طب سنتی

طب ایرانی زمینه‌ساز توریسم درمانی در کشور/ فریب سوادگران را نخورید

سلامت نیوز

به گزارش سلامت نیوز به نقل از انجمن علمی طب سنتی، بابک شکاری افزود: از این آشفته بازاری که وجود دارد تنها سوداگرانی سود می برند که به اسم طب ایرانی، طب سنتی و اسامی عجیب و غریب خودشان را معرفی می کنند. در واقع این افراد هم نام طب سنتی را زیر سوال می برند و هم به شدت به سلامت مردم لطمه وارد می کنند.

وی ادامه داد: در سازمان نظام پزشکی در تلاش هستیم که همگرایی در این خصوص ایجاد کنیم تا این موضوع را شرح دهیم که طب ایرانی چه توانمندی هایی دارد و تا کجا می تواند پیش برود کجا می تواند در درمان بیماری به کار گرفته شود و کجا نمی توان از ان استفاده کرد و یک جاهایی هست که مردم استقبال می کنند که به سمت طب ایرانی بیایند وظیفه ما آگاه کردن اینها است.

شکاری خاطرنشان کرد: مردم باید بدانند که کسی که بر این علم اشراف دارد چه کسی و چه مشخصاتی دارد و چطور می توانند او را راستی آزمایی کنند، نروند عطاری که فردی که حتی دیپلم هم ندارد برایشان نسخه بپیچد که گاهی ممکن است خطرناک هم باشد و بهتر است پزشک متخصص را پیدا و به او مراجعه کنند.

به گفته وی، برنامه های آگاه سازی را برای مردم تهیه کنیم مثلا آنهایی که دوست دارند با طب ایرانی معالجه شوند باید به چه کسانی مراجعه کنند؛ مثلا فردی با بیماری گوارشی کجا می تواند از طب ایرانی استفاده کنند.

وی افزود: خود ما در سازمان نظام پزشکی بیش از ۴۰ طرح که فکر می کردیم مهم است و کتاب داشت و مستند شده بود را به صورت فیلم تهیه کردیم و قصد داریم آن را منتشر کنیم.

شکاری گفت: مثلا یک همکار متخصص گوارش را دعوت کردیم و متناسب با ان یک همکار متخصص طب ایرانی که بر روی بحث گوارش اشراف کامل داشت را نیز دعوت کردیم و آنها بر اساس کتاب های مدون و تایید شده مباحثی را مطرح کردند و اطلاعاتی را در اختیار مردم قرار دادند، به این طریق مردم و جامعه پزشکی را آگاه می کنیم.

معاون آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پزشکی کشور ادامه داد: بنابراین باید گفت یک ثروت و دستاوردی از گذشته به ما رسیده که برای ما مانده است که وظیفه ما این است که این میراث را هم حفظ و هم ارتقا دهیم، اینکه بخواهیم در برابر طب سنتی گارد بگیریم اشتباه است و اگر آگاهی هم ندهیم اشتباه است.

وی افزود: در همه دنیا گروهی از مردم تمایل به استفاده از محصولاتی به نام ارگانیک دارند و در بیشتر فروشگاهها این محصولات قیمت بالاتری هم دارد در واقع مصرف محصولات ارگانیک مختص طب ایرانی ما است و می توان به این وسیله توریسم درمانی به کشورمان بیاوریم البته فاصله زیادی با این ایده داریم چرا که زیر ساخت های آن هنوز انطور که باید در کشور ما مهیا نیست اما می تواند به این موضوع توجه داشت که این موضوع مختص ماست یعنی اگر بخواهیم روی بحث توریسم کار کنیم نمی توانیم به پای کشورهایی مانند فرانسه و ترکیه که بر روی زیر ساخت های گردشگری کار کرده اند برسیم اما نکته اینجا است که ما طب ایرانی را داریم که مختص خود ما است و در صورتی که درست بر روی آن کار کنیم و مدیا تهیه کنیم و آن را در اختیار مردم در همه دنیا قرار دهیم می توانیم در جذب توریست موفق باشیم.

به گفته وی، این بحثی است که می تواند سال‌های سال برای ایران باقی بماند و درآمدزایی و ارزآوری برایمان به همراه داشته باشد، در واقع در کنار این موضوع می توان کارهای فرهنگی هم انجام داد و درمان را در مکان هایی قرار داد که جاذبه های گردشگری هم داشته باشد. در هر صورت این رشته با وجود انکه به پهنای تاریخ ایران قدمت دارد ولی واقعا نوپا است و باید همه به آن کمک کنیم.

معاون آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پزشکی کشور در خصوص برگزاری اولین کنگره طب ایرانی در خرداد ماه توسط انجمن علمی طب سنتی گفت : برگزاری کنگره طب ایرانی دو جنبه دارد یکی برای خود مجموعه جامعه پزشکی و خدمات دهندگان سلامت کشور که شامل پزشک و پرستار و دندانپزشک و مدیکال می شود و قسمت دیگر مردم هستند که این خدمات را دریافت می کنند.

وی توضیح داد : ما باید برای شناساندن طب ایرانی به مردم دو کار را انجام دهیم که برگزاری چنین کنگره هایی می تواند یکی از این کارها باشد چرا که خود جامعه پزشکی کشور با این طب بیشتر آشنا می شود این فقط نباید مختص به خود متخصصان طب ایرانی باشد بلکه باید در تمام کنگره هایی که در طول سال برگزار می شود یک پنل به طب ایرانی اختصاص پیدا کند تا این نوع طب به جامعه پزشکی بیشتر معرفی شود.

وی افزود: متخصص گوارش، متخصص خون و متخصص ریه و متخصص پوست و رشته های داخلی باید بدانند که این رشته که در حال حاضر در دانشگاه به صورت آکادمیک تدریس می شود و PHD تربیت می کند چگونه است. نکته اینجا است که خیلی از نقطه مطلوب برای معرفی طب ایرانی فاصله داریم و در واقع متخصصان این رشته این وظیفه را بر دوش دارند که این رشته را معرفی کنیم و در سازمان نظام پزشکی هم دفترش فعال است و امیدواریم که این طب به جایی که ارزشش را دارد برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا