پنجشنبه, ۱۶ تیر ۱۴۰۱ / بعد از ظهر / | 2022-07-07
کد خبر: 785328 |
تاریخ انتشار : 31 فروردین 1401 - 12:08 |
ارسال به دوستان
پ

سرپوش کوشا مگ / والت دیزنی یکی از چهره‌های سرشناس صنعت انیمیشن آمریکا بوده است والت دیزنی، در حرفه های بسیاری فعالیت داشته که از آن ها می توان به تاجر، پویانما، کاریکاتوریست، تهیه کننده، فیلمنامه نویس ، کارگردان، کارآفرین و صداپیشه آمریکایی اشاره کرد. او بعنوان یک نماد بین المللی از چهره های سرشناس […]

سرپوش

کوشا مگ /

والت دیزنی یکی از چهره‌های سرشناس صنعت انیمیشن آمریکا بوده است

والت دیزنی، در حرفه های بسیاری فعالیت داشته که از آن ها می توان به تاجر، پویانما، کاریکاتوریست، تهیه کننده، فیلمنامه نویس ، کارگردان، کارآفرین و صداپیشه آمریکایی اشاره کرد. او بعنوان یک نماد بین المللی از چهره های سرشناس صنعت انیمیشن آمریکا و سراسر جهان به شمار می رود.

چکیده ای از بیوگرافی والت دیزنی

نام:والتر الیاس دیزنی

تولد:۵ دسامبر ۱۹۰۱

زادگاه:شیکاگو

ملیت:آمریکایی

درگذشت:۱۵ دسامبر ۱۹۶۶

علت مرگ:سرطان

بیوگرافی والت دیزنی

تاریخ تولد والتر الیاس دیزنی در ۵ دسامبر سال ۱۹۰۱ در شیکاگو بود. پدر او به عنوان یک مهاجر ایرلندی به ایالات متحده آمریکا سفر کرده بود. نام مادرش، فلورا کالز دیزنی بود و با الیاس دیزنی زندگی مشترکی را تشکیل داده بود. والت دیزنی در یک خانواده ۷ نفره زندگی میکرد. او ۴ برادر داشت که والت، روی، هربرت، رِی و روی اُ نام داشتند و نام تنها خواهرش روث بود. الیاس دیزنی در راه آهن اقیانوس ارام به عنوان یک کارگر ساده فعالیت داشت و دستمزد کم او باعث شده بود تا رفتار بدی با بچه هایش داشته باشد. هربرت و ری به خاطر رفتارهای بد پدرشان از خانه گریختند ولی روث، والت و روی اُ به زندگی در کنار خانواده خود ادامه دادند.

اروپاییان فقیر در سال ۱۸۷۸با حمله به قاره آمریکا در پی کشف طلا بودند، بدین دلیل که در آن زمان منبع بزرگی از منابع طبیعی در آمریکا وجود داشت و مردم کم درامد با سفر به کشورهایی چون امپراطوری بریتاینا، قصد ساخت زندگی بهتر برای خود را داشتند. از این رو خانواده دیزنی در سال ۱۸۸۴ با مهاجرت به کانادا در جستجوی طلا بودند ولی شرایط بر وفق مرادشان پیش نرفت و صرفا طلای کمی پیدا کردند و با فقر شدید، روبرو شدند؛ به طوری که در آن جا مکانی برای خوابیدن در شب نداشتند. خوش بختانه برادر الیاس به نام رابرت دیزنی در ایالت میسوری، مزرعه ای را خریداری کرده بود که می توانستند اوقات خود را در آن جا بگذرانند؛ برای همین وقتی که والت در سال ۱۹۰۶، به سن ۴ سالگی رسید از شیکاگو به میسوری نقل مکان کرد.

تحصیلات والت دیزنی

والت دیزنی پس از مهاجرت به کانزاس سیتی، تحیلات خود را در مدرسه بنتون گرامر شروع کرد. والت با Walter Pfeiffer در این مدرسه دوست شد و او را با تئاتر و سینما اشنا کرد. والت دیزنی، نقاشی کردن را خیلی دوست داشت و در کلاس های موسسه هنری کانزاس سیت به منظور پیشرفت خود، بمدت یک سال شرکت کرد. والت در کلاس های شبانه آکادمی هنری شیکاگو درکنار تحصیل، شرکت میکرد و استاد او لوئیس فدریک گرل، نام داشت که در هنر ترسیم پرتره از شهرت خاصی برخوردار بود.

زندگی والت دیزنی,والتر الیاس دیزنی,زندگی نامه والت دیزنی به فارسیوالت دیزنی استعداد درخشانی در نقاشی داشت

زندگی شخصی والت دیزنی

یکی از کارمندان دیگر که در استودیوِ برادران دیزنی در جایگاه نقاش انیمیشن حاضر شد؛ لیلیان باندز نام داشت. والت دیزنی در سال ۱۳ژوئیه ۱۹۲۵ مراسم ازدواج خود را با لیلیان برگزار کرد. این زوج، صاحب فرزندی به نام دایان ماری دیزنی در تاریخ ۱۸دسامبر۱۹۳۳ شدند. سپس، این زوج در ۳۱دسامبر۱۹۳۶به دلیل مشکلات ناباروری، دختری را به فرزندی پذیرفتند که شارون نام داشت.

شروع فعالیت کاری والت دیزنی

در سال ۱۹۱۸، والت دیزنی بعنوان نظامی آمریکایی برای اعزام به جنگ جهانی اول تلاش کرد. سن کم والت باعث معافیت او از خدمت در ارتش شد. ولی به صلیبِ سرخ به خاطر تلاش هایش رسید. او در فرانسه و در خلال جنگ بعنوان راننده آمبولانس بمدت یک سال خدمت کرد. در سال ۱۹۱۹ رؤیای والت برای تبدیل به نقاش و هنرمندی مشهور، بیشتر شد. او برای شروع فعالیت هنری در آن سال، به کانزاس سیتی بازگشت. والت در نقاشی از استعداد درخشانی برخوردار بود و به عنوان یک هنرمند گرافیست متبحر شناخته میشد؛ ولی روحیه انتقادی و مبارزه جویانه او باعث شده بود تا نتواند در روزنامه ها کاریکاتور را بکشد. به همین علت، در دپارتمان هنری یکی از روزنامه های محلی کانزاس سیتی برای استخدام تلاش کرد ولی با شکست مواجه شد.

زندگینامه والت دیزنی,بیوگرافی والت دیسنی,والت دیسنیوالت دیزنی کارآفرین و صداپیشه آمریکایی بود

والت دیزنی پس از چندی، پوسترهای تبلیغاتی را با دریافت حقوق ناچیز ۵۰ دلاری برای سالن های سینما، روزنامه ها و نشریات طراحی می کرد. او صرفا بعنوان طراح موقتی محسوب میشد و بار دیگر، پس از پایان دوران اوج فروش در کریسمس، بیکار شد. او از روند کار در صنعت تبلیغات با همان مدت کوتاه فعالیت، مطلع شد و تصمیم گرفت که خودش به آن وارد شود. والت با کارتونیستی به نام اوب ایورک در استودیو دوست شد. آنها کسب و کار تبلیغاتی خود را با همکاری یکدیگر شروع کردند.

والت دیزنی و انیمیشن

والت دیزنی بهمراه یكی از همكارانش به نام« آیورك» در سال ۱۹۲۰ در كانزاس سیتی برای نخستین بار در ساخت یك فیلم كارتونی شركت كردند. والت در یك گاراژ با یك دوربین عاریتی، آزمایشات مختلیفی را انجام داد. كار در این گاراژ، تجربه ی والت دیزنی جهت ساختن فیلم كارتونی برای موفقیت های بعدی و ایده های بزرگ ترش را رقم زد.

با وجود این که والت دیزنی درمورد افسانه های قدیمی در ساخت فیلم های كوتاهی ازجمله« كلاه قرمزی»،« مو طلایی و سه خرس»،« گربه نره» و« هانس و لوبیای جادویی» توصیف کرد، اما او برای ایده های جدیدش از این افسانه های قدیمی بعنوان یک نقطه شروع بهره گرفت.

والت دیزنی و انیمیشن,عکس های والت دیزنی,شرکت والت دیزنی,والت دیزنی کاریکاتوریست آمریکایی بود

والت دیزنی و هالیوود

اولین فیلم كارتونی كه سازنده ی آن والت دیزنی بود، فاجعه ای برای او از نظر مالی به بار آورد و به موفقیت نرسید، با این حال قصدش این بود که هم چنان فیلم های كارتونی بسازد. بنابراین، با داشتن تنها چهل دلار در جولای ۱۹۲۳ به هالیوود سفر کرد و به ساخت كارتون پرداخت. پس از چندین بار موفق نشدنش در این عرصه، بالاخره توانست استودیوی جدیدی را راه اندازی كند كه در آن به تولید فیلم های كارتونی و واقعی می پرداخت. برادر والت دیزنی به نام« روی»، سرمایه اولیه این استودیو را متعهد شد.

تاسیس این استودیو با نام كمپانی« والت دیسنی» به تاریخ ۱۶ اكتبر ۱۹۲۳ بر می گردد. آفرینش چهره ای به نام« میکی ماوس» از نخستین کارهای بزرگ او به شمار می رفت. فیلم« آلیس در سرزمین عجایب» به عنوان نخستین فیلم این كمپانی بمدت دو روز پس از تأسیسش بوجود آمد. والت دیزنی شخصاً برای ساخت قسمت اول این سریال كارتونی ۱۵۰۰ نقاشی مختلف تهیه كرد. او توانست نزدیك به ۶۰ قسمت از سری فیلم های« آلیس» از سال ۱۹۲۴ تا ۱۹۲۶ را بسازد.

فیلم های كارتونی والت دیزنی از سال ۱۹۲۸یعنی از زمان ظهور فیلم های ناطق بر پرده سینما، توجه مردم و همه سنین را به خود جذب کرده است. در سال ۱۹۲۸ نخستین فیلم كوتاه ناطق والت دیزنی به نام« كشتی بخار ویلی» ساخته شد و اولین شخصیت كارتونی خلق شده توسط او در قالب حیوان، میكی ماوس بود.

عکس های والت دیزنی,مرگ والت دیزنی,شرکت والت دیزنیوالت دیسنی موفق شد ۳۰ جایزه اسکار را به اسم خود درآورد

والت دیزنی مجموعه ای از انیمیشن های موزیکال را در سال ۱۹۲۹، با عنوان “سمفونی های احمقانه” به انتشار رساند و در آن افرادی حضور داشتند که از آن ها می توان به دوستان میکی، دونالد داک، گوفی، پلوتون و دوست دختر میکی مینی ماوس اشاره کرد. در سال ۱۹۳۳، او کارتون “سه خوک کوچک” که بیادماندنی ترین کارتون به شمار می رفت را ساخت. او موفق به ایجاد محبوب ترین کارتون های با رنگ تاریخ در سال ۱۹۳۵گردید، او به خاطر راه اندازی ‘گل ها و درختان’، موفق به دریافت جایزه معتبر آکادمی اهدا شد. او قصد داشت در سال ۱۹۳۴، بطور کامل با ویژگی یک انیمیشن کامل رو به رو شود. والت دیزنی پس از یک برنامه اموزشی موفق در سال ۱۹۳۴ توانست برای فیلم بلندی تحت عنوان “سفید برفی و هفت کوتوله” به روی صحنه برود و توجه خاطبان را به خود جلب کند. این فیلم در تئاتر Carthay Circle، پس از سه سال در لس آنجلس به نمایش گذاشته شد.

مرگ والت دیزنی

والت دیزنی سرانجام در سال ۱۹۶۶ با دریافت ۳۰ جایزه اسکار به اسم خود، در شهر لس آنجلس فوت کرد ولی باز هم استودیوهای متعدد دیزنی، فعالیت خود را به همان سبک والت دیسنی ادامه دادند. اولین پارک احداث شده در خارج از آمریکا، پارک« دیزنی لند توکیو» نام داشت که تأسیس آن در شهر توکیوی ژاپن به سال ۱۹۸۳ برمیگردد. اولین دیزنی لند اروپا در سال ۱۹۹۰ در نزدیکی پاریس در فرانسه ساخته شد.

والت دیزنی کیست,تحصیلات والت دیزنی,والت دیزنیاولين فيلم كارتوني كه والت ديسني ساخت، از نظر مالي براي او فاجعه به بار آورد

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوشلینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مجله اینترنتی کوشا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    نظرتان را بیان کنید