شنبه, ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ / قبل از ظهر / | 2022-05-21
کد خبر: 888495 |
تاریخ انتشار : 24 اردیبهشت 1401 - 9:25 |
ارسال به دوستان
پ

پرورش پوتوس مرمری چندان هم سخت و پیچیده نیست و شما می توانید با مطالعه این مقاله به راحتی با اصول کاشت، نگهداری و پرورش پوتوس مرمری آشنا شوید.

آرگا مگ

کوشا مگ /

به طور کلی پوتوس مرمری از دسته گیاهان مناطق گرمسیری است که بومی کشور های جنوب شرقی آسیا و استرالیا خواهد بود. در واقع پوتوس مرمری به خاطر اصول کاشت و پرورش بسیار راحتی که دارد امروزه مورد توجه بسیاری از علاقه مندان به گل و گیاه قرار گرفته است.

آشنایی با نحوه پرورش پوتوس مرمری

در واقع پوتوس مرمری که امروزه با نام علمی Epipremnum aureum نیز شناخته می شود یک گیاه رونده با رشد تقریبا سریع و نگهداری آسان می باشد که به همین خاطر در اغلب خانه ها یافت می شود و طرفداران بی شماری را به خود اختصاص داده است.

چگونگی پرورش پوتوس مرمری

 • بلیط کیش
 • خرید انواع قهوه

پوتوس مرمری را می توان از خانواده شیپوریان دانست که بومی مناطقی از جنوب شرقی آسیا است. این تنوع بی شماری داشته و افرادی که علاقه مند به گیاه هستند اما پس از گذشت مدت کوتاهی با گیاه پژمرده مواجه می شوند پیشنهاد ما این است که اقدام به کاشت و پرورش گونه های مختلف پوتوس کنند زیرا این گیاه به خاطر اصول نگهداری راحت و سازگاری بالایی که دارد ماندگاری زیادی در شرایط مختلف خواهد داشت.

توجه داشته باشید پوتوس مرمری در واقع گیاه مقاومی است که برای رشد نیاز به نور زیاد نداشته و همچنین نقش بسزایی در تولید اکسیژن و پاکسازی هوا خواهد داشت. پوتوس یک گیاه رونده با برگ هایی سبز قلبی شکل و نوک تیز خواهد بود که اغلب علت تنوع آن تفاوت در رنگ برگ هایشان می باشد.

دستورالعمل کاشت و تکثیر گیاه

اگر گیاه پوتوس تان بسیار بزرگ شده و یا قصد دارید گلدان های بیشتری از آن داشته باشید، می توانید اقدام به قلمه زنی گیاه کنید. در واقع قلمه زنی این گیاه بسیار راحت بوده و در ادامه مراحل انجام آن را به صورت کامل شرح داده ایم.

شما برای قلمه زدن گیاه پوتوس مرمری نیاز به وسایل فوق دارید:

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

 • قیچی
 • آب
 • ظرف برای نگهداری از قلمه ها
 • گلدان مناسب قلمه ها
 • خاک برای نگهداری گیاه در گلدان یا باغچه

دستورالعمل کاشت پوتوس مرمری

پس از تامین وسایل بایستی شاخه جوان و کاملا سالم پوتوس را برش دهید. می توانید از ابتدای ساقه یا انتهای آن برش را انجام دهید زیرا هر کدام از این برش ها می تواند به یک یا چندین قلمه تبدیل شود.

امروزه بسیاری از افراد برای قلمه زنی یک ساقه بلند انتخاب می کنند و آن را درون آب قرار می دهند در صورتی که برای ریشه دار شدن یک ساقه بلند و انتقال آن از آب به درون خاک مدت زمان زیادی لازم است. معمولا توصیه می شود که قلمه ها را به صورت تک برگ برش بزنید زیرا این کار روند ریشه دار شدن قلمه را سرعت می بخشد.

به طور کلی شما برای هر کدام از قلمه ها دو برش نیاز دارید. بایستی یک برگ را انتخاب کرده و بالا و پایین برگ و روی ساقه را دو برش به صورت مورب بزنید. این قسمت از ساقه که به برگ متصل است محل رویش ریشه ها خواهد بود که به آن گره می گویند. با انجام این کار شما از یک ساقه بلند تعداد زیادی قلمه پوتوس خواهید داشت.

در ادامه بایستی برای قلمه ها یک ظرف یا لیوان شیشه ای مناسب انتخاب کنید. سپس قلمه ها را درون آب بگذارید به گونه ای که کل قسمت برش خورده درون آب قرار بگیرد. سپس ظرف قلمه ها را به یک محل گرم و روشن انتقال دهید تا ریشه بزند.

به خاطر داشته باشید که آب درون ظرف قلمه ها بایستی هر چند روی یک مرتبه تعویض شود و آب تازه جایگزین شود گردد. زیرا پس از گذشت مدتی آب تمام اکسیژن و مواد مورد نیاز خود را از دست خواهد داد.

روش های پرورش پوتوس

پس از گذشت قلمه ها ریشه می زنند و پس از اینکه ریشه آن ها تقریبا ۵ سانتی متر رشد بایستی قلمه ها را از آب خارج نمایید. همچنین اگر تعداد قلمه های شما زیاد است بایستی آن هایی را که ریشه دارند کشت نمایید و منتظر ریشه دار شدن باقی آن ها باشید.

دقت داشته باشید که اگر ریشه ها را به مدت طولانی درون آب نگه دارید برای قلمه ها بسیار سخت خواهد بود که به یک گیاه خاکی تبدیل خواهد شد. پس از مقداری ریشه دهی گیاه می توانید آن ها را به بستر خاک انتقال دهید. بایستی قلمه هایتان را مرتب کنید و آن هایی را که برای رفتن به گلدان آماده شده اند از آب بیرون بیاورید.

برای قرار دادن پوتوس مرمری در گلدان بایستی یک گلدان با سایز کوچک و با خاکی تازه را انتخاب نمایید. سپس تعدادی از قلمه ها را اطراف لبه گلدان بگذارید. روی آن ها خاک بریزید تا جای شان ثابت شود. سپس چندین قلمه وسط گلدان قرار دهید و خاک را تا حد مورد نیاز اضافه نمایید. اکنون وقت آن رسیده که گلدان را به محل اصلی زندگی تان انتقال دهید.

شرایط لازم برای نگهداری از پوتوس مرمری

همانطور که می دانید تمامی گیاهان برای اینکه بتوانند روند رشد خود را به خوبی طی کنند نیاز به شرایطی دارند که شما بایستی آن را فراهم نمایید. به همین منظور در ادامه به بیان برخی از شرایط مورد نیاز جهت پرورش و نگهداری پوتوس مرمری پرداخته ایم.

شرایط لازم برای نگهداری از پوتوس مرمری

 • آبیاری منظم:

معمولا توصیه می شود که اجازه دهید سطح بستر خاک این گیاه به خوبی خشک شود و سپس اقدام به آبیاری نمایید زیرا پوتوس خاک همیشه خیس را دوست ندارد و این شرایط موجب پوسیدگی ریشه های آن خواهد شد. از طرفی هم به وجود آمدن لکه های سیاه روی برگ یا فروپاشی ناگهانی گیاه نشانه ای از خیس بودن خاک در مدت زمان طولانی است.

در مقابل خشکی بیش از حد نیز موجب سقوط برگ های این گیاه خواهد شد. علاوه بر این خشک و قهوه ای شدن لبه برگ ها نشان می دهد که گیاه مدت زمانی زیادی را بدون آب بوده است.

 • خاک و کوددهی:

معمولا گیاه پوتوس مرمری برای رشد نیاز به یک ساختار خاک معمولی و دارای زهکش مناسب دارد زیرا در صورت انباشته شدن خاک از آب ساقه ها به سرعت درون گلدان پوسیده خواهند شد. همچنین می توانید در ترکیب خاک بستر گیاهتان از مقداری خاک اسیدی نیز استفاده نمایید.

 • دما و نور:

بهتر است بدانید که بازه دمایی ایده آل برای این گیاه بین ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی گراد خواهد بود و به هیچ وجه نباید گیاه در دمای کمتر از ۱۰ درجه قرار بگیرد که در این صورت قطعا از بین خواهد رفت. پوتوس مرمری علاقه ای به نور زیاد ندارد و توصیه می کنیم آن را در پشت یک پنجره جنوبی قرار دهید تا گیاهتان رشد کافی را داشته باشد.

چگونگی مراقبت از پوتوس مرمری

در پرورش گیاه پوتوس مرمری برای رشد نیاز به تغذیه و کوددهی نخواهد داشت چون خاک گیاه تان پس از مدتی فاقد مواد مغذی خواهد شد. با این می توانید هر دو هفته یک مرتبه با استفاده از کود گرین اقدام به کوددهی نمایید.

 • کنترل آفات و بیماری ها:

با وجود اینکه پوتوس ها مورد هجوم آفات و بیماری ها قرار نمی گیرند اما ممکن است در مواردی به این مشکلات آلوده شوند و حشرات به سراغشان بیایند. در این مواقع توصیه می شود که از حشره کش های مخصوص گیاهان آپارتمانی برای رفع مشکل استفاده نمایید. همچنین می توانید برای از بین بردن آفات اقدام به شست و شوی برگ ها با پنبه آغشته به الکل نمایید.

منبع : آرگالینک کوتاه خبر:
×
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مجله اینترنتی کوشا در وب سایت منتشر خواهد شد
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
 • نظرات و تجربیات شما

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  نظرتان را بیان کنید