بیماری و درمان

کاشت الکترود عمقی مغز برای درمان اختلالی نورولوژیکی یک زن ۲۳ ساله

سلامت نیوز

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا،سندرم لی یک اختلال نورولوژیکی است که معمولا در اولین سال زندگی فرد ظاهر می‌شود. این بیماری از طریق از دست دادن پیشرونده توانایی‌های ذهنی و حرکتی (پسرفت روان حرکتی) شناسایی شده و معمولا منجر به مرگ در دو تا سه سالگی به علت نارسایی تنفسی می‌شود.

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، علیرضا زالی جراح مغز و اعصاب و استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی درباره وضعیت کلی بیمار، اظهار داشت: بیمار زنی ۲۳ ساله‌ است که به دلیل ابتلا به سندرم لی و به طور مشخص عوارضی مانند اختلالات حرکتی در اندام‌ها که با درمان‌های متعارف هم بهبود پیدا نکرده بود به بیمارستان شهدای تجریش مراجعه کرد و بعد از بررسی برای جراحی در نظر گرفته شد.

وی با اشاره به بررسی وضعیت این بیمار توسط همکاران بخش اختلالات حرکتی بیمارستان شهدای تجریش، افزود: بعد از بررسی‌های تیم پزشکی تصمیم بر این شد که الکترود در بخش‌های عمقی مغز این بیمار کار گذاشته شود.

به گفته زالی، در این جراحی الکترود تحریک مغز در هسته‌های تالاموس قرار داده شد و با کمک این روش اختلالات و مشکلات مقاوم به دارو درمانی در این بیمار به میزان قابل توجهی کنترل شد.

استاد تمام و رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی درباره سندرم لی توضیح داد و گفت: این سندرم نوع بیماری نادر ژنتیکی است که فرد از همان بدو تولد به آن مبتلاست، عمده مشکلات در این بیماران مربوط به بخش میتوکندری یعنی بخش کارخانه درون سلول مغز است.

وی افزود: انواع بیماری‌ها شامل اختلالات عصبی، کاهش شنوایی، مشکلاتی در قوای عقلانی و ضریب هوشی، اختلالات چشمی و مشکلات قلبی، عروقی و تنفسی از جمله عوارض مبتلایان به سندرم لی است.

زالی با اشاره به اینکه نخستین جراحی سندرم لی در کشور توسط متخصصان بیمارستان شهدای تجریش انجام شده است، اضافه کرد: بیماری که تحت عمل جراحی درمان سندرم لی قرار گرفت، از طول عمر بالاتری در بین مبتلایان برخوردار است.

وی یادآور شد: اولین جراحی سندرم لی در دنیا توسط متخصصان جراحی اعصاب دانشگاه اکلاهما در ایالت اکلاهما آمریکا در بیماری ۱۸ ساله انجام شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا