غذا و دارو

دارو که تمام شد بعد به فکر تامین ارز آن می‌افتیم

سالم‌خبر: نایب رئیس اول کمیسیون بهداشت مجلس، گفت : دارو که تمام شد بعد به فکر تامین ارز آن می‌افتیم.

سالم نیوز

سالم‌خبر: نایب رئیس اول کمیسیون بهداشت مجلس، گفت : دارو که تمام شد بعد به فکر تامین ارز آن می‌افتیم.

سیدمحمد پاک مهر نماینده مجلس، حقوق یک پرستار در کشور ما ماهانه حدود ۱۲ الی ۱۵ میلیون تومان است و این در حالی است که حقوق پرستار در یکی از کشور‌های همسایه ما ماهانه بیش از ۱۰۰ میلیون است.

مهم‌ترین برنامه‌ای که ما بنا داریم در دور جدید مجلس شورای با جدیت مورد پیگیری قرار دهیم موضوع تحقق عدالت اجتماعی در حوزه نظام سلامت است. متاسفانه ما موفق نشدیم که توزیع متناسب امکانات، تجهیزات و بستر‌های خدمات نظام سلامت برای اقشار مختلف کشور را به درستی فراهم کنیم.

برخی از استان‌های کشور در حوزه نظام سلامت در محرومیت شدید به سر می‌برند. متاسفانه امروزه می‌بینیم که در برخی از نقاط کشور علی رغم وجود جمعتی افزون بر ۵۰۰ نفر در یک منطقه جغرافیایی ما با مشکل نبود خانه‌های بهداشت مواجه هستیم. این در حالی است که در برخی استان‌ها آخرین تکنولوژی‌های حوزه سلامت در اختیار مردم قرار دارد. در بسیاری از استان‌ها مردم برای دریافت یک خدمت ساده پزشکی باید کیلومتر‌ها از محل زندگی خود فاصله بگیرند تا به این خدمات ساده دسترسی پیدا کنند.

در حال حاضر بیش از ۳۶ درصد پزشکان متخصص کشور در تهران متمرکز هستند؛ مگر چند درصد از جمعیت کشور در تهران ساکن هستند که ۳۶ درصد از متخصصان ما در این استان مشغول به فعالیت هستند؟ بر اساس آمار بیش از ۵۵ درصد متخصصان کشور نیز در مراکز استان‌ها مستقر هستند؛ بنابراین ما باید به سمتی حرکتی کنیم تا دسترسی مردم به خدمات پزشکی عمومی و تخصصی فراهم شود.

البته در راستای تامین نیرو‌های حوزه عمومی و تخصصی، بر اساس تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی ۲۰ درصد به ظرفیت جذب نیروی پزشک عمومی و ۱۵ درصد به ظرفیت جذب نیروی دندانپزشکی از طریق کنکور سراسری اضافه شد.

امروزه کشور ما از مرحله جوانی عبور کرده و به مرحله میانسالی رسیده است، آیا ما توانسته ایم متانسب با نیاز جامعه مسن کشور، در حوزه‌های مختلفی مانند توانبخشی، فیزیوتراپی و… اقدام خاصی انجام دهیم؟ ما باید تمام تلاش خود را در دور جدید مجلس به کار ببنیدیم تا موفق شویم عدالت اجتماعی در نظام سلامت کشور را تحقق بخشیم.

دارو از حیاتی‌ترین نیاز‌های جوامع امروزی است؛ بنابراین یکی از اولویت‌های اصلی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و همچنین وزارت بهداشت تامین دارو، تجهیزات پزشکی و همچنین شیرخشک است. از طرفی تخصیص ارز برای حوزه سلامت کشور بسیار حائز اهمیت است. یکی از مشکلات ما در این بخش این است که تخصیص ارز به موقع انجام نمی‌شود. این در حالی است که ما از چند ماه قبل باید با در اختیار داشتن ارز ثبت سفارش کنیم تا در زمان مدنظر دارو‌ها را در اختیار داشته باشیم؛ اما در کمال تاسف برخی اوقات مشاهده می‌شود که ذخایر دارویی ما تمام شده، اما ارز مورد نیاز برای خرید دارو‌ها تامین نشده است.

خوشبختانه در حوزه تخصیص ارز و ریال به حوزه سلامت کشور، در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال‌های قبل با اقدامات و همکاری‌های خوبی از سوی دولت و سیاست گذاران مواجه بودیم؛ اما نباید فراموش کرد که با افزایش جمعیت نیاز به دارو و تجهیزات پزشکی افزایش پیدا کرده است.

البته ناگفته نماند که عوامل متعددی در این خصوص وجود دارد. احتکار، سودجویی، قاچاق معکوس را می‌توان از جمله مهم‌ترین دلایل این چالش عنوان کرد. از طرفی برخی مواقع بسیاری از دارو‌ها مدت‌ها در گمرک باقی می‌ماند و دیر به بازار می‌رسند. ما تلاش خواهیم کرد که در مجلس جدید این چالش را نیز مرتفع کنیم.

متاسفانه در سال‌های اخیر موجی از مهاجرات کادر درمان به خارج از کشور شکل گرفته است. این موضوع به یکی از دغدغه‌های مهم نظام نیز تبدیل شده است. در رابطه با چرایی این موضوع نیز باید گفت که بعد از همه گیری بیماری مهلک کرونا که تمام دنیا را در بر گرفت موج مهاجرت‌ها در برخی کشور‌ها افزایش یافت.

نباید فراموش کرد که کادر درمان کشور ما از نظر تخصص و کارآمدی بسیار به نام و سرآمد و از طرفی کشور‌های همسایه ما به شدت با کمبود نیروی درمانی مواجه هستند. همین امر موجب می‌شود که این کشور‌ها مبالغ بالایی را به عنوان حقوق کادر درمان خود در نظر بگیرند. میزان دریافتی پرستاران در ایران با برخی از کشور‌های همسایه تفاوت بسیار فاحشی دارد. حقوق یک پرستار در کشور ما ماهانه حدود ۱۲ الی ۱۵ میلیون تومان است و این در حالی است که حقوق پرستار در یکی از کشور‌های همسایه ما ماهانه بیش از ۱۰۰ میلیون است./ تیتر کوتاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا