پنجشنبه, ۱۷ آذر ۱۴۰۱ / بعد از ظهر / | 2022-12-08
کد خبر: 1272578 |
تاریخ انتشار : 28 مرداد 1401 - 14:32 |
ارسال به دوستان
پ

در این مقاله درباره آزمایش آمنیوسنتز در بارداری آشنا می شوید با مجله آرگا همراه ما باشید.

آرگا مگ

کوشا مگ /

آزمایش آمنیوسنتز یکی از آزمایشهای زمان بارداری است که با خارج کردن نمونه ای از مایع آمنیوتیک با سوزن از طریق شکم این کار انجام می شود که تحت نظارت سونوگرافی صورت می گیرد. این مایع آمنیوتیک همان آب دور جنین در شکم مادر زمان بارداری می باشد که دور جنین احاطه شده است. حکم این مایه برای محافظت از جنین که دارای سلول های جنینی و مواد شیمیایی مختلف است که تحت انجام ازمایش آمینوسنتز از طریق سونوگرافی برای مشاهده حیات جنین و سن بارداری و تعداد جنین و ساختار بدن او مورد استفاده قرار می گیرد.

انجام آزمایش آمنیوسنتز

 • بلیط کیش
 • تصفیه آب خانگی

درباره آزمایش آمنیوسنتز

با انجام این آزمایش که قبل آزمایش در مورد تشخیص توسط پزشک مورد استفاده در برابر مشکلات و اختلالات و ناهنجاری های کروموزومی در کودک صورت می گیرد. آزمایش Amniocentesis برای مقابله با بیماری سندروم دان که قبل تولد نوزاد باید تشخیص داده شود. آزمایش آمنیوسنتز؛ برای همه ی زنان باردار تجویز نمی شود چرا که ممکن است خطراتی داشته باشد. بیشتر برای مادران بالای ۳۵ سال در غربالگری های ۳ ماهه اول و دوم که در گروه پرخطر هستند و یا سابقه بیماری خانوادگی خطرناکی دارند داده می شود. چرا که به دلیل اختلالات کروموزمی باعث نقص در لوله های عصبی می شود.

آزمایش آمنیوسنتز چه زمانی انجام می شود؟

عوامل بروز اختلالات کروموزومی در جنین

با داشتن فرزندی که اختلالات کروموزومی دارد آزمایش آمنیوسنتز واجب می شود. چرا که داشتن همچنین بیماری در فرزند کم است ولی باید مورد پیشگیری قرار بگیرد چرا که همین موضوعی برای تشخیص و انجام برخی از آزمایشات توسط پزشک تجویز می شود. برخی از عواملی که موجب اختلالات کوروموزمی در جنین می شود به شرح زیر می باشد:

 • اگر طبق نتایج غربالگری آزمایش احتمال بروز نوزاد به سندروم داون یا مشکلات کوروموزمی را نشان داد.
 • اگر نتایج سونوگرافی نقص ساختاری وابسته با مشکلات کروموزومی را نشان دهد.
 • اگر نتیجه آزمایش های غربالگری خطر مبتلا بودن جنین به نقص عضو مادرزادی را نشان دهد.
 • اگر همسرتان یا شما سابقه اختلال کروموزومی یا نقص مادرزادی خانوادگی داشته باشید نوزاد در معرض این خطر قرار دارد.
 • اگر مادر باردار قبلا کودکی در شکم داشته که ابتلا به نقص عضو مادرزادی داشته و یا شرایط از این خطرها دارد شاید تکرار شود.
 • اگر شما در سنی باشید که کودک مبتلا به یکسری ناهنجاری کروموزومی شود این احتمال و اختلالات در جنین با افزایش سن روی می دهد.

اختلالات کروموزومی در کدام آزمایش مشخص می شود؟

 • چکاد بام
 • قاصدک 24

دلایل انجام تست آمنیوسنتز

رایج ترین علت انجام ازمایش تشخیص دادن زود هنگام نقص های مادرزادی و ناهنجاری های کروموزومی در جنین می باشد. که در این راه باید پزشک معالج با استفاده از نمونه ی مایع آمنیوتیک که تصویری از کروموزوم های جنین در حال رشد می باشد به دست آورد. که با استفاده از آن راه مطمئن می شود جنین از ناهنجاری کوروموزومی مشخصی ندارد که اطلاعات پزشکی مانند: ازمایش نمونه برداری از جفت یا CVS می باشد. که انجام ازمایش آمنیوسنتز برای تفکیک اختلالات کروموزومی به صورت ذیل انجام می گیرد؛

 1. تعیین نقص های لوله عصبی مثل اسپینا بیفیدا و آنانسفالی که به اندازه میزان پروتئین آلفافتوپروتئین در مایع آمنیوتیک انجام می شود.
 2. تعیین تمام اختلالات کروموزومی مثل سندروم داون و تریزومی ۱۳ و ۱۸  که بسته به اختلالات کروموزومی جنسیتی دارد، مثل: سندرم ترنر که با انجام این آزمایش می توان این اختلال را تشخیص داد.

آزمایش آمنیوسنتز چه زمانی انجام می شود؟

در این وضعیت از آمنیوسنتز نمی توان همه نقص هایی که توسط ساختار در موقع تولد به وجود می آید مثل: شکاف لب و کام یا ناهنجاری قلبی را تشخیص داد. نقصی ساختاری که در ۳ ماهه دوم از راه سونوگرافی آنومالی قابل تعیین می باشد که با داشتن موارد فوق شاید دکتر دلایل دیگری برای شما داشته باشد تا آزمایش آمنیوسنتز را انجام دهید که این علت ها به شرح زیر است؛

 1. تعیین کردن عفونت داخل رحم مادر که روشی توصیه شده است.
 2. روش ارزیابی برای رشد ریه های کودک که در هنگامی به زایمان زودرس منجر می شود.
 3. روشی برای کنترل سلامت جنین که در زمان حساسیت خونی و حساسیت Rh ممکن است برای تفاوت گروه خونی مادر و جنین صورت بگیرد. که برای کنترل آن از سونوگرافی داپلر در امروزه استفاده می شود.

بررسی آزمایش آمنیوسنتز

وضعیت حالت انجام آزمایش

آزمایش آمنیوسنتز بیشتر در هفته های ۱۴ تا ۲۰ بارداری مورد انجام قرار می گیرد که تقریبا نیم ساعت زمان لازم دارد. بنا به دلایلی که در مدت محدودیت قانونی است این آزمایش بعد از پایان هفته هجدهم در ایران صورت می گیرد که در شانزده هفتگی انجام می شود. بروز مشکل در والدینی که بتوانند مجوز سقط جنین را از پزشک قانونی بگیرند قبل از انجام آزمایش یک سونوگرافی از جنین در آناتومی انجام می شود. که مادر روی میز آزمایش دراز می کشد تا خطر ابتلا به عفونت شکم مورد استفاده از الکل یا ماده ضد عفونی کننده صورت بگیرد. از سونوگرافی برای تعیین محل دقیق نمونه‌ گیری از کیسه آب استفاده می شود تا به جنین آسیبی نرسد که مدت انجام آن ۲۰ دقیقه می باشد. سپس پزشک یک سوزن بلند و نازک را از راه دیواره شکم وارد کیسه آب مادر می کند و با سونوگرافی فرآیندی را انجام می دهد.

بررسی آزمایش آمنیوسنتز

بنابراین پزشک مقدار کمی مایع آمنیوتیک را توسط سرنگ خارج می‏ کند و سوزن را بیرون می‌آورد. خارج کردن مایع ممکن است چند دقیقه طول بکشد اما کمتر از ۳۰ ثانیه زمان می‌برد. برای جایگزینی مایع خارج‌‏شده دور جنین دوباره مقداری مایع خواهد ساخت. این کار در ایجادش کمی کوفتگی و خستگی یا فشار دارد که شاید هیچ احساسی هم وجود نداشته باشد. درد در زنان باردار متفاوت است که با انجام این ازمایش به شکم حتی بارداری های اول و دوم و غیره انجامش متفاوت است و باید قبل ازمایش شکم بی حس می شود. در برخی موارد درد بی حسی از درد آزمایش آمنیوسنتز بیشتر است که در پایان پزشک ضربان قلب جنین را مورد بررسی قرار می دهد.

درباره آزمایش آمنیوسنتز چه می دانید؟

هشیاری های بعد تست آمنیوسنتز

اگر به نحوی باشد که موقع بعد آزمایش کسی شما را به منزل برساند و مدتی را استراحت کنید خوب است. همینطور تا ۱ هفته از انجام این آزمایش باید فعالیت زیاد نکنید و از رابطه جنسی خودداری نمایید و تا چند روز مسافرت نکنید اگر نشانه ای به وجود آمد سریع به پزشک مراجعه نمایید. ممکن است تا یک یا چند روز گرفتگی یا درد کمی داشته باشید که طبیعی است ولی اگر همراه با لکه بینی یا وجود ترشح مایع آمنیوتیک از واژن و تب داشتید حتما به پزشک مراجع نمایید تا خطر جدی شما و فرزند دلبندتان را دنبال نکند.

انجام آزمایش آمنیوسنتز

انجام این آزمایش خطری برای جنین دارد؟

خطر بروز مشکل یا سقط جنین بسیار کم است که در بعضی از مادران باردار که ۳ ماهه دوم را به سر می برند دچار سقط جنین خواهند شد. همین موضوع دلیلی برای اطمینان از سقط جنین می باشد که دلیلش وجود آزمایش آمنیوسنتز است. پس برای کم کردن این خطر بهتر است از دکتر خود بخواهید شما را به پزشک با تجربه معرفی کند تا خطری برای شما نداشته باشد. در همین راستا از متخصص سونوگرافی برای هدایت پیوسته این آزمایش بخواهید عهده دار شود تا هدایت سونوگرافی را به شکل پیوسته انجام دهد. آسیب رسیدن به جنین از طریق سوزن خطری ندارد پس دکتر شانس زیادی دارد تا مایع زیادی را به دست آورد و تکراری نیاز به تلاش دوباره آن نیست. این آزمایش به صورت سرپایی انجام می شود که نیازی به بستری شدن نیست و بعد از تمیز کردن پوست شکم مادر سوزن باریکی از شکم وارد رحم می شود و بدون آسیب به جنین حدود ۳۰ میلی لیتر از مایع آمنیوتیک را بیرون می کشد که در این هنگام باید به شکم بخوابید و حرکتی نداشته باشید.

انجام آزمایش آمنیوسنتز چگونه است؟

نکات مهم قبل از انجام آمینوسنتز

 • از مصرف داروهایی مثل هپارین، وارفارین و آسپرین یک هفته قبل از نمونه برداری اجتناب کنید.
 • در روز انجام نمونه گیری حتما یک نفر همراه داشته باشید.
 • برای انجام آزمایش کسب رضایت از فرد و همسرش ضروری است.
 • برای انجام آزمایش باید بعد از صرف صبحانه و با مثانه پُر مراجعه شود.
 • گروه خونی مادر باردار حتما مشخص باشد و در صورتی که مادر دارای RH منفی باشد، لازم به تزریق آمپول روگام می باشد.
 • اگر به ماده بی حسی و سایر دارو ها حساسیت دارید، حتما به پزشک اطلاع دهید.

نکات بعد از انجام آمینوسنتز

بهتر است به خانه بروید و استراحت کنید، زیرا امکان دارد بعد از انجام آمینوسنتز دچار گرفتگی یا ناراحتی خفیف لگن شوید، ضمن اینکه باید از انجام آن از ورزش، فعالیت های سنگین و رابطه جنسی پرهیز کنید و نیز از برداشتن چیز های سنگین به اندازه ۱۰ کیلوگرم به ویژه بغل کردن کودک جداً خودداری نمایید.

به منظور تسکین نارحتی و درد امکان دارد هر ۴ ساعت یکبار، ۲ عدد قرص استامینوفن مصرف کنید و روز بعد از عمل هم می توانید همه فعالیت های عادی خود را انجام دهید، مگر اینکه پزشک تجویز دیگری نماید.

تست آمنیوسنتز

آیا آمینوسنتز منجر به اوتیسم می شود ؟

ASD با افزایش سطح تستوسترون جنین در مایع آمینوتیک در طی آمینوسنتز معمول مرتبط بود؛ مطالعات انجام گرفته بر روی ۱۹۲ دوقلو نشان داد که عوامل محیطی ۵۵ درصد از خطر ابتلا به ASD را در قیاس با عوامل ژنتیکی ۳۷ درصد گزارش می دهد و یازده درصد زنان زیر ۳۵ سال در حدود ۷۰ درصد از نوزادان مبتلا به سندرم داون را به دنیا می آورند.

میزان دقت آزمایش امنیوسنتز

این آزمایش از دقت بالایی برخوردار است، البته در مواردی به علت خطای انسانی و ناکافی بودن نمونه و عدم کشت مناسب، ممکن است ناموفق باشد، اما به طور کلی جواب این آزمایش به میزان ۹۹.۴ موفق است.

نتیجه انجام ازمایش آمنیوسنتز

نتایج این آزمایش پس از ۱۰ روز تکمیل می شوند که طی این مدت آزمایشگاه نمونه مایع را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهند. اگر میزان آلفافتو پروتئین آن اندازه باشد ازمایش آمنیوسنتز با تعدادی از سلول های زنده جنین که مایع را دریافت می کند اجازه می دهد تا به مدت ۱ یا ۲ هفته تکثیر شوند. بنابراین رشد سلولی برای یافتن ناهنجاری کروموزومی طبق شواهد بر نقص هنگام تولد انجام می شود، که در صورت تمایل به بارداری تصمیم گرفته می شود. پس تا قبل هفته هجدهم بارداری باید این ازمایش انجام شود و تصمیم نهایی برای ادامه یا سقط جنین بر عهده مادر می باشد. بهتر است برای کمک یا مشاوره حتما به پزشک مراجعه کنید و اطلاع دهید تا بهتر شما را راهنمایی کند.

آشنایی با آزمایش آمنیوسنتز

امیدواریم این مقاله در مجله آرگا تحت عنوان همه چیز درباره آزمایش آمنیوسنتز در بارداری شما عزیزان را راهنمایی کرده باشد.

منبع : آرگالینک کوتاه خبر:
×
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مجله اینترنتی کوشا در وب سایت منتشر خواهد شد
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
 • نظرات و تجربیات شما

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  نظرتان را بیان کنید