شنبه, ۱۹ آذر ۱۴۰۱ / قبل از ظهر / | 2022-12-10
کد خبر: 762471 |
تاریخ انتشار : 23 فروردین 1401 - 9:44 |
ارسال به دوستان
پ

کوشا مگ / آداب غذا خوردن در جمع یکی از کارهایی می باشد که شما باید از دوران کودکی آن را به فرزندان خود آموزش بدهید. به یاد داشته باشید که این کار به آن ها کمک می کند تا بتوانند بهتر در اجتماع حاضر شوند و بتوانند در جمع زیبا تر و شیک تر […]

کوشا مگ /

آداب غذا خوردن در جمع یکی از کارهایی می باشد که شما باید از دوران کودکی آن را به فرزندان خود آموزش بدهید. به یاد داشته باشید که این کار به آن ها کمک می کند تا بتوانند بهتر در اجتماع حاضر شوند و بتوانند در جمع زیبا تر و شیک تر دیده شوند. در واقع هر فردی که بتواند در جمع اتو کشیده تر حاضر شود مورد توجه و احترام بیش تر قرار می گیرد. در ادامه نکاتی بسیار مهم را در مورد این کار برایتان بررسی می کنیم.

آداب غذا خوردن در جمع

ترفندها و آداب غذا خوردن در جمع

میزبان بودن و ممان بودن فرقی ندارد در هر صورت باید یک سری از آداب های مهم برای حضور در جمع و غذا خوردن را رعایت کنید. در واقع با استفاده از این عادت ها می توانید معاشرت های بهتری داشته و محترم تر به نظر برسید. یک سری از مهم ترین نکته هایی که از کودکی به ما آموزش داده شده است این است که سر سفره غذا کم تر از آب استفاده کنیم و قاشق و چنگال را به درستی در دست بگیریم اما یک سری نکات دیگری هست که می تواند این آموزش ها را تا حدودی ارتقاء دهد.

جا به جا کردن نمک و فلفل

زمانی که در حین غذا خوردن فردی از شما می خواهد که نمک را به او بدهید بهتر است نمک و فلفل را با هم جا به جا کنید. این کار نشان دهنده این است که شما به نیاز های فرد مقابل خود احترام گذاشته اید و آداب غذا خوردن در جمع را رعایت کرده اید.

جا به جایی وسایل سر سفره

اشاره نکردن

در حین غذا خوردن بهتر است از اشاره کردن با قاشق و چنگال خود داری کنید و هر آن چه که می خواهید را به صورت واضح بیان کنید. در نظر داشته باشید که احترام گذاشتن در حین غذا خوردن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد و حتی زمانی که دهانتان بسته می باشد و حرف نمی زنید نیز باید سعی کنید با رفتار های مناسب احترام دیگران را نگه دارید. زیرا بی احترامی کردن همیشه با حرف زدن نیست و در برخی از موارد برخی از افراد با رفتار های خود به دیگران بی احترامی می کنند.یکی از ساده ترین نوع بی احترامی ها این است که شما با سر و یا با دست به یک وسیله ای اشاره کرده و از آن ها بخواهید که این وسیله را به دست شما برسانند. در واقع این کار می تواند منجر به ناراحت شدن فرد شده و او را آزار دهد بنابراین بهتر است این مورد را رعایت کنید.

حرف نزدن در حین غذا خوردن

یکی از بهترین آداب هایی که باید همه در حین غذا خوردن آن را رعایت کنند این است که کم تر حرف بزنند و زمانی که دهانشان پر می باشد بهتر است اصلا حرف نزنند. در واقع اینکار باعث می شود تا مواد غذایی درون دهان شما به بیرون پرت نشده و موجب ناراحتی دیگران نشود. یکی دیگر از علت هایی که باید این آداب را رعایت کنید این است که نمی توانید به درستی حرف بزنید و صدای شما به درستی منتقل نخواهد شد و فهم تمامی حرف های شما برای دیگران بسیار سخت خواهد بود. از سوی دیگر هیچ فردی دوست ندارد با دهان نیمه پر یک فرد دیگر رو به رو شود بنابراین بهتر است ابتدا دهان خود را خالی کرده و بعد سخن گفتن را شروع کنید.

حرف نزدن در حین غذا خوردن

نحوه جویدن غذا

برای این که در مهمانی ها بهتر به نظر برسید بهتر است غذا را با دهان بسته بجوید. این کار به شما کمک می کند تا بتوانید دیگران را ناراحت نکرده و اجازه دهید آن ها نیز به راحتی و بدون این که صدای غذا خوردن شما آن ها را اذیت کند غذای خود را بخورند و از معاشرت با شما لذت ببرند. یادتان باشد که در حین خوردن غذا از ملچ ملوچ کردن و در آوردن صدا های اضافی در حین غذا خوردن بپرهیزید زیرا برخی از افراد هستند که با شنیدن این صداها دیگر نمی توانند غذا بخورند و اگر شما در جمع چنین رفتاری داشته باشید دیگران از معاشرت با شما لذت نمی برند و سعی می کنند کم تر در جاهایی که شما هستید حضور داشته باشند.

برنداشتن چیزی از سمت دیگران

بهتر است زمانی که روی سفره در حال غذا خوردن می باشید از سمت دیگران چیزی بر ندارید. زمانی که ظرف های غذای سمت شما تمام شده است بهتر است از سمت دیگران چیزی بر ندارید زیرا این کار بسیار زشت و زننده است و می تواند منجر به ناراحتی دیگران شود.

فوت کردن غذا در مهمانی ها

فوت کردن به غذا

یکی از درست ترین کارها زمانی که غذای شما داغ است این است که اجازه بدهید خودش سرد شود. در واقع بعد از این که رد شد شما می توانید غذای خود را به راحتی میل کنید. یکی از مهم ترین آداب های غذا خوردن در جمع است که به غذای خود فوت نکنید. در واقع این کار شما می تواند باعث بیرون پریدن غذا از قاشق و افتادن آن بر روی غذای دیگران شود و همچنین صدایی که تولید می کند نا خوشایند است.

غذا خوردن با کم ترین سر و صدای ممکن

بهتر است در حین غذا خوردن سعی کنید کم ترین میزان صدا را تولید کنید و با این کار هم به دیگران احترام بگذارید و هم باعث شوید تا بتوانند به راحتی غذای خود را میل کنند. بهترین کاری که می توانید در این زمان انجام دهید این است که از برخورد قاشق و چنگال به یکدیگر یا به ظرف پیشگیری کنید تا کم ترین صدا را در حین غذا خوردن تولید کنید.

سبزی خوردن در جمع

یکی از مهم ترین مخلفاتی که معمولا با غذا های بسیاری سرو می شود سبزی خوردن است. بهتر است سبزی ها را به صورت برگ برگ بخورید و از مشت کردن آن ها و چپاندنشان در دهان پیشگیری کنید. در واقع این کار به شما کمک می کند تا بتوانید با متانت تر به نظر رسیده و ظاهر بهتری برای خود ایجاد کنید.

غذا خوردن در رستوران

غذا خوردن در رستوران

همانطور که می دانید رستوران یکی از جاهایی می باشد که معمولا با چند نفر دیگر به آن جا خواهید رفت و برای همین هم باید بیش تر مراقب غذا خوردن و رعایت آداب آن باشید.و در ادامه یک سری نکاتی را بیان می کنیم تا بتوانید با استفاده از آن ظاهر بهتری برای خود ساخته و آداب معاشرت خود را بهبود بخشید.

بلند نکردن منو

زمانی که می خواهید غذای خود را سفارش بدهید بهتر است منو را روی میز بگذارید و آن را از روی میز بلند نکنید. بهتر است از بالا به منو نگاه کرده و غذای مورد نظر خود را انتخاب کنید.

نحوه نوشیدن

اگر نوشیدنی سفارش دادید و درون لیوان سرو شد بهتر است از یک سمت آن شروع به نوشیدن کنید. البته این توصیه بیش تر برای خانم ها می باشد زیرا بیش تر آرایش دارند و اگر هر بار از یک سمت لیوان استفاده کنند آرایش آن ها روی قسمت های مختلف لیوان می ماند و این کار اصلا خوشایند نمی باشد.

تمیز نگه داشتن ظرف غذا

بهتر است ظرف غذای خود را تمیز نگه دارید. سعی کنید غذا خوردن را از یک سمت شروع کنید و تا سمت دیگر بشقاب خود پیش بروید و به هیچ عنوان در جمع غذای خود را بهم ریخته نکرده و سعی کنید تمیزی آن را تا جایی که می شود حفظ کنید.

تمیز نگه داشتن ظرف غذا ها در حین غذا خوردن

جا گذاری در بشقاب

یادتان باشد که در هر سمت از بشقاب شما جای مواد خاصی می باشد. در واقع قسمت بالایی و سمت چپ بشقاب مخصوص گذاشتن استخوان ها و یا تیغ های ماهی می باشد و در صورتی که ظرف جدا برای این موارد در نظر گرفته نشده است می توانید از این بخش از بشقاب خود استفاده کنید. در قسمت پایین بشقاب و سمت راست آن می توانید سس و کره را قرار دهید.

اعلام نکردن کار های شخصی

زمانی که می خواهید از سر میز بلند شوید بهتر است دلیل خود را اعلام نکنید به خصوص اگر قصد استفاده از سرویس بهداشتی را دارید.

نبردن غذا با خود

زمانی که با خانواده خود به رستوران می روید بهتر است اضافه غذا های خود را با خود ببرید و زمانی که از سمت شرکت و یا جای دیگری به رستوران دعوت شدید بهتر است این کار را انجام ندهید زیرا این کار می تواند منجر به از بین رفتن آداب رسمی غذا خوردن شما شده و دیگران را نسبت به شما بد بین کند.

آموزش آداب غذا خوردن به کودکان

چند نکته بسیار ساده وجود دارد که بهتر است آن ها را به کودک خود آموزش بدهید تا بتوانید در زمان مهمانی ها و مراسم های کودک خود را به راحتی کنترل کرده و دیگر نگران رعایت نکردن آداب غذا خوردن در جمع او نباشید. این آداب را برای شما مورد بررسی قرار خواهیم داد.

آداب غذا خوردن در جمع

شستن دست ها

قبل از این که کودکان شروع به غذا خوردن کنند باید دست های خود را بشویند و مرتب باشند. در واقع این کار برای همه افراد بوده و فرقی نمی کند شما کوچک و بزرگ باشید در هر صورت باید این کار را قبل از غذا خوردن انجام دهید و زمانی که این کار را از کودکی به فرزندان خود بیاموزید آن ها این نکات را در کل زندگی خود به کار می برند.  در واقع این دست شستن و مرتب بودن نشان دهنده احترام به میزبان و مهمان ها می باشد.

منتظر بقیه ماندن

یادتان باشد که لبه کودکان خود آموزش دهید تا قبل از این که دیگران برای خود غذا نکشیده اند شروع به غذا خوردن نکنند. در واقع برای این که آداب درست غذا خوردن در جمع را به جا بیاورند باید صبر کنند تا همه افراد حاضر در مهمانی سر سفره آمده و همه حاضر شوند.

برداشتن لقمه های کوچک

به فرزند خود یاد بدهید که در مهمانی ها هر چقدر هم که گرسنه باشند باز هم باید لقمه های کوچک بردارند و سعی کنند از نوشیدنی خود جرعه جرعه استفاده کنند. تند خوردن و استفاده از لقمه های بزرگ به دور از ادب بوده و می تواند وجه فرزند شما را در پیش دیگران خراب کند.

استفاده از کلمات مناسب

در حین غذا خوردن اگر فرزند شما به چیزی نیاز پیدا کرد باید به صورت مودبانه درخواست خود را بیان کند. در واقع این کار نشان می دهد که فرزند شما از نظر فکری و عقلی رشد داشته است و دیگران نیز از برخورد با او لذت خواهند برد.

ایراد نگرفتن از غذا ها

به کودک خود بیاموزید که در مورد بدی ها و ایرادهایی که غذا دارد نظر نداده و سعی کنند از میزبان به دلیل تدارک هایی که دیده است تشکر کند. در واقع باید به کودک خود بگویید که ایراد گرفتن از غذایی که برای تهیه آن زحمت فراوانی کشیده شده است می تواند قدر نشناسی بسیار بزرگی باشد.

آداب غذا خوردن در جمع

توصیه های مهم

با استفاده از توصیه هایی که در ادامه برایتان بیان می کنیم شما می توانید یکی از بهترین افرادی باشید که در مهمانی حضور دارد و آداب غذا خوردن در جمع را به صورت کامل رعایت کرده است.

 • سرعت غذا خوردن خود را با دیگران هماهنگ کنید.
 • تلفن همراه خود را به هیچ عنوان با خود به سر سفره نبرید.
 • روی میز خم نشوید و سعی کنید در حین غذا خوردن آرنج های خود را روی میز نگذارید.
 • از دستمال هایی که در نظر گرفته شده است استفاده کنید و قبل از این که غذا خوردن را شروع کنید آن را روی پا های خود قرار دهید.
 • در مکالمه ها شرکت داشته باشید و سعی کنید با دیگران در بحث ها مشارکت کنید تا دیگران فکر نکنند که از حضور آن ها ناراحت می باشید.
 • در  حین استفاده از چاقو، چنگال یا قاشق دقت کنید و سعی کنید آن ها را به درستی در دست بگیرید.
 • از دستمال های سفره برای پاک کردن دست ها و یا صورت خود استفاده نکنید.
 • بهتر است لقمه هایی را که بر می دارید را قبل از این که قورت دهید خوب بجوید و سعی کنید با دهان پر از نوشیدنی ها استفاده نکنید. زمانی که می خواهید نوشیدنی بخورید بهتر است دهان شما خالی باشد.
 • با دهان باز غذا را نجوید و سعی کنید با دهان پر صحبت نکنید.
 • بهتر است برای برداشتن وسایل از روی میز به سمت آن ها خم نشوید و دست خود را روی میز دراز نکنید و اگر وسیله ای نیاز دارید مکی توانید با لحنی مناسب از دیگران بخواهید که آن را به شما بدهند.
 • از هر غذایی به میزان زیاد نکشید و سعی کنید ابتدا مقداری غذا بکشید و آن را تمام کنید و اگر سیر نشدید می توانید دوباره اقدام به کشیدن غذا کنید.

توصیه هیا مهم برای خوردن غذا در بین دیگران

در این مطلب تمامی آن چه که باید در رابطه با آداب غذا خوردن در جمع بدانید را برایتان بررسی کردیم و در ادامه می توانید مطالب دیگری که در این زمینه نوشته شده است را مانند آداب معاشرت و آداب معاشرت با خانم ها مشاهده کنید.

منبع : آرگا

برچسب :لینک کوتاه خبر:
×
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مجله اینترنتی کوشا در وب سایت منتشر خواهد شد
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
 • نظرات و تجربیات شما

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  نظرتان را بیان کنید