دچار اشتباه و خطا شده چرا که اطلاعاتی غلط و استدلالی غیر منطقی در اختیارشان قرار گرفته می شود. توانایی تشخیص این وضعیت نیاز به مهارت دارد که باید نسبت به آن آگاه باشید. در همین راستا سعی داریم در این مطلب به منظور شناخت و آگاهی شما عزیزان به بررسی روش ها و راه های دوری از سفسطه و انواع رایج آن در جامعه بپردازیم.

آشنایی با راه های دوری از سفسطه

اشخاص زیادی هستند که تمایل دارند بدون داشتن دلیلی منطقی و قانع کننده فرد مقابل را وادار نمایند که چیزی را که بیان می کنند قبول کنند و پذیرا باشند. به طور معمول از سفسطه برای گمراهی افراد و برای این که به چیزی در واقعیت نادرست می باشد باور پیدا کنید استفاده می گردد. با شناخت راه های دوری از سفسطه و مبانی تشخیص این گزاره می توانید از خودتان در برابر سفسطه های رایج دفاع کرده و از حقیقت مطلع شوید.

روش های رایج دوری از سفسطه

هدف از سفسطه در واقع به اشتباه انداختن طرف مقابل و یا اسکات او می باشد. سفسطه شاید مشابه استدلال درست و صحیح به نظر برسد ولی در واقع چنان نیست و از نظر ارسطو شیوه ای ناپسند و مذموم می باشد. در صورتی که از سفسطه برای استدلال استفاده نمایید خود را بی ارزش می سازید و آدمی نادان یا دروغگو به حساب می آیید. همینطور شما هرگز تمایل ندارید فریب یک استدلال اشتباه را بخورید و تصمیمی بر اساس آن بگیرید که در آینده از آن احساس پشمانی کنید.

راهکارهای دوری از مغلطه کردن

دلیل رخ دادن سفسطه

دلیل بروز این امر دو چیز می باشد. یکی از آن ها این است که فرد استدلال کننده درگیر اشتباه شده است و یا این که می داند و به صورت عمدی می خواهد فرد مقابل را به خطا و اشتباه سوق دهد. در هر یک از دو حالت به چنین فردی سفسطه کننده یا مغالطه کار گفته می شود.

مغالطه یا سفسطه به معنی به اشتباه انداختن فرد مقابل از روی عمد، برخی مواقع به نیت درست و به منظور مصلحت پسندیده همچون امتحان کردن اندازه معرفت فردی که به آن امتحان می گویند و همچون تسلیم کردن فردی که حرف باطل می زند و به آن پافشاری می کند که در این صورت عناد گفته می شود و برخی اوقات نیز با نیت بدی انجام گرفته که می توان ریا داشتن نسبت به علم و معرفت و تظاهر کردن به دوستی و محبت را مثال زد.

نحوه دوری از مغالطه

فایده شناخت سفسطه

با شناخت و آگاهی پیدا کردن نسبت به مغالطه فرد می تواند خود را از خطا در استدلال دور ساخته و از بطالت حفظ نماید چرا که زمانی که انسان مورد و مفهوم سفسطه را کاملا بشناسد در نتیجه طریقه فرار از خطا را یاد می گیرد. منفعت دیگر این امر این است که می تواند از خود در مقابل افراد سفسطه کننده دفاع نماید و عامل اشتباه و خطای دیگران را مشخص سازد.

اصول ساختاری یک استدلال

به منظور این که بتوانید در یک استدلال، سفسطه را شناسایی نمایید بایستی در مورد مراحل تشکیل یک استدلال منطقی آگاه باشید. استدلال در علم منطق از تعدادی گزاره شکل می گیرد و هر گزاره ای از یک یا چند گزاره قبل از خود حاصل می شود. بهتر است بدانید دو نوع کلی گزاره موجود بوده که شامل مقدمات و نتایج می باشد.

مقدمات در واقع گزاره هایی می باشند که برای نتیجه گرفتن در استدلال مدارکی را ارائه می دهند و نتایج نیز گزاره هایی بوده که از مدارک بدست آمده دریافت می شوند. به منظور این که استدلالی منطقی و دارای اعتبار باشد، مقدمات بایستی به اندازه لازم قوا دهنده نتایج بدست آمده باشد. می توان به دو شیوه کلی از مقدمات نتیجه را بدست آورد که شامل استدلال استنتاجی و استدلال استقرایی می باشد.

شیوه های اجتناب از مغالطه

انواع مغالطه های رایج

در ادامه به معرفی مجموعه ای از انواع سفسطه های شایع در بین افراد پرداخته ایم.

استدلال توسل به مرجع معتبر :

این نوع مغالطه وقتی اتفاق می افتد که شما با مراجعه به یک کارشناس پایه های استدلال خود را تشکیل می دهید. در مثال مطرح شده این گونه به نظر می آید که مرجع دارای اعتبار یک متخصص دانشگاهی مشهور باشد. اشاره به یک شخص دانشگاهی تصویر یک مرجع معتبر متخصص و تحقیقات خیلی دقیق که با توجه به کل جزئیات انجام گرفته را به ذهن وارد می کند. در این اوقات بکار بردن نام اصلی و واقعی اشخاص تاثیر گذاری را به مراتب افزایش نیز خواهد داد. وقتی که درگیر شناسایی سفسطه ها هستید ضرورت دارد که به خاطر داشته باشید بکار بردن نام افراد معروف یا متخصص علت کافی برای پشتیبانی از یک استدلال نمی باشد.

شیوه های پرهیز از سفسطه

مغالطه سفید و سیاه یا دو قسمتی :

این نوع سفسطه بیان کردن استدلال این یا آن می باشد. این مدل مغالطه با مهیا نمودن فقط دو گزینه و بعد مجبور به انتخاب از میان آن دو به وجود می آید. در واقع امکان دارد هیچ یک از انتخاب ها برترین فرصت در دسترس نباشند ولی در این استدلال این گونه به نظر می رسد که مورد پرطرفدار تنها انتخاب محتمله می باشد.

مغالطه مسلّم‌ پنداری مفاهیم :

در این نوع سفسطه یک فرضیه یا نظریه ای به اثبات نرسیده به عنوان یک واقعیت ثابت شده و شناخته شده ارائه می شود. طبق برخی تحقیقات انجام شده مدارک بسیاری وجود دارد که انگیزه کارکنان عملکرد فردی آن ها را بالا می برد ولی این موضوع هنوز در سطح یک نظریه می باشد. عوامل گوناگون دیگری وجود دارد که بر روی بالا رفتن میزان کارایی اشخاص تاثیر می گذارد با این وجود اشتباه می باشد که بالا رفتن انگیزه را سبب افزایش یافتن کارایی فردی در نظر گرفته شود.

انواع سفسطه های رایج

مغالطه توسل به محبوبیت :

در این مورد فرد تشویق می شود تنها به این علت که ایده ای پرطرفدار در بین افراد می باشد یا مورد محبوب همگان می باشد به ایده یا گزاره ای اعتقاد پیدا کند. این حقیقت که افراد بسیاری با گزاره ای هم نظر هستند به معنای این نمی باشد که آن گزاره صحیح بوده و یا حقیقت دارد.

سوگیری مشاهده ای :

وقتی رخ می دهد که توجه افراد را به جنبه های تایید کننده یک ایده جلب می کند و از جنبه های رد کننده صرف نظر می شود. در این وضعیت تلاش می شود با اشاره نمودن به فقط نیمی از کل داستان عقیده مورد نظر خود را ثابت کنید.

راه های دوری از سفسطه

در مطلب ارائه شده راه های دوری از سفسطه و انواع رایج آن را به همراه اصول یک استدلال مورد بررسی قرار دادیم که امیدواریم مورد توجه و پسندتان قرار گرفته باشد. ضمن اینکه برای آشنایی با مهارت های تصمیم گیری و شخصیت پنهان افراد می توانید به سراغ این لینک ها بروید.

منبع : آرگا

برچسب :لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مجله اینترنتی کوشا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    نظرتان را بیان کنید