پنجشنبه, ۱۷ آذر ۱۴۰۱ / بعد از ظهر / | 2022-12-08
کد خبر: 1329911 |
تاریخ انتشار : 17 شهریور 1401 - 14:31 |
ارسال به دوستان
پ

برای این که بتوانید انسداد مجاری شیر در مادران را رفع کنید نیاز است تا یک سری اقداماتی را انجام دهید که در این مطلب به این روش ها اشاره می کنیم و شما می توانید به راحتی از آن ها استفاده کنید و این وضعیت خود را بهبود بخشید.

آرگا مگ

کوشا مگ /

انسداد مجاری شیر در مادران یکی از مشکلاتی می باشد که ممکن است در ابتدای کار برای تازه مادران ایجاد شود. این کار بیشتر به این دلیل می باشد که نوزاد کم تر از شیر مادر تغذیه می کند و شیر مادر به مقدار زیادی ترشح می شود. زمانی که این مشکلات رخ می دهد بدین معنا می باشد که مجرا های اطراف شیر مسدود می شود و شما در سینه ها ورم های شدیدی را احساس می کند. در نظر داشته باشید که شیر در سینه هایی که دارای مجاری مسدود می باشند دیرتر حرکت می کند. باید بدانید که این مورد نمی تواند آسیبی به نوزاد وارد نماید و مادران بدون هیچ نگرانی می توانند به نوزاد خود شیر دهند.

گرفتن مجرا های شیری

 • تصفیه آب خانگی
 • بلیط کیش

دلایل و روش های رفع انسداد مجاری شیر در مادران

انسداد مجاری شیری به هر دلیلی ایجاد می شود از این رو بهتر است مادران به نوزاد خود شیر بدهند و این روش تنها کاری کمی باشد که می تواند در کم ترین زمان ممکن این مجاری را باز نماید. نه تنها این مورد بلکه اگر فردی دچار عفونت سینه هم شود باز هم می تواند به نوزاد خود شیر بدهد و این مورد هیچ آسیبی به نوزاد نمی رساند زیرا شیر مادر دارای خواص ضد باکتریایی می باشد و نوزاد را در امان نگه می دارد. در ادامه دلایل مسدود شدن مجاری شیر و روش های رفع آن را برای شما بررسی می کنیم.

دلیل های مسدود شدن مجاری شیری

مسدود شدن مجراهای شیری در مادرانی که تازه فارغ شده اند به وفور ایجاد می شود و این مورد می تواند به دلیل سرعت پایین شیر خوردن نوزاد باشد و اگر نوزاد شما خوب شیر می خورد و باز هم دچار این مشکل شده اید بهتر است با دیگر دلایلی که می تواند این مشکل را ایجاد نماید آشنا باشید.

 • تغذیه نشدن نوزاد به دفعات مناسب
 • استفاده از شیر دوش نا مناسب
 • گرفتن نوزاد از شیر به صورت ناگهانی
 • پوشیدن لباس های نا مناسب
 • خوابیدن روی شکم
 • قرار گرفتن سینه ها در معرض فشار و آسیب
 • وجود بیماری خاص
 • تولید اکسی توسین کم تر به دلایل متفاوت
 • جراحی سینه

انسداد مجاری شیر در مادران

نشانه های مسدود شدن مجاری شیردهی

یک سری از نشانه ها هستند که شما می توانید با استفاده از آن ها متوجه این شوید که مجاری شیری شما مسدود شده اند یا خیر. این نشانه ها عبارتند از :

 • قاصدک 24
 • چکاد بام

 • وجود نقاط قرمز در سینه
 • ایجاد یک توده حساس به لمس
 • وجود نقاط دردناک در سینه
 • داغی سینه
 • ورم ناگهانی سینه و بهبود آن بعد از شیردهی

نکته : در برخی از افراد این مسدودی ها می تواند منجر به عفونت شود و این عفونت ها معمولا با درد و تب همراه می شود از این رو بهتر است اگر نشانه های بالا را به همراه تب و درد شدید مشاهده کردید سریعا به یک متخصص مراجعه کرده و تحت درمان باشید.

رفع انسداد مجراهای شیردهی

انسداد مجاری شیر در مادران می تواند مشکلاتی را برای آن ها ایجاد نماید از این رو اگر آن ها به نوزاد خود با این وضع شیر بدهند بسیار اذیت می شوند و مشکلاتی برایشان ایجاد می شود. برای این که بتوانید این انسدادها را در خانه و به راحتی از بین ببرید نیاز است تا یک سری اطلاعات را در این مورد داشته باشید و روش های درمانی آن را بشناسید.

شروع شیر دهی با سینه دردناک

یکی از روش هایی که بتوانید این مشکل را رفع کنید این است که نوزاد خود را با سینه ای تغذیه کنید که دچار مسدودیت شده است. این کار کمک می کند تا جریان شیر در این مجرا ها افزایش یابد و در نهایت به راحتی می توانید درد ناشی از این انسداد را درمان نموده و این مشکل را از بین ببرید. البته اگر احساس می کنید که نوزاد شما مقدار زیادی شیر نمی خورد و نمی تواند این مجراها را از مسدودست خارج نماید می توانید از شیر دوش ها استفاده کنید.

درمان انسداد مجرای شیری

ماساژ دادن

از دیگر روش هایی که می توانید انسداد مجرا های شیری را از بین ببرید ماساژ دادن می باشد. در واقع ماساژ دادن کمک می کند تا درد و ورم در این ناحیه کاهش داشته باشد و برای این کار باید از کنار سینه ها شروع به ماساژ دادن نمایید و آن ها را به سمت نوک سینه ها پیش ببرید.

تغییر وضعیت شیردهی

اگر شما هم مانند بسیاری از مادران از وضعیت گهواره ای استفاده می کنید باید سعی کنید از یک سری از دیگر روش ها نیز کمک بگیرید تا بتوانید تمامی شیر سینه ها را تخلیه کرده و از تجمع آن ها پیشگیری نمایید.این کار از دیدگاه بسیاری از متخصصان بسیار خوب و راحت می باشد و شما می توانید بدون هیچ کار اضافه ای وضعیت خود را بهبود بخشید.

استراحت کردن

بیش تر مادرانی که به نوزاد خود شیر می دهند استراحتی ندارند و سعی می کنند به تمامی کار های خود در طی روز برسند از این رو استراحت کردن برای آن ها کمی دشوار می باشد و اگر بتوانید از این روش استفاده کنید و بیش تر زمان خود را به استراحت کردن بپردازید می توانید به راحتی انسداد مجرا های شیری را از بین ببرید. برای این کار سعی کنید با کودک خود بخوابید و با بیدار شدنش بیدار شوید در این صورت می توانید از بروز مشکلات این چنینی و کمبود وقت پیشگیری نمایید.

انسداد مجاری شیر در مادران

نوشیدن خوب

برای این که بتوانید انسداد مجاری شیر را در خودتان از بین ببرید نیاز است تا غذا های مقوی خورده و نوشیدن آب را از یاد نبرید. در واقع این دو مورد بسیار ساده می تواند منجر به بهبود سیستم ایمنی شده و انرژی شما را تامین می نماید.

استفاده از داروها

برای درمان درد های ناشی از این مشکل می توانید دارو مصرف کنید ولی باید این کار را تحت نظر متخصص انجام دهید در غیر این صورت ممکن است دارو های مورد استفاده شما در شیر ترشح شده و در نهایت مشکلاتی را برای نوزاد شما ایجاد نماید. استفاده از ایبوپروفن در این دوران به شما کمک می کند تا درد و التهابات را کاهش دهید.

استفاده از کمپرس گرم و سرد

بسیاری از مادران استفاده از کمپرس سرد را توصیه کرده اند و بیان کرده اند که استفاده از این روش ها می تواند مشکلاتی که در این دوران ایجاد می شود را از بین ببرد. البته برخی دیگر از افراد نیز هستند که بیان کرده اند برای کاهش درد و التهابات بهتر است از کمپرس گرم کمک بگیرید. بسیاری از پزشکان توصیه کردند که باید از این روش ها به صورت همزمان استفاده کنید و قبل از این که به نوزاد خود شیر دهید ابتدا باید مقداری کمپرس گرم را روی سینه ها بگذارید و بعد از کمپرس سرد استفاده کنید.

زمان مراجعه به متخصص برای گرفتگی غدد شیری

مراجعه به متخصص

در نظر داشته باشید که اگر مشکل شما بیشتر شد و بعد از این که از روش های گفته شده کمک گرفتید و بهتر نشدید بهتر است سعی کنید به یک پزشک مراجعه نمایید تا بیش تر مورد بررسی و معاینه قرار بگیرید. در بسیاری از شرایط ممکن است این مسدود شدن ها مشکلات عفونی ایجاد کند و نیاز باشد تا از داروهای مخصوصی در این زمینه استفاده نمایید. با این حال اگر تب، سردرد، بی حالی و مشکلات دیگری همراه با مسدود شدن مجاری شیری مشاهده کردید باید سریعا به متخصص مراجعه نمایید و این مورد را پشت گوش نیندازید. در این دوران باید از خود درمانی و استفاده خودسرانه از داروها بپرهیزید در غیر این صورت ممکن است آسیب های جدی به نوزاد خود وارد نمایید زیرا بسیاری از داروها در شیر نیز ترشح می شود و مشکلات دیگری ایجاد می کند.

اگر از این مطلب که در مورد انسداد مجاری شیر در مادران و روش های رفع آن بود رضایت داشتید در ادامه به شما توصیه می کنیم مطالب دیگری که در زمینه شیردهی نوشته شده است را مانند عوارض ماندن شیر در سینه و آبکی بودن شیر مادر را مشاهده کنید و برای این کار کافی است تا از لینک های داده شده کمک بگیرید.

منبع : آرگالینک کوتاه خبر:
×
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مجله اینترنتی کوشا در وب سایت منتشر خواهد شد
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
 • نظرات و تجربیات شما

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  نظرتان را بیان کنید